Niekoľko hodinové sedenie za počítačom pociťuje nielen vaša chrbtica, ale aj váš zrak.
Ten neustále namáhame, a aj napriek jasným príznakom ako je únava či pálenie očí, nezmeníme naše návyky.
Aj toto je však jeden z viacerých dôvodov vzniku syndrómu suchého oka.
Čo znamená syndróm suchého oka
Syndróm suchého oka je jedno z najčastejších očných ochorení, ktorým trpí až 20% pacientov, ktorí navštívia očného lekára. Táto diagnóza označuje stav, kedy nastáva porucha slzného filmu kvôli nedostatku sĺz alebo ich zvýšenému vyparovaniu.
Tiež je dôležité aj kvalitatívne zloženie očného filmu. Kvalitný očný film obsahuje tri zložky, a to olej, hlien a vodu. Ak sa stane, že jedna zložka v slzách nie je dostatočne zastúpená, slzný film je nesúvislý a oko nie je dostatočne chránené. To vedie rovnako k poškodeniu očného povrchu.
Odporúčame prečítať: Zaspávajte v spálni príjemne
Príčiny suchého oka
Veľký vplyv má suchý vzduch v miestnostiach alebo klimatizácia, ktorá má viacero negatívnych účinkov na naše zdravie. Dlhodobá práca na počítači, kedy sa znižuje frekvencia žmurkania tiež prispieva k pocitu podráždených či suchých očí, ale rovnako aj televízia či čítanie kníh. V neposlednom rade záleží aj od veku, prítomnosti iných diagnóz či genetiky človeka.
Príznaky ochorenia
Medzi najčastejšie prejavy tejto choroby patria sčervenanie, pálenie, rezanie očí, taktiež únava a v pokročilom štádiu ochorenia aj zhoršené videnie. Ak je oko neustále dráždené, môže dochádzať aj k nadmernému slzeniu, ktoré oko automaticky vyvolá pri poškodení povrchu. Príznaky sa môžu zhoršovať v klimatizovaných priestoroch alebo pri silnom vetre.
Odporúčame prečítať: Farbami a kvetmi proti zlej nálade
Liečba syndrómu suchého oka
Prvým úspešným krokom pri akomkoľvek zdravotnom probléme je zistenie správnej diagnózy. Pri slabších problémoch je nasadzovaná liečba očnými kvapkami alebo masťami, pri vážnejších stavoch je potrebná operácia, ktorá zabráni zvýšenému odtoku a vyparovaniu sĺz.
Odporúčame prečítať: Ako si poradiť s „depkou“ ?
www.thinkstockphotos.com