Bipolárna porucha: Stav ako na hojdačke

Pocit bezhraničných možností, ľahkosti, vznášania sa medzi oblakmi s anjelskými krídlami na chrbte vo svete, kde je všetko možné, pretože v nás prúdi nekonečná sila.

 

A potom zlom – sila sa vytratí, zo vznešeného sveta rýchlo padáte, krídla zmizli, nič nebrzdí pád, narazíte na dno a v opustenosti odchádza aj chuť žiť. Takýto je život s bipolárnou poruchou.

 

1. epizóda: Stav mánie

 

Bipolárna afektívna porucha, nazývaná aj maniodepresia či „choroba tvorivých ľudí“, je psychické ochorenie, ktoré môže mať pri neliečení až fatálne následky. Človek sa cíti ako na hojdačke, dookola prežíva dve protichodné fázy. Najskôr trpí mánickým stavom, srší živelnou silou, vymýšľa často bizarné a nerealizovateľné plány, pracuje na nich bez spánku aj niekoľko dní a  má pocit, že sa mu všetko darí. Častým prejavom je aj nekonečná prietrž slov, ktoré nie sú logicky usporiadané a nedávajú význam.

 

Bude vás zaujímať: Kapusta - jej účinky na krásu a zdravie

bipolárna porucha

Zdroj: Shutterstock®

2. epizóda: Hlboká depresia

 

Kríza nastane, keď nastúpi druhá fáza ochorenia – depresia. Všetky ideály sa rozplynú a pacient vníma realitu v horšom svetle, než v akom sa v skutočnosti nachádza. Nastúpi epizóda apatie, bezmocnosti, skľúčenosti, beznádeje a hlbokých depresií. Človek trpiaci bipolárnou poruchou v tejto fáze ochorenia často nevychádza zo svojho domu, nekomunikuje s okolím a má sklony ku samovražde. Prechod zo stavu mánie do obdobia depresie sa uskutočňuje v určitom časovom slede a opakovane sa tieto dve epizódy striedajú. Človek mení neustále svoju náladu, pocit vitality v období depresie mizne a vytráca sa aj schopnosť zastávať svoju sociálnu rolu.

 

Bude vás zaujímať: Ako mať dlhší a kvalitnejší život?

problém bipolárnej poruchy

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa vyliečiť?

 

Utlmenie priebehu maniodepresívnej choroby vedie cez lieky. Úplné vyliečenie je zatiaľ nemožné. Účinné sú takzvané stabilizátory nálady, zabraňujúce neprimeraným výkyvom nálady. Užívajú sa pravidelne a dlhodobo. Najznámejším stabilizátorom je lítium. Pri liečení choroby pomáhajú aj sedenia so psychiatrom. V rodine pacienta je časté napätie, ktoré liečenému neprospieva, a preto sú bežné aj rodinné terapie. Dôležité je taktiež vedieť o ochorení čo najviac. Tak dokáže pacient a jeho príbuzní včas odpozorovať návrat bipolárnej poruchy.

 

Bude vás zaujímať: 10 dôvodov, prečo čítať knihy

prejavy bipolárnej poruchy

Zdroj: Shutterstock®

Bipolárna porucha si nevyberá

 

Spomínaným ochorením trpí približne 1 % populácie. Riziko výskytu sa zvyšuje, ak v rodine už niekto trpel touto poruchou. Medzi pohlavím si nevyberá, maniodepresiou trpia rovnako ženy aj muži. Zvyčajne naplno prepukne až v dospelosti, no ani prípady výskytu ochorenia u detí nie sú raritou. Bipolárna porucha neobišla ani známe tváre ako Robbie Williams, Curt Cobain či Ozzy Osbourn,  americký herec Jeana-Claude Van Damma alebo slovenský spevák Richard Müller.

 

Bude vás zaujímať: Zacvičte si flowin a vyformujte svoju postavu!

5 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

05.11.2016 18:53

zaujímavé...

Vaše meno:

Stanislava Mészárošová

Stanislava Mészárošová

02.12.2016 20:18

niekedy mavam aj ja vykyvy nalad ale az take zle to nie je...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

03.12.2016 15:04

musí to byť veľmi náročné, aj na rodinu

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

11.12.2016 19:56

vážna choroba

Vaše meno:

Anna Kristova

Anna Kristova

21.12.2016 14:19

to som ešte nepočula

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE