To, že fajčenie škodí zdraviu snáď nikomu nemusíme ani hovoriť. Napriek tomu, že si dnes zdravotné komplikácie aj nebezpečenstvo, ktoré cigarety prinášajú, uvedomuje už takmer každý, predsa len je stále zložité povedať si DOSŤ. Môže za to fyzická aj psychická závislosť. Ktorá je horšia, už nechávame na vás. Keď sa vám podarí ale nazbierať v sebe dostatok sebazaprenia a naozaj chcete už definitívne prestať fajčiť, môžete sa inšpirovať aj pomerne rýchlymi reakciami. Aj keď je samotný proces „ako sa z fajčiara stane opäť nefajčiar“ pomerne zdĺhavý, predsa len prináša zdravotné úľavy už po pár minútach. Takže, čo sa deje s vaším telom, keď skoncujete s cigaretami?
Od momentu, čo si nezapálite, by ste úľavu mali pocítiť už po 20 minútach.
20 minút PO: pomaly, ale isto sa vám začína upravovať krvný tlak. Mal by sa znížiť na normálne hodnoty, upraviť by sa mal postupne aj tep.
Odporúčame prečítať: Domáce recepty – zbavte sa celulitídy
Po 8 až 10 hodinách: v tele začína výrazne klesať hladina nikotínu, a to pokojne až do 90%, klesá taktiež obsah jedovatého oxidu uhoľnatého a vám sa začína pomaly ale isto ľahšie dýchať. Klesá taktiež riziko infarktu.
Po 24 hodinách: síce chuť na cigaretu stále narastá a s ním aj akýsi stres a napätie, začína sa vám ale výrazne čistiť telo. Na druhej strane abstinenčné príznaky silnejú a s očistou tela sa prečisťujú aj vaše dýchacie orgány – pripravte sa na veľa kašľu.
Po 48 hodinách: vďaka tomu, že nikotín z vášho tela ubúda a ono sa prečisťuje začínate lepšie cítiť vône, zlepšuje sa tiež chuť, keďže doteraz boli chuťové poháriky otupené jedom z cigariet. Na druhej strane abstinenčné príznaky sa stupňujú, pripravte sa na stres a nervozitu.
Odporúčame prečítať: Domáce tipy pre krásne pevné nechty
Po 3 dňoch: vaše pľúca by mali začať nadobúdať na pôvodnej kapacite, zlepšuje sa aj vaša fyzická výkonnosť, nervozita ale pravdepodobne naďalej pretrváva. Nech je vám útechou aspoň to, že stopy po nikotíne z vášho tela definitívne miznú. Teraz by ste ho nemali nájsť už ani v moči.
Po 7 dňoch: naďalej kašlete a nedivte sa keď vypľúvate tmavé hlieny. Telo, pľúca aj priedušky sa naďalej čistia. U tuhých fajčiarov sa môžu objaviť bolesti hlavy súvisiace s abstinenčnými príznakmi.
Po mesiaci: ak vás trápili problémy s ústnou dutinou, s ďasnami, či s dychom, teraz sa to začína upravovať. Chuť zapáliť si síce stále vo vás je, avšak už omnoho lepšia. Zlepšuje sa vám spánok, lepšie sa sústredite, ste menej nervózne.
Odporúčame prečítať: 7 tipov ako využiť jablčný ocot
Po 2 až 3 mesiacoch: príjemne vás prekvapí vaša kondička. Už sa tak raz dva nezadýchate, máte tiež viac energie a celkovo pocit ľahkosti. Ľahšie sa vám dýcha, cvičí, prestáva aj riziko priberania, príznaky, ktoré ste mali po skoncovaní s fajčením sú na ústupe.
Do 10 mesiacov: vás zaručene prejde kašeľ, ktorým si telo vypomáha pri čistení tela od toxínov, ktoré ste si „venovali“ vďaka cigaretám. Zlepší sa vám aj imunitný systém, trápi vás menej chorôb a vaše pľúca sú už takmer čisté.
Po roku: výrazne sa vám zníži riziko srdcovo-cievnych ochorení, okrem toho, že budete výrazne zdravšie, zlepší sa vám aj kvalita pleti, vlasov, zubov a nechtov.
Do piatich rokov: riziko infarktu je už o polovicu nižšie, než keď ste patrili do radov fajčiarok, podobne je to aj s rizikom vzniku rakoviny pľúc, hrtanu, či úst. Váš organizmus sa počas tejto doby od cigariet už takmer úplne očistil, v tomto období by ste mali byť už celkovo fit.
Do 10 až 15 rokov: čo sa týka rizika vzniku niektorých ochorení (ako napríklad rakovina, či srdcovo-cievne ochorenia), ste na tom teraz tak ako nefačiari. Podobne je to aj s vašimi zubami. Máte skvelú kondíciu a pokiaľ sa nezanedbáte po pohybovej stránke, aj postavu.
www.thinkstockphotos.com