Hemoroidy – príčiny vzniku, príznaky, spôsoby liečby

Hemoroidy, alebo ľudovo zlatá žila, je nepríjemné ochorenie, ktoré mnohokrát postihuje hlavne staršie osoby či ženy po pôrode. Čoraz častejšie sa však vyskytuje aj u ľudí po tridsiatke.

Prejavuje sa pocitmi nepohodlia, krvou v stolici i bolesťou. V dnešnej dobe je už viacero možností, ako tento zdravotný problém riešiť. Existuje niekoľko zásad, ktoré pri dôslednom dodržiavaní dokážu zlepšiť zdravotný stav. 

 V článku vám prinášame všetky dôležité informácie o hemoroidoch, aj zopár tipov, ako na ich liečbu! Aké sú príčiny a príznaky hemoroidov? Kto má vyššie riziko ich výskytu?

Čo sú hemoroidy alebo zlatá žila?

Ochorenie známe ako hemoroidy či zlatá žila vzniká v dôsledku rozšírenia a zápalu žíl v análnom kanáli. Predispozícia pre vznik choroby môže byť vrodená, no mnohokrát sú postihnutí hlavne ľudia vyššej vekovej kategórie alebo so sedavým zamestnaním i osoby trpiace častou zápchou a tvrdou stolicou.

Medzi ďalšie faktory, ktoré sa pod vznik zlatej žily taktiež podpisujú, môžeme zaradiť nezdravý životný štýl, tehotenstvo, obezitu, nedostatočnú hygienu a infekcie konečníka.

Vonkajšie hemoroidy vs. vnútorné hemoroidy

Hemoroidy delíme na vnútorné a vonkajšie.

  • Vnútorné hemoroidy vznikajú v stenách konečníka, a to približne 3 cm od análneho otvoru. Zvyčajne nie sú bolestivé, môžu sa prejaviť krvácaním a tvorbou hlienu.
  • Vonkajšie hemoroidy sú v okolí análneho otvoru viditeľné a vytvárajú akési modré uzly. Tento typ hemoroidov je menej častý, ale niekedy aj bolestivejší.

Pozri aj: Ako sa stravovať pred a po tréningu?

prejavy hemoroidov

Zdroj: Shutterstock®

Aké sú príznaky hemoroidov?

Hemoroidy majú niekoľko štádií:

  1. Postihnutý najprv vôbec nemusí vedieť, že u neho začína nejaký zdravotný problém, prípadne sa môže cítiť menej pohodlne. Žila býva len mierne vystúpená, môže sa objaviť slabé krvácanie.
  2. V druhom štádiu sa žila vysúva už viac, no dokáže sa sama od seba vrátiť na pôvodné miesto. Sprievodnými javmi sú krvácanie, pálenie i svrbenie. V tomto momente je potrebné začať toto ochorenie riešiť, aby sa zdravotný stav nezhoršil.
  3. Počas ďalšej fázy sú už hemoroidy výrazné, žilu je však možné zasunúť manuálne. Objavuje sa hlienovitý výtok i opuch zapáleného konečníka.
  4. Posledné štádium je charakteristické tým, že hemoroidy sú trvale vysunuté a nepomáha ani manuálny tlak. Krvácanie je častejšie, môžu sa vyskytnúť ťažšie zápalové procesy a pri akútnom zhoršení stavu i výrazná bolesť.

Vo veľmi ťažkých prípadoch, kedy hemoroidy spôsobujú človeku nepretržité problémy, sa zvyčajne pristupuje k chirurgickému riešeniu.

Odporúčame: Zrelá pleť – ako na krásnu pleť aj vo vyššom veku?

dostatočná hygiena

Zdroj: Shutterstock®

Ako na liečbu hemoroidov?

Pri dôslednom dodržiavaní niekoľkých zásad je pri nižších štádiách hemoroidov veľká šanca na zlepšenie zdravotného stavu.

  • Dôležitá je v prvom rade dostatočná hygiena po veľkej potrebe. Vhodné je dopriať si sprchu, prípadne použiť vlhčené obrúsky určené priamo na hemoroidy.
  • Dbajte na dostatočný prísun probiotík a prebiotík, aby ste sa vyhli zápche.
  • Taktiež pite dostatočné množstvo tekutín.
  • Naopak sa vyhýbajte pikantným jedlám či alkoholu, ktoré môžu stimulovať prekrvenie konečníka.
  • Doprajte telu dostatok vitamínu C a karotenoidov. Tieto látky totiž posilňujú pevnosť a pružnosť ciev.
  • Zlepšenie stavu hemoroidov zabezpečíte nielen hygienou a vhodnou stravou, ale aj pohybom. Ten vám pomôže s lepšou peristaltikou čriev. Nemusíte sa venovať žiadnym namáhavým športom, postačí napríklad i 30 minút chôdze počas dňa. Ak máte sedavé zamestnanie, dávajte na pravidelný pohyb a strečing ešte väčší dôraz.
  • V prípade dlhého sedenia v robote si môžete zaobstarať i špeciálny podsedák s otvorom, ktorý uvoľňuje tlak na konečník.
  • Nie je vhodné ani dlhé vysedávanie na toalete a úplným tabu by malo byť tlačenie pri veľkej potrebe.

Odporúčame: ​Perfektný spôsob, ako ozdobiť cheesecake – vďaka tomuto triku vyčaruješ cheesecake rôznych chutí

doplnková liečba hemoroidov

Zdroj: Shutterstock®

Prírodná pomoc pri hemoroidoch

Pri ľahkých formách hemoroidov často pacientom zaberajú i rôzne domáce spôsoby liečenia. Veľkú pomoc ponúka napríklad príroda. Veľmi účinné sú sedacie kúpele z dubovej kôry, repíka lekárskeho, myšieho chvosta, nechtíka i rumančeka.

  • Kúpeľ s odvarom z dubovej kôry má skvelé sťahujúce účinky. Štyri polievkové lyžice kôry zalejte dvomi litrami vody a po dosiahnutí bodu varu pomaly povarte ešte päť minút. Nechajte lúhovať aspoň 15 minút a nalejte do vane s vlažnou vodou.
  • Proti hemoroidov a lokálnym zápalom je dobrý odvar z rastliny hamamel virgínsky.
  • Pri kúpeli môžete použiť i esenciálne oleje. Do vane pridajte 10 kvapiek levanduľového, citrónového alebo rozmarínového olejčeka.
  • Zvonka môžete postihnuté miesto ošetriť podrvenými listami skorocelu. Kašičku nechajte pôsobiť aspoň 30 minút.
  • Na potieranie je výborný aj gél z Aloe vera. Na vymývanie vyskúšajte použiť odvar z pľúcnika lekárskeho.
  • Ako doplnok liečby si doprajte i dobrý bylinný čaj, napríklad zo žihľavy dvojdomej, prasličky roľnej či harmančeka.

Aké sú ďalšie spôsoby liečby hemoroidov?

Na domácu liečbu hemoroidov sú dostupné v lekárňach rôzne voľnopredajné prípravky, napríklad masti na hemoroidy, tiež čapíky na hemoroidy alebo rôzne roztoky na sedacie kúpele. Ak je štádium hemoroidov závažnejšie, návšteve lekára a špeciálne nastavenej liečbe sa nevyhnute.

Ak konzervatívna liečba a režimové opatrenia nemali dostatočný účinok, uplatňuje sa chirurgická liečba a rôzne lekárske zákroky, ako je ligácia vnútorných hemoroidov, skleroskopia, laser a iné. Možnosti liečby hemoroidov je vždy potrebné konzultovať s lekárom. 

Aktualizované na 06. 10. 2023

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

5 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

24.09.2017 14:36

našťastie zatiaľ tieto problémy nepoznám

Vaše meno:

Zuzana Úradníková

Zuzana Úradníková

24.09.2017 20:43

Nepríjemné aj ja som snimi po porode bojovala...

Vaše meno:

Mária Frnová

Mária Frnová

25.09.2017 10:30

tak toto je naozaj nepríjemné ochorenie...

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

14.12.2017 09:29

nepríjemnééé

Vaše meno:

janko komada

janko komada

20.12.2017 18:50

zaujímavé čitanie

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.