Každý už o ňom počul, no veľa ľudí podceňuje jeho dôležitosť - horčík. Existuje veľký predpoklad, že viac ako polovica z nás trpí jeho nedostatkom. Práve preto veľa ľudí často pociťuje bolesti hlavy, majú svalové kŕče, srdcové arytmie a ďalšie nepríjemnosti.
Nedostatok magnézia sa tiež spája so vznikom astmy, cukrovky, či úzkostných porúch. Už len to hovorí o jeho dôležitosti.
Dôvody nedostatku horčíka
Magnézium sa prirodzene vo väčšom množstve nachádza v zelenej listovej zelenine, kakau, avokáde, niektorých semiačkach a mandliach. V minulosti získavali naši predkovia horčík predovšetkým práve zo stravy. Dnes to je však takmer nemožné. Dôvody sú minimálne tri:
- Nekvalitná pôda – v raných časoch, keď ešte neexistovali postreky a nevyužívali sa polia rok čo rok, bola aj pôda bohatá na rôzne minerály. Dnes, žiaľ, z nej mnohé prospešné látky vymizli.
- Antinutrienty – väčšina potravín bohatých na horčík obsahuje antinutrienty. Sú to látky, ktoré zabraňujú vstrebávaniu minerálov a vitamínov zo stravy. Pôsobeniu antinutrientov sa dá vo väčšine potravín zamedziť ich namočením resp. varením. Ale komu by sa to zakaždým chcelo robiť?
- Zhoršený stav tráviaceho traktu – väčšina z nás má raz za čas, ako sa hovorí, „podráždený žalúdok". Taktiež konzumenti lepku, hoci si to majú väčšinou problém priznať, majú steny čriev priepustné, pretože takto lepok na telo pôsobí.
Odporúčame tiež: Sebarozvoj s koučkou: Čo s neposlušnými myšlienkami?
Dôvody, prečo začať suplementovať magnézium
Po nasadení dostatočnej suplementácie horčíka môžete očakávať nasledujúce výhody:
- ľahšie zaspávanie
- kvalitnejší spánok
- viac energie
- zníženie krvného tlaku
- väčšie celkové uvoľnenie a pokoj
A vôbec, horčík sa podieľa na viac ako 300 biochemických procesoch v tele. Všeobecné odporúčania hovoria, že by sa mal užívať v dávkach 300 až 400 mg denne. Toto číslo však môžete pokojne prekročiť a dopriať si aj 600 mg na deň. A v prípade, ak by ste to s ním náhodou prehnali, nič horšie, ako to, že vás preženie sa nemôže stať.
Pozri aj: Ako zistíš, že používaš nesprávny krém na tvár? Toto ťa prekvapí!
Zdroje magnézia
Najčastejšie sa môžete stretnúť s oxidom. Tento zdroj má využiteľnosť asi 5 %. To znamená, že ak si dáte 100 mg, vaše telo využije nanajvýš 5 mg a zvyšok vylúči ako nepotrebný materiál. Samozrejme, 5 mg bude využitých jedine v prípade, že ste nejedli žiadne antinutrienty a váš tráviaci systém je v úplnom poriadku.
Z cenovo najdostupnejších s využiteľnosťou asi 90% si je vhodné zakúpiť magnézium citrát. Zaujímavým je určite aj magnéziový olej, ktorý má asi 5-násobne rýchlejšiu vstrebateľnosť ako tabletkové formy. Jeho obrovskou výhodou je, že vám dokáže povedať, či máte dostatok magnézia v tele. Pri jeho nedostatku, vás v mieste jeho nanesenia začne štípať pokožka. Inak je ho z krvi v podstate nemožné zistiť, keďže sa v nej nachádza asi 1 % z celkového množstva v tele.