Je hot joga nebezpečná? Zisti, či patríš do rizikovej skupiny!

Joga je v súčasnosti veľmi populárnym, ak nie vôbec najpopulárnejším cvičením po celom svete. Praktizuje sa na plážach, v štúdiách, v rôznych interiéroch aj exteriéroch a v neposlednom rade aj vo vyhriatych miestnostiach na rôzne teploty. Vo všeobecnosti však ide o teplotu vyššiu, ako je normálna teplota miestnosti. Tento druh jogy sa nazýva hot joga a svojim verným fanúšikom sľubuje mnoho benefitov, a to od tých zdravotných až po štíhlejšie krivky. Poďme sa pozrieť na to, aké výhody a nevýhody hot joga skutočne poskytuje.

Výhody hot jogy

Hot joga je vynikajúcou alternatívou jogy pre ľudí, ktorým klasická joga akosi nestačí a pokojne by si na plecia naložili oveľa viac. Cvičenie vo vyhriatom priestore je väčšou záťažou na organizmus, čo vedie k niekoľkým vedecky dokázaným zdravotným benefitom.

  • Spálite viac kalórií. Mnohí sa k hot joge prikláňajú preto, že za hodinu spália oveľa viac kalórií ako pri klasickej joge. Je to pravda, kilá idú dole ľahšie v teple.
  • Flexibilnejšie telo. Cvičenie v teplom prostredí robí dokázateľne telo ohybnejším ako cvičenie v prostredí s normálnymi teplotami.
  • Silnejšie kosti. Problém rednutia kostí trápi mnoho žien, najmä v období perimenopauzy a menopauzy. Hot joga môže byť odpoveďou, hlavne na kosti v krku, v bokoch a v oblasti spodného chrbta.
  • Liek na stres a depresiu. Je dokázané, že akákoľvek forma jogy uvoľňuje napätie, čím odráža stres, prípadne depresiu či jednoducho zlú náladu.
  • Silnejšie orgány. Hot joga posilňuje životne dôležité orgány ako srdce, pľúca a, samozrejme, svaly. Okrem toho podporuje dýchanie a metabolizmus.
  • Krajšia pleť. Počas hot jogy vypotíte z tela mnoho toxínov, no zvýšite aj cirkuláciu krvi, čo vedie k prekysličeniu buniek v pleti. Výsledkom je pekná a zdravá pleť.

Pozri aj: Toto sú najpopulárnejšie druhy jogy na svete: Tak, ktorou začať?

základy hot jogy

Zdroj: Shutterstock®

Rizikové skupiny

Ako všetky kondične náročné tréningy a cvičenia, tak aj hot joga predstavuje nebezpečenstvá pre určité kategórie ľudí. Keďže sa cvičí vo vyhriatych priestoroch, cvičiť by ju rozhodne nemali ľudia, ktorí majú problém s teplom. Kto by sa mal o cvičení hot jogy poradiť s lekárom, sú aj pacienti trpiaci na vysoký alebo nízky krvný tlak, pretože čelia nebezpečenstvu straty orientácie, prípadne straty vedomia. Tehotné ženy sú tiež rizikovou kategóriou a mohli by po prípadnom odpadnutí ublížiť sebe aj dieťatku. Preto by mali zostať pri bezpečnejšom druhu jogy, pričom úplne najideálnejšou voľbou je gravid joga. Zvýšená opatrnosť sa odporúča aj pacientom s ochoreniami srdca, diabetom, s arteriálnymi poruchami, pacientkam s anorexiou či ľuďom, ktorí majú tendenciu odpadávať.

riziká hot jogy

Zdroj: Shutterstock®

Bezpečnostné tipy

Cvičenie vo vyhriatom priestore bude vaše telo stáť oveľa viac tekutín ako pri cvičení v miestnostiach s klasickými teplotami. Preto nezabúdajte na hydratáciu pred, počas aj po hodine hot jogy. V prípade, že sa cítite na odpadnutie alebo pociťujete počas cvičenia akýkoľvek diskomfort, okamžite s cvičením prestaňte, vyjdite z miestnosti a doplňte tekutiny. Určite vám bude na hodine hot jogy nápomocné vzdušné oblečenie a uterák na zakrytie podložky ako prevencia pred pošmyknutím.

Inšpirácia pre teba: Ako servírovať lievance? Kráľovské raňajky, pri ktorých oči jedia

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

13.10.2019 08:24

Môj obľúbený druh jogy.

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

11.11.2019 15:25

Jóga je moje obľúbené cvičenie.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE