Novopečení rodičia sa stretávajú s mnohými radosťami, ale aj strasťami každodenných dní. Naučiť sa žiť s novým človiečikom nie je vôbec jednoduché a zladiť sa, to chce niekedy poriadnu dávku trpezlivosti. A tak je to aj so spánkom, ktorý často po príchode novorodenca nebýva tým, čím býval predtým. Kedy bábätko prespí celú noc? Zistite, či vôbec existuje všeobecná odpoveď pre každé dieťatko!
Dobrá správa na úvod
Bohužiaľ, asi sklameme rodičov, ktorí verili, že univerzálna odpoveď existuje. Zatiaľ, čo niektoré bábätká zalomia na celú noc už chvíľku po pôrode, iné potrebujú svoj čas. Dobrou správou však je, že vaše dieťatko raz celú noc naozaj prespí a je to len otázka času. Buďte trpezliví a vyskúšajte tipy, ktorými môžete prvej spoločnej prespatej noci dopomôcť.
Inšpiruj sa: Čo všetko môže urobiť plávanie s bábätkom? Začať s ním alebo počkať?
Ako naučiť bábätko v noci spať?
V noci sa má spať, to je každému dospelému človeku celkom jasné. Ale ako naučiť tomuto dobrému zvyku aj vaše bábätko? Že to chce trpezlivosť, sme už spomínali, no existuje niekoľko krokov, ktoré môžete praktizovať a vášmu batoliatku tak troška dopomôcť.
- Deň verzus noc. Bábätká po príchode na svet nevedia, čo je deň a čo noc, preto ich to musíme naučiť. Možno sa to zdá ako neľahká úloha, no bábätká vnímajú zvuky, vnímajú svetlo, vnímajú tmu. Preto dávajte dieťatko počas dňa spať za jemného svetla presvitajúceho do izbičky a za jemných bežných zvukov (televízia, rádio, práčka a pod.). Nočný spánok by sa mal naopak vyznačovať úplnou tmou a tichým prostredím.
- Denné spánky. Koľko vaše bábätko spí v noci, je priamo prepojené aj s tým, koľko prespí cez deň. Niektorí rodičia si myslia, že keď dieťa spí priveľa cez deň, v noci nezažmúri oka, no nie je to pravda. Snažte sa preto dodržiavať režim vášho bábätka. Spací vak s nožičkami môže byť ideálnym riešením, keďže poskytuje pohodlie a zároveň umožňuje bábätku voľný pohyb nožičiek.Od 4 mesiacov do roka detičky spia väčšinou 2-krát za deň. Poobedný spánok by nemal presiahnuť 3 hodiny, vtedy by sa mohlo stať, že ovplyvní kvalitu nočného spánku.
- Rituál pred spaním. Niektorí ho zatracujú, iní naň nedajú dopustiť. Rituál pred spaním je však pre bábätko naozaj dôležitý, či chcete alebo nie. Večerný rituál môže zahŕňať kúpeľ, kŕmenie, maznanie sa, spievanie či čítanie rozprávok. To všetko by malo byť krátke, upokojujúce a plné lásky a prebiehať by to malo za stlmených svetiel, bez zapnutej televízie či inej rozptyľujúcej elektroniky.
- Pokoj je odpoveď. Dieťatko z vás cíti nervozitu a nervozitu dokonca naň dokážeme aj preniesť.
- Prekonajte prekážky. Čo dokáže narušiť nočný spánok, ktorý už máte možno aj zabehnutý, sú choroby, rast zúbkov alebo cestovanie, no prípadne aj to, keď vášho drobca uspáva niekto iný ako vy či váš partner. Tieto prekážky treba prekonať a čo najskôr sa vrátiť k zabehnutému rituálu. Bábätko bude možno pár dní rozhodené, no ak mu pomôžete, zvládne sa vrátiť do starých koľají.
Uspávanie plačom
Niektorí rodičia nedajú dopustiť na trošku drastickejšiu metódu. Tou je samouspávanie bábätka, no a ako inak než plačom. Aj keď nie je dobré bábätko uspávať na rukách alebo pri mliečku cez fľašu alebo prsník, nechávať ho vyplakať sa tiež neodporúča. Niektorí rodičia si myslia, že v bábätku budujú samostatnosť a sebaistotu, no odborníci tvrdia, že to môže byť úplne naopak. Novorodenec sa môže cítiť osamelý, v nebezpečí a môže vám ako rodičovi prestať dôverovať, čo môže vážne narušiť aj váš budúci vzťah.
Bude sa ti páčiť: Prvé príkrmy bábätka: Kedy a ako začať a čo dať dieťaťu ako prvé?