Kontaktné šošovky: Používaš ich správne? Na tieto veci si daj pozor!

Ak ťa neposlúcha zrak a obávaš sa nosenia okuliarov, riešením môžu byť pre teba aj kontaktné šošovky.

 

Kontaktné šošovky dnes môže nosiť takmer každý bez obmedzenia veku a typu očnej chyby. V súčasnosti sú dokonca i akýmsi spoločenským trendom. No ich nesprávne nosenie ti môže spôsobiť naozaj vážne zdravotné problémy. Môžeš kvôli nim dokonca stratiť zrak! Poznáš riziká kontaktných šošoviek? Aké sú ich výhody a nevýhody pre tvoj každodenný život? Načo si treba pri ich používaní dávať pozor?

 

Pozri aj: Prečo sa v zime chudne ťažšie? Poznáme možné dôvody!

 

Šošovky alebo okuliare?

Prvé šošovky, ktoré nedráždili oko, vyrobil český chemik Otto Wichterle v roku 1961. Odvtedy ich vývoj zaznamenal obrovský pokrok, predovšetkým v priebehu posledných 15 rokov. Hlavnou výhodou používania kontaktných šošoviek je, že sa nemusíme nechať obmedzovať okuliarmi a zároveň to nie je také radikálne riešenie ako operácia. Kontaktné šošovky majú množstvo výhod. Netlačia na nose, nezarosia sa pri prechode zo zimy do tepla, nezavadzajú pri športe, nešmýkajú sa, keď sa v lete spotíme a dajú sa kombinovať so slnečnými okuliarmi. Neobmedzujú nás pri pozeraní do strán, čo ocenia najmä šoféri. Šošovky majú v prvom rade kozmetický a psychický efekt. Kontaktná šošovka je úplne priľnutá na rohovke, náš zrak teda nie je obmedzený obrúbkou okuliarov ani šírkou skla. Dobre odmeraná kontaktná šošovka drží na oku bezpečne pri všetkých situáciách.

okuliare verzus šošovky

Zdroj: Shutterstock®

Líčenie so šošovkami

Šošovky nám vo viacerých smeroch síce zjednodušujú život, no pri skrášľovaní to je o čosi zložitejšie. Pokiaľ nosíš kontaktné šošovky, sú pre teba určené predovšetkým výrobky s označením hypoalergénne. Takýmto typom kozmetiky predídeš prípadným alergickým reakciám. Taktiež je dôležité vyhýbať sa práškovým kozmetickým výrobkom, nakoľko sa zbytky prachu môžu usadiť na šošovkách a svojou konzistenciou ich dráždiť. Vyhni sa tiež vodeodolným špirálam a pri nanášaní očných liniek uprednostni skôr tie tekuté. Pri samotnom líčení mnohé záleží od tvojho rozhodnutia líčiť sa s už nasadenými kontaktnými šošovkami alebo bez nich. Zvýšenú pozornosť venuj práve oblasti očí. Jeden nesprávny ťah štetca a pichnutie do oka je na svete. S kontaktnými šošovkami vie byť bolesť ešte nepríjemnejšia. Očná linka na vnútornom okraji oka je neprípustná, rovnako ako použitie práškových očných tieňov a púdru. Samotný make-up by mal byť nanášaný zakaždým už s nasadenými šošovkami.  Práve preto vizážisti odporúčajú zainvestovať do kvalitných, vodeodolných krycích prípravkov.

 

Zaujme ťa: Ponožky dokážu ohriať celé telo! Ako je to možné?

okuliare pri spánku

Zdroj: Shutterstock®

Rady a triky pre život so šošovkami

Používanie jednodňových šošoviek schvaľuje aj odborná verejnosť, najmä preto, že sa tým predchádza rizikám spojených s nedbanlivosťou. Na porovnanie, pri nosení jednodňových kontaktných šošoviek namiesto mesačných, výrazne klesá riziko prípadného zanesenia infekcie do oka.

 

  • Pri nasadzovaní a vyberaní začínaj vždy pravým okom, aby si predišla možnej zámene šošoviek.
  • Pri práci na počítači a pri sledovaní TV často mrkaj, aby si udržala povrch očí neustále zvlhčený.
  • Kontaktné šošovky si pred plávaním vyber alebo si ich vyčisti po plávaní.
  • Nenos kontaktné šošovky po dátume expirácie.
  • Roztok na kontaktné šošovky nie je „obyčajný" fyziologický roztok, a už vôbec sa nedá nahradiť vodou.
začervenané oči

Zdroj: Shutterstock®

Prvá pomoc po spánku so šošovkami

Pokiaľ sa ti stane, že nechtiac zaspíš so šošovkami v očiach, netreba hneď panikáriť. Po prebudení počkaj približne 30 minút, než začneš šošovku vyberať. Behom tejto doby niekoľkokrát kvapni do oka zvlhčujúce kvapky, ktoré sa môžu používať s kontaktnými šošovkami. Je veľmi dôležité, aby si šošovky nevyberala hneď po prebudení! Taktiež vyčkaj so sprchovaním a oplachovaním očí vodou! Po prebudení je šošovka silno prilepená k rohovke a pokiaľ by si sa ju násilím pokúsila vytiahnuť, hrozí poškodenie oka. Oči potom ešte 3-5 krát denne prekvapkaj zvlhčujúcimi kvapkami a nechaj celý ďalší deň aj noc bez šošoviek. Po vybratí šošoviek sa môže objaviť rozmazané videnie. Je to kvôli opuchu rohovky, no v priebehu dňa by sa rozmazanie malo upraviť a zmiznúť. Pokiaľ však ťažkosti pretrvávajú celý deň a oči budú stále začervenané, začnú ťa páliť, rezať a budeš nadmerne slziť, je nutné navštíviť očného lekára. V takom prípade sa ti v očiach rozvinul zápal a bude sa treba pripraviť aj na možnú liečbu antibiotickými kvapkami a masťou.

 

Odporúčame: Ako sa vyhnúť pesticídom v strave a akými spôsobmi nám škodia?

6 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.01.2018 08:08

zaujímavé a pučné

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

24.01.2018 09:14

už dlhší čas sa odhodlávam začať používať šošovky

Vaše meno:

benynka

benynka

24.01.2018 10:24

používam kontaktné šošovky a kupujem si mesačné kontinuálne v ktorých sa môže aj zaspať, na dovolenku si kupujem denné aby som nemusela nosiť so sebou roztok...inak denné sú lepšie ale 3x tak drahé ako mesačné

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

24.01.2018 11:12

okuliare sú pre mna ako jeden krásny módny doplnok.... preferujem vhodný a krásny výber rámov....

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

24.01.2018 12:50

dobrý pomocník... pre začiatočníkov je to ťažké..ale dá sa s tým naučiť fungovať

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

24.01.2018 14:40

našťastie zatiaľ sa nosenie šošoviek zaobišlo bez komplikácii

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE