Nesprávne čistenie uší - čo vám hrozí?

Čistota pol života – týmto heslom sa riadi asi väčšina z nás. Všetkého ale veľa škodí a občas sa to týka aj nadmernej „starostlivosti" o uši. Od malička nás naše mamy hnali do kúpeľne so slovami „A nezabudni si poriadne poumývať uši!" a  už v tom čase sme si mohli osvojiť niektoré nesprávne návyky. Ako teda čistotu uší nezanedbať, ale zároveň sa k nim správať ohľaduplne a zabezpečiť ich bezproblémové „fungovanie“?

 

1. Čistota je základ

 

Čisté uši sú základ, to je pravda. Ak sa nebudete pravidelne venovať ich čisteniu, hrozí vám mnoho problémov. Ušný maz síce ucho chráni, pri jeho nadmernej produkcii a nesprávnej technike čistenia však môže dôjsť k upchatiu ucha – vytvoreniu tzv. mazovej zátky. Ako spoznáte, že sa vám urobila? Jednoducho. Ak na ucho slabšie počujete alebo v ňom máte dlhodobo zaľahnuté, môžete si byť takmer istí – ucho je upchaté ušným mazom.

 

Odporúčame tiež: Ktorá zubná pasta je najlepšia?

mazová zátka

Zdroj: Shutterstock®

2. Čo ďalej?

 

Pri vytvorení mazovej zátky sa obráťte na vášho lekára. Výplach vodou nie je nič príjemné a aj keď niektorí z vás by ho možno zvládli aj v domácom prostredí, vždy je lepšie, ak ho urobí odborník. Okrem toho, zaľahnutie ucha môže signalizovať aj iné, vážnejšie problémy. Preto akékoľvek príznaky v žiadnom prípade nepodceňujte!

 

Odporúčame tiež: Netradičná citrónová tráva a jej benefity

čistenie uší vatovými tyčinkami

Zdroj: Shutterstock®

3. Ako teda čistiť?

 

Rozhodne zabudnite na vatové tyčinky! Tento spôsob čistenia uší bol síce dlhé desaťročia v obľube, našťastie jeho boom je už za nami. Vatovými tyčinkami spôsobíme akurát to, že ušný maz zatlačíme ešte hlbšie a okrem toho ho odstránime z miest, kde plní ochrannú funkciu.

 

Dôsledky sú naozaj nepríjemné. Nielen že prispejete k upchaniu ucha ušným mazom, koledujete si aj o zanesenie infekcie alebo poranenie pokožky ucha. Na bežné, každodenné čistenie ucha použite radšej vlastný malíček. Má ideálne rozmery na to, aby sa dostal potiaľ, pokiaľ je to vhodné.

 

Odporúčame tiež: Prečo prestať jesť cukor? Kvôli týmto 4 benefitom

čistenie ucha malíčkom

Zdroj: Shutterstock®

4. DOLORgit med – prvá pomoc pre uši

 

DOLORgit med Ušné kvapky s 99,5% glycerínom a pantenolom poslúžia nielen v prípade problémov, môžete ich používať aj v rámci prevencie. Môžu zmierniť bolesť u ušiach, začervenanie a svrbenie. 

 

Slúžia na podporné ošetrenie pri ťažkostiach vonkajšieho ucha. Vďaka glycerínu pôsobia proti opuchom a vytvárajú ochranný film, ktorý chráni ucho pred ďalším podráždením a vonkajšími vplyvmi.

 

Odporúčame tiež: Tipy ako zvládnuť chrípkové obdobie

dolorgit ušné kvapky

Zdroj: Shutterstock®

Ako použiť Ušné kvapky DOLORgit med?

 

Ušné kvapky pred použitím zahrejte na telesnú teplotu. Ak lekárnik neodporučí inak, kvapkajte maximálne 4x denne 1 až 2 kvapky. V polohe na boku zotrvajte minimálne 3 minúty, aby sa kvapky dostali tam, kam majú. 

 

Po použití starostlivo zatvorte fľašu. Dĺžka používania nie je obmedzená. Ušné kvapky sa môžu používať aj preventívne.

 

Odporúčame tiež: Nečistite si iba zuby, jazyk je rovnako dôležitý

4 komentárov
Mária Maxianová

Mária Maxianová

26.02.2017 18:43

s ušami nemám problémy, to skôr manžel

Vaše meno:

rado verdikt

rado verdikt

26.02.2017 20:04

druha moznost je kupit si glycerin, ktory je 20x lacnejsi ako reklamny produkt
Claire Clairmont a hlavne neverit taraninam, ze ten priblizne 0,02 mg pantenolu tam posobi. to je asi tolko ako keby ste rozdelili obsah jednej cajovu lyzicky na 350 dielov a potom jeden zmiesali s glycerinom. A vyjde Vam 1 balenie kvapiek Dolorgit med.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

09.03.2017 11:30

Článok ma zaujal, pozorne som si ho prečítala. Kvapky si zrejme kúpim a vyskúšam.

Vaše meno:

tofica

tofica

09.03.2017 17:06

Dakujem za dobrý tip. Ušné kvapky určite kúpim. Vatové tyčinky nepoužívam,tiež som veľa o tom čítala, že môžu uškodiť ,nie pomôcť.Aj ja použijem malíček niekedy..

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE