Síce nám už leto a grilovacia sezóna pomaly, ale isto končí, nič to nemení na tom, že pečený cesnak si môžete pripraviť aj v rúre. Cesnak je sám o sebe považovaný za prírodné antibiotikum, ktoré dokáže podporiť imunitný systém a zároveň bojovať s množstvom zdravotných problémov.
Napríklad cesnakový čaj vám pomôže podporiť imunitný systém, ale tiež slúži ako prevencia pred vznikom mozgovej príhody a iných srdcovo-cievnych ochorení. Okrem cesnakového čaju odporúčame vyskúšať aj cesnakové mlieko. Áno, neznie to veľmi lákavo, no na druhej strane znižuje hladinu cholesterolu, navodzuje dobrý spánok, lieči astmu a, samozrejme, dokáže oveľa viac.
Potom tu máme pečený cesnak, ktorý si môžete vytvoriť na grile alebo v rúre. Ak je pre vás cesnak príliš ťažký a spôsobuje vám ťažobu na žalúdku, tak si túto zdravú bombu nemusíte odopierať. Len málokto totižto vie, že aj v pečenej forme má cesnak množstvo liečivých účinkov. Dokonca s telom dokáže hotové zázraky, a to v priebehu 24 hodín.
Odporúčame: Cibuľa a cesnak v mikrovlnke: Nedocenený trik, ktorý jednoducho musíš vyskúšať!
Pečený cesnak ako liek
Pečenému cesnaku sa stráca štipľavosť a aróma a získava lahodnú sladkastú orieškovú chuť, no nič sa nemení na jeho zložení a jeho účinkoch. Cesnak sa najčastejšie využíva ako liek na vysoký krvný tlak, vysokú hladinu cholesterolu či pri posilnení imunity. Ak si však pripravíte pečený cesnak a ten skonzumujete, v priebehu 24 hodín si telo z neho zoberie to najlepšie, čo obsahuje, vďaka čomu na sebe pocítite zmeny.
Čo urobí pečený cesnak s telom do 24 hodín?
Ak skonzumujete pečený cesnak (asi 6 strúčikov), po hodine budú strávené a telo tak začne vstrebávať liečivé účinky. Po dvoch až štyroch hodinách začne pomáhať pri boji s voľnými radikálmi, a to vďaka obsiahnutým antioxidačným zložkám. Vďaka nim navyše pomáha cesnak telu bojovať s rakovinovými bunkami. Po štyroch až šiestich hodinách začne metabolizmus pracovať na plné obrátky.
Cesnak prispieva k zlepšeniu aktivity metabolizmu, čím začne dochádzať k spaľovaniu telesného tuku a odstraňovaniu nadbytočných tekutín. Po šiestich až siedmich hodinách sa začnú naplno prejavovať antibakteriálne účinky cesnaku. Cesnak a jeho účinné látky tak začnú bojovať s baktériami nachádzajúcimi sa v organizme.
Po siedmich až desiatich hodinách po konzumácii pečeného cesnaku živiny zohrávajú hlavnú úlohu na bunkovej úrovni, cesnak tak chráni organizmus pred oxidáciou. Po desiatich hodinách začne v tele prebiehať proces hĺbkového čistenia a cesnak tak začne prispievať k:
- regulácii hladiny cholesterolu,
- zníženiu a zlepšeniu krvného tlaku,
- zlepšeniu prirodzenej obranyschopnosti organizmu a posilneniu imunity,
- prečisťovaniu tepien a ochrane pred kardiovaskulárnymi zdravotnými problémami,
- odstráneniu únavy,
- zlepšeniu pevnosti kostí.
Odporúčame: Máš chuť na sladké alebo slané? Toto sa ti telo snaží naznačiť!
Príprava pečeného cesnaku
Pripravíme si celý cesnak, a to niekoľko väčších hlavičiek. Cesnaku zrežeme vrchnú časť tak, aby sme zhora videli všetky strúčiky. Potom hlavičky polejeme trochou olivového oleja a zabalíme do alobalu. Pripravený cesnak poukladáme na plech (môže byť aj zapekacia misa).
Potrebná je asi jedna hodina pečenia pri teplote 220 °C. Posledných 10 minút môžeme piecť až trošku odbalené. To, či je pečený cesnak hotový, zistíme podľa zlatistej farby a takmer až tekutej konzistencie.
Ako použiť hotový pečený cesnak?
Strúčiky pečeného cesnaku si môžete len tak vychutnať s bagetkou alebo čerstvým chlebom. Stačí ich len vytlačiť zo šupky. Pečený cesnak tiež môžete pridať do domácej nátierky, napríklad syrovej, bryndzovej alebo vajíčkovej a taktiež do omáčky na cestoviny. Nemusíte sa obávať, pečený cesnak nie je tak ťažký na žalúdok ako surový cesnak.
Nenahraditeľný v kuchyni aj v lekárničke
Kuchynský cesnak je nenahraditeľnou súčasťou pri pečení, či varení. Skvelý je napríklad nakladaný cesnak alebo cesnakový olej, ktorý má dokonca priaznivé účinky na korunu krásy. O cesnaku sa hovorí ako o prírodnom lieku, ktorý je 10-krát účinnejší než samotné antibiotiká. A to už veru za niečo stojí. Nemyslíte?
Aktualizovaný článok: 28.8.2023