Prasknuté žilky v oku: Čo všetko môže byť ich príčinou?

Pri mnohých zdravotných problémoch stačí odhaliť ich príčinu a razom môže človek na ťažkosti zabudnúť.

Viaceré problémy však ľudia takmer ignorujú, hlavne ak ich považujú za úplne bežné, neškodné a takmer bezvýznamné. Do tejto skupiny môžeme zaradiť aj popraskané žilky v očiach. Mnohým sa už neraz stalo, že sa pri pohľade do zrkadla zľakli svojho krvavého oka.

Prasknuté žilky v oku nemusia znamenať nič vážne. Prejde pár dní a po krvavom oku už nie je ani stopa. Zamýšľali ste sa niekedy nad tým, prečo tento zdravotný problém vzniká? Prečo prasknutá žilka v oku môže čas od času potrápiť každého z nás? Prezradíme vám to v nasledujúcom článku.  

Aké sú najčastejšie príčiny prasknutých žiliek?

Hoci sú oči dôležitým zmyslovým orgánom, prasknuté žilky ich zvyčajne neohrozujú a celkovo nepredstavujú väčší zdravotný problém. Aj napriek tomu je toto ochorenie nepríjemné a neraz spôsobuje zhoršené videnie. 

Snáď najčastejšie stojí za popraskanými cievkami preťaženie a veľká námaha oka. Ak človek pracuje dlhé hodiny pri počítači a pri zlom osvetlení, môže tento problém veľmi ľahko vzniknúť.

Pozri aj: Jedinečné miesta: Momiji-gari a najkrajšie miesta v Japonsku

Očné cievy tiež môžu prasknúť priamo kvôli mechanickému poškodeniu, napríklad pri úraze oka. Rovnako môže prasknutie žily spôsobiť náhly a neočakávaný tlak. Často praskajú žilky v očiach ľuďom s kontaktnými šošovkamiĎalšími príčinami praskania žiliek v oku sú potápanie do veľkých hĺbok či opakované zvracanie. Zvracanie môže spôsobiť zvýšenie krvného tlaku, čo vedie k poškodeniu cievky v oku. Objavuje sa to zväčša u detí.

Prasknutú cievu v oku môžete spozorovať aj v dôsledku preťaženia oka, čo častokrát súvisí aj so syndrómom počítačového videnia. Syndróm počítačového videnia spôsobuje preťaženie oka, ale aj problémy so samotným videním, a to v dôsledku nadmerného času stráveného pozeraním do počítača. 

preťaženie očí

Zdroj: Shutterstock®

Príčiny môžu byť aj vážnejšie

Veľakrát bývajú príčiny popraskaných žiliek v očiach o niečo vážnejšie. Tento zdravotný problém často súvisí s vysokým krvným tlakom, pri ktorom sú ohrozené cievy. Praskanie spôsobuje aj kolísanie krvného tlaku či zvýšená krehkosť ciev. Ohrozené sú osoby, ktoré zdedili oslabené cievy, či ľudia trpiaci cukrovkou.  

Prasknutá žilka býva sprievodným javom zápalu spojiviek. Tento druh zápalu rozpoznáte podľa začervenaním na vnútornej strane oka. Rovnako môže byť dôvodom alergia, ktorá sa navyše prejavuje aj opuchmi. Ak užívate tabletky proti zrážanlivosti krvi, v niektorých prípadoch to môže spôsobiť práve neželanú prasknutú cievku a krvavé oko.  

Vedeli ste, že prasknutie cievky v oku môže spôsobiť aj nedostatok vitamínu C? Popraskané cievky v oku teda môžu poukázať na tento nedostatok pre nás dôležitého vitamínu. 

Červené žilky v oku - ďalšie príčiny

  • neočakávaný a náhly tlak pri bitke alebo autonehode,

  • dvíhanie ťažkých bremien,

  • užívanie liekov na riedenie krvi,

  • alergia.

Odporúčame: Tieto fakty o vlasoch sú iba fikciou! Čomu sme doposiaľ verili?

vyšetrenie očným lekárom

Zdroj: Shutterstock®

Čo robiť? Treba navštíviť lekára?

Ak vám praskne cievka prvýkrát v živote, nemusíte sa hneď báť a utekať k lekárovi. Tento problému z času na čas potrápi každého. Kedy je teda návšteva lekára nevyhnutná? Dôvod na návštevu doktora vzniká vtedy, ak sa oko nezahojí ani po dvoch týždňoch alebo vám žilky v očiach praskajú veľmi často. Lekár vám môže zmerať krvný tlak či tlak vo vnútri oka a nastaví vám vhodnú liečbu.

Čo môžete urobiť sami? V prvom rade doprajte očiam oddych. Liečebnému procesu okrem oddychu pomôžu i dezinfekčné kvapky do očí a výživové doplnky s obsahom vitamínu C a rutínu. Vitamín C je veľmi dôležitý práve na udržiavanie pevnosti cievnych stien. Rutín zase pomáha znižovať nadmernú priepustnosť krvných kapilár pri vysokom krvnom tlaku. Jeho nedostatok sa prejavuje krvácaním z nosa a hlavne praskaním ciev.

Aktualizovaný článok: 5.9.2023

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

10 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

12.10.2017 08:48

oči si treba chrániť, tiež chodím raz za dva roky na celkovú prehliadku k očnému lekárovi, skontroluje mi očný tlak, očné pozadie, ...

Vaše meno:

Tomáš Kamenár

Tomáš Kamenár

12.10.2017 15:58

zatiaľ sa ma to našťastie netýka

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

12.10.2017 22:15

mne často praskali ked prišla alergia a ja som kýchala ako diva...

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

13.10.2017 21:52

Je to pravda, aj môjho otca trápi vysoký tlak a praskajúce žilky..určite ale nevedel, čím ich výskyt eliminovať, dobre že mám od Vás tipy :)

Vaše meno:

Zdenka Slahučková

Zdenka Slahučková

13.10.2017 23:50

Občas sa mi to stane, dobre vedieť čo a ako.

Vaše meno:

janko komada

janko komada

20.11.2017 13:26

rad som si prečital

Vaše meno:

Jana Čipková

Jana Čipková

06.08.2018 07:48

Dnes mi praskla žilka v oku, trochu ma to vystrašilo, ďakujem za poučný článok.

Vaše meno:

Marika Michálková

Marika Michálková

05.09.2023 19:28

netušila som, že za tým môže byť aj alergia

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

06.09.2023 07:59

Že prasknutie cievky v oku môže spôsobiť aj nedostatok vitamínu C som naozaj nevedela.

Vaše meno:

Naty Polcová

Naty Polcová

07.09.2023 08:39

Žilky mi praskajú pravidelne, či už od únavy alebo sa pridruží aj nejaký zápal, podľa Dr. autoimunitný. Jediné čo pomáha, je presne to čo spomínate v článku.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.