Prehnane slané jedlá, o ktorých si ani netušila: Čipsy to nie sú!

Každý lekár vám povie, že so slanými jedlami by ste mali byť kamárati len sporadicky. A čipsy, soletky či príliš slané údeniny, to sú všetko potraviny, ktoré by ste mali z jedálnička radšej vypustiť úplne.

 

Ale čo iné slané jedlá, ktoré sa tvária sladko či neutrálne, no obsahujú príliš veľa sodíka? Často sa pozeráme na obrázok, prípadne na kalorické hodnoty jedla, no na sodík zabúdame, a to je veľká chyba. Pozrite sa, ktoré to sú, ako ich identifikovať a ako sa im v budúcnosti vyhnúť či dať si na ne aspoň veľký pozor.

 

Zaujme ťa: PREMENA: Ako sa ti páči nový trendy účes a makeup pre Mišku?

 

Cereálie a iné...

Poravín, ktoré sa tvária zdravo, no v skutočnosti sú pre ľudské zdravie pohromou, je obrovské množstvo. Čo sa týka soli, človek by mal prijať maximálne 2300 mg sódia denne. V prípade, že máte vysoký krvný tlak, tak ešte menej, okolo 1500 mg denne, ak vám inak neprikáže váš lekár.

 

Preto je namieste, pozerať sa na zloženie potravín na druhej strane obalu. Keby ste tak urobili, zistíte, že aj obyčajné kukuričné lupienky, ktoré tak milujete na raňajky, sú príliš slané. Niektoré značky obsahujú až 12 percent denného príjmu sodíka! A to skonzumujete hneď na raňajky. Zvoľte zdravšiu verziu, ako sú ovsené vločky.

aj kukuričné lupienky sú presolené

Zdroj: Shutterstock®

Druhým takýmto prekvapivým zdrojom soli je napríklad aj zdravý cottage cheese. Je zdrojom proteínu a vápnika, takže sa odporúča jesť ako pri intenzívnych tréningoch, tak pri zdravotných problémoch s nedostatkom kalcia. Niektoré cottage cheese obsahujú až 40 percent dennej dávky soli, a to si predsa nemôžete dovoliť. Skúste si nájsť produkt, ktorý neobsahuje také množstvo sódíka, alebo vymeňte cottage za grécky jogurt.

 

Neprehliadni: Skús hádať! Ktoré sú najlajkovanejšie fotky Instagramu 2017?

zdanlivo zdravý cottage cheese

Zdroj: Shutterstock®

Na čo si dať ešte pozor?

Na trhu je mnoho jedál, ktoré obsahujú priveľa sodíka. Teraz, keď viete, koľko by mal človek soli maximálne denne prijať, budete si vedieť vypočítať, koľko by mala asi jedna dávka denne obsahovať.

 

Dajte si pozor na produkty označené ako nízkosodíkové. Tieto potraviny sa vyskytujú viac v zahraničí, ale tento marketingový trik nájdete aj u nás. Podobne ako nízkokalorické jedlá, ani tieto s redukciou soli nie sú zdravé a často vás chcú len oklamať.

 

Podobná téma: Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?

 

Pozor si dajte aj na kupované palacinkové cestá (alebo si radšej spravte cesto doma), kupované omáčky, ktoré majú často toľko sodíka, že by vám dávka vystačila na tri dni. Ďalej môžu veľa sodíka obsahovať mrazené hotové jedlá alebo konzervované jedlá, ako sú napríklad polievky. A nenechajte sa oklamať ani sladkým pečivom, ako sú napríklad donuty, ktoré sú často preplnené tukom, cukrom aj soľou!

naoko sladké v skutočnosti aj slané

Zdroj: Shutterstock®

20 komentárov
Soňa Krátka

Soňa Krátka

09.01.2018 09:17

posledné, asi 2 roky, som znížila príjem soli, to znamená, že pri varení jej používam menej, pretože bez nej by to samozrejme nešlo, no a keď si pripravujem zeleninku na konzumáciu - ako napríklad čerstvú uhorku, rajčinu, papriku, alebo vajíčka, tak ich vôbec nesolím, skôr používam bylinky,korenie, snáď aj to je niečo dobré pre zdravie...

Vaše meno:

Anna Bútorová

Anna Bútorová

09.01.2018 09:38

niekedy býva prvý dojem klamlivý...

Vaše meno:

ivana pistovičová

ivana pistovičová

09.01.2018 12:38

sol az tak nepouzivam, myslim ze so solou to prehanaju skor muži

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

09.01.2018 13:37

zaujímavý postreh

Vaše meno:

eurohovado

eurohovado

09.01.2018 17:00

Minule ma osolil jeden poliš a dal mi mastnú pokutu. V ten deň som už nepotreboval žiadne tuky, ani soľ.

Vaše meno:

Mária Sedláková

Mária Sedláková

09.01.2018 17:36

no veru v kukuričných lupienkoch by som nečakala že obsahujú toľko soli

Vaše meno:

Katarína Gašová

Katarína Gašová

09.01.2018 17:52

Kukuričné lupienky ma poriadne prekvapili. Dlho som ich jedávala na raňajky, ale našťastie som ich už zamenila za ovsené vločky :D

Vaše meno:

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

09.01.2018 18:19

Cottage cheese ma naozaj prekvapil...

Vaše meno:

Soňa Horáčková

Soňa Horáčková

09.01.2018 19:52

zaujímavé , vždy som si myslela, že slané chipsy v tomto vedú..... inak snažím sa v kuchyni používať soli čo najmenej ....

Vaše meno:

Rastislav Haverlík

Rastislav Haverlík

09.01.2018 21:00

O škodlivosti soli sa v minulosti nehovorilo a tak naše kuchyne frčali nielen na pikantných /kto to mal rád/, ale aj na hodne slaných pokrmoch. Žiaľ, kto si raz už zvykne na výrazné chute, na diétnych jedlách si už nepochutí.

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

09.01.2018 21:01

Cottage cheese ma teda prekvapil.Inak pri varení veľa soli nepoužívam,lebo manžel sa lieči na vysoký tlak.

Vaše meno:

Helena Zobková

Helena Zobková

09.01.2018 21:08

Cottage cheese ma priam ohromilo, mávam ho v jedálničku :(

Vaše meno:

Ria Petrová

Ria Petrová

09.01.2018 21:15

Musim sa priznat, ze aj mna najviac prekvapili kukuricne lupienky..... Naozaj neviem, ci som viac prekvapena, alebo sklamana. Soli sa vyhybam, ale tu som ju naozaj necakala.

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

09.01.2018 21:30

Základ je vyhýbať sa najmä polotovarom- a nielen kvôli soli.To mi ide dobre...aj sladkého sa viem vzdať. Ale výrazne obmedziť slané- tak to si vôbec neviem predstaviť, asi by som si jedlo nevedela vychutnať..

Vaše meno:

Alžbeta Remencová

Alžbeta Remencová

09.01.2018 21:31

mojim problemom je hlavne cukor :(

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

10.01.2018 08:07

My solime minimum, zvykli sme si na to od detstva a dokonca, ked som priklrmovala malu, kym som bola s nou na materskej doma, varila som vsetko bez soli, dokonca aj manzelov to vyhovovalo, ze je to zdrave a znizil sa mu tlak. Horsie to bolo, ked som sa vratila do roboty, zacala som chodit na obedy na menucka, a zdali sa mi strasne presolene. Nastastie malo solime doma nadalej, uy sme si zvykli na to.

Vaše meno:

Ingrid Štefanová st.

Ingrid Štefanová st.

10.01.2018 15:22

som prekvapena z obsahu soli v cerealiach,ale aj tak ich velmi nekonzumujeme,skor ovsenu alebo inu kasu,problem je este v udeninach a roznych inych vyrobkoch-unia alebo slovensky zakonadorcovia by mali dat obmedzenia pre obsah soli,sladiiel a inych neprirodzenych latok a konzervantov v potravinach-nie kazdy moze sledovat obaly a chodit s kalkualckou v kuchyni,aj ked sa snazime obmedzovat,nie vsetko sa da ustriehnut

Vaše meno:

Lucia

Lucia

10.01.2018 23:10

o cereáliach by som to nepovedala

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

13.01.2018 06:38

som viac na sladkosti, čo tiež nie je dobré..

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

25.01.2018 21:21

Fúú tak to som nečakala toľko soli v kukuričných lupienkoch

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE