Žlčník, nazývaný aj žlčový mechúr, predstavuje pomerne malý dutý orgán brušnej dutiny, ktorý je charakteristický svojím hruškovým tvarom. Nájdeme ho na pravej strane tela pod pravým pečeňovým lalokom. Mohlo by sa zdať, že úlohou žlčníka je tvorba žlče, no tá sa tvorí v pečeni. Žlčník má za úlohu žlč zhromažďovať, zahusťovať a v prípade potreby pri trávení vypudzovať. Žlč do žlčníka priteká cez žlčovod a odteká do tenkého čreva žlčovým vývodom.
Mnohým sú problémy so žlčníkom cudzie, iných trápi žlčník pravidelne. K najčastejším zdravotným problémom súvisiacim so žlčníkom patrí zápal žlčníka, odborne cholecystitída, ako aj žlčníkové kamene. Zriedkavo sa však vyskytujú aj nádory tejto časti tráviacej sústavy. Čo by sme mali o rakovine žlčníka vedieť?
Nádory žlčníka a žlčových ciest
Pojmom rakovina žlčníka vo všeobecnosti označujeme skupinu zhubných nádorových ochorení žlčníka a žlčových ciest. Najčastejšie dochádza v žlčníku k rozvoju takzvaných karcinómov, čo sú zhubné nádory vychádzajúce z epitelu. Karcinómy žlčníka patria k najčastejším formám rakoviny žlčníka a žlčových ciest. Zriedkavejšie žlčník postihujú lymfosarkómy, karcinoidy, rabdomyosarkómy a iné zriedkavejšie druhy nádorov.
Rakovina žlčníka je vo všeobecnosti pomerne vzácnym nádorovým ochorením. Jej výskyt je v porovnaní s inými druhmi rakoviny nízky, a to hlavne v západných krajinách. Vyšší výskyt je zaznamenaný v Ázii a niektorých východných oblastiach Európy, čo súvisí s niektorými rizikovými faktormi tohto ochorenia.
Odporúčame: Diabetická nefropatia – vážna komplikácia cukrovky. Ako sa prejavuje?
Zdroj: Depositphotos
Aké má rakovina žlčníka príznaky?
Rakovina žlčníka sa obvykle dlhý čas neprejavuje, prípadne sú prvotné štádiá sprevádzané len nešpecifickými príznakmi. Bežné je, že nádor na žlčníku a jeho prejavy sa skrývajú za dlhodobými zažívacími ťažkosťami. U pacientov sa bežne objavujú ťažkosti podobné symptómom zápalu žlčníka alebo žlčníkových kameňov. Závažnejšie zdravotné ťažkosti sa neraz objavujú v prípade, keď rastúci nádor utláča žlčovody a bráni odtekaniu žlče s odpadovými látkami.
Pre rakovinu žlčníka bývajú charakteristické nasledujúce príznaky:
-
bolesť brucha vpravo hore pod rebrami,
- zvýšenie telesnej teploty,
- zimnica,
- nechutenstvo,
- pocity na vracanie až zvracanie,
- zažívacie ťažkosti po konzumácii mastných jedál,
- úbytok telesnej hmotnosti,
- svrbenie kože (z dôvodu hromadenia žlčových kyselín v koži),
- hmatná rezistencia pod pravým rebrom (v pokročilejšom štádiu),
- ikterus – žltačka (pri uzávere žlčových ciest),
- mastná stolica, hnačky.
Sú známe príčiny a rizikové faktory rakoviny žlčníka?
Presné mechanizmy vzniku rakoviny žlčníka nie sú známe, podobne ako presné príčiny mnohých iných nádorových ochorení. Odborníci hovoria hlavne o rôznych rizikových faktoroch, ktoré môžu zvyšovať riziko vzniku nádorov žlčníka. Rakovina žlčníka môže súvisieť s pohlavím aj vekom, taktiež rôznymi ochoreniami, ktoré jedinec prekonal, alebo ktoré ho chronicky trápia.
Najčastejšie sa hovorí o nasledujúcich rizikových faktoroch:
-
ženské pohlavie (ochorenie je až 5-krát častejšie u žien ako u mužov),
- vyšší vek (najvyšší výskyt je u jedincov nad 60 až 70 rokov),
- prítomnosť žlčníkových kameňov v žlčníku a žlčových cestách,
- prekonané alebo chronické zápaly žlčových ciest,
- kalcifikovaný žlčník,
- anomálie žlčových ciest (napr. spôsobujúce poruchu odtoku žlče),
- prekonanie niektorých parazitárnych alebo bakteriálnych infekcií (preto je pravdepodobne rakovina žlčníka častejšia smerom na východ a v rôznych exotických krajinách),
- chronické ochorenie pečene,
- faktory životného štýlu – obezita, nezdravá strava, fajčenie.
Odporúčame: Wilsonova choroba – ktoré orgány postihuje a aká je jej príčina?
Zdroj: Depositphotos
Diagnostika rakoviny žlčníka
Zažívacie ťažkosti a iné vyššie spomínané príznaky neradno ignorovať. Rakovina žlčníka je zákerné ochorenie, ktoré je nevyhnutné diagnostikovať čo najskôr. Uplatňuje sa odobratie anamnézy a fyzikálne vyšetrenie. Pri fyzikálnom vyšetrení môže lekár nahmatať tuhý útvar v blízkosti pečene, ak je nádor už väčších rozmerov. Spravidla nasleduje niekoľko rôznych vyšetrení.
Odoberá sa krv, z ktorej možno zistiť napríklad zvýšené hodnoty bilirubínu. Tie poukazujú na žltačku. Krvné testy taktiež poskytnú informácie o hladinách pečeňových enzýmov, prípadne odhalia prítomnosť nádorových markerov. Zobrazovacie metódy pomôžu lokalizovať nádor a jeho rozsah. Uplatňuje sa ultrasonografia či CT, čiže počítačová tomografia.
Takzvaná endoskopická retrográdna cholangiopankreatikografia pomáha zobraziť žlčové cesty pomocou špeciálneho nástroja v tvare rúrky. Biopsia, čiže odobratie a vyšetrenie vzorky tkaniva môže potvrdiť prítomnosť zhubného nádoru, prípadne upresniť jeho typ.
Cholecystektómia a ďalšie možnosti liečby rakoviny žlčníka?
Postup pri liečbe rakoviny žlčníka stanovuje lekár, a to na základe štádia ochorenia, rozsahu a typu nádoru, prítomných metastáz a celkového zdravotného stavu pacienta. Základnou metódou liečby nádorov žlčníka je cholecystektómia, čiže chirurgické odstránenie žlčníka so žlčovými cestami. Podľa potreby sa odstraňujú aj postihnuté priľahlé tkanivá.
Okrem toho sa uplatňuje chemoterapia a rádioterapia, i keď ožarovanie má len obmedzený účinok. Chemoterapia a rádioterapia sa uplatňujú aj v prípade paliatívnej liečby, teda v prípade, ak nie je možné chirurgické odstránenie nádoru. Paliatívna liečba sa zameriava hlavne na tlmenie príznakov a predĺženie života pacienta.
Prognózy rakoviny žlčníka
Prognózy v prípade rakoviny žlčníka vo všeobecnosti nebývajú veľmi priaznivé. Najlepšie prognózy majú pacienti, u ktorých dôjde k odhaleniu ochorenia v prvotných štádiách. Rakovina žlčníka je však pre nešpecifické symptómy často diagnostikovaná až v neskorších štádiách. Prognózy nezávisia len od štádia ochorenia, ale aj typu nádoru.
Horšie prognózy sú v prípade rýchlo sa rozrastajúcich nádorov, ktoré metastázujú do pečene, lymfatických uzlín, ale aj vzdialenejších orgánov. Vysoké percento pacientov, u ktorých už dôjde k rozvoju žltačky, nie je vhodné na chirurgický zákrok. Sú odkázaní len na paliatívnu liečbu, pri ktorej býva doba prežívania len niekoľko mesiacov.
Odporúčame: Zriedkavá Fabryho choroba – aké môže mať príznaky a čo je príčinou?