Od jesene, ale predovšetkým takto v zime, pálime sviečky oveľa intenzívnejšie ako v iných ročných obdobiach. Sviečky vedia vytvoriť magickú atmosféru, preto sa bez nich nezaobídeme ani na Vianoce. Jemné mihotavé svetlo však nemusí byť také „nevinné“. Viete, že aj zle zvolenou sviečkou, napríklad na adventnom venci, môžete ohroziť svoje zdravie?
Pri kúpe sviečky by ste sa mali zamerať nielen na to, či sa vám sviečka páči a ako vonia. Hlavným kritériom výberu by mala byť predovšetkým bezpečnosť. Dôležité v tomto prípade je aj to, z akého vosku je sviečka vyrobená. Na výber máte z rôznych druhov sviečok, a to od sviečok klasických – parafínových cez vizuálne zaujímavé gélové, prírodné sviečky zo včelieho vosku, stearínové sviečky vyrábané z palmového vosku, ale prednosť môžete dať aj sviečkam sójovým, ktorým sa budeme podrobnejšie venovať v článku.
Zdravotné riziko spojené s parafínom
Sviečky z parafínu sú od svojho nástupu na trh najpoužívanejšie. Je to predovšetkým vďaka priaznivej cene tohto materiálu. A práve v ňom tkvie hlavný problém. Parafín je vedľajším ropným produktom a pri spaľovaní uvoľňuje do ovzdušia sadze, toluén, benzén, oxid uhličitý a formaldehyd. Ide teda o látky, ktoré sú zdraviu škodlivé. Okrem karcinogénnych účinkov zvyšujú aj riziko astmy, ekzému a iných kožných ochorení. Za pozornosť určite stojí informácia, že už dvojhodinové pálenie takejto sviečky v miestnosti dokáže prevýšiť hodnoty škodlivín, ktoré sa dajú namerať na ulici s hustou premávkou. Okrem toho, po spálení parafínovej sviečky zostávajú nebezpečné splodiny usadené na povrchoch, teda aj na stenách, bytových textíliách, nábytku a podobne.
Odporúčame aj: Peptické vredy: Prečo sa s nimi rozhodne netreba zahrávať?
Benefity sójového vosku oproti parafínu
Sójový vosk je biologicky odbúrateľný a na rozdiel od parafínového vosku šetrnejší k životnému prostrediu. Sójové bôby sú prírodným obnoviteľným zdrojom, zatiaľ čo parafín je vyrobený z ropy, ktorá je zdrojom neobnoviteľným. Taktiež sviečka zo sójového vosku neprodukuje pri pálení toľko sadze ako sviečka z parafínu. Sójové sviečky sú predovšetkým netoxické, takže sa pri ich pálení do ovzdušia neuvoľňujú karcinogénne látky.
Čo sa týka dĺžky horenia, tak aj v tomto prípade víťazia sviečky zo sóje. Dôvodom dlhého horenia sójových sviečok je pomalšie spaľovanie tohto typu vosku. Sójový vosk je mäkší ako parafínový a má nižšiu teplotu topenia, preto bývajú tieto sviečky umiestnené v nádobkách. To ale popri všetkých benefitoch nemožno považovať za zásadné negatívum.
Vegánske a voňavejšie
Sójové sviečky sa považujú za vegánske, keďže sa vyrábajú aj bez vedľajších živočíšnych produktov. Sójová sviečka býva doplnená kokosovým alebo palmovým olejom. Jej „nevegánska“ verzia aj včelím voskom.
Ako sme si už povedali, sójové sviečky horia dlhšie, ale treba dodať, že aj rovnomernejšie ako parafínové sviečky. Vôňa z nich trvá a cítiť ju v miestnosti počas celej doby horenia. Pretože horia pomalšie, vôňa sa uvoľňuje postupne a nemusíte sa báť intenzívnej vlny silnej vône.
Na čo si dávať pozor pri kúpe sviečok a pri ich pálení?
1. Dobre si pozrite zloženie sviečky na etikete a kupujte len tie kvalitné. Okrem použitého vosku si všímajte aj zloženie knôtu, ktorý by mal byť na 100 % bezolovnatý. Ideálne by mal byť vyrobený z bavlny alebo z kombinácie bavlny a papierového jadra. Bezpečné sú aj zinkové a cínové knôty.
2. Pred každým zapálením sviečky je potrebné skrátiť knôt, odporúča sa na 7mm.
3. Umiestnite sviečku na teploodolný povrch, mimo prievanu, zdroja tepla a horľavého materiálu. Zároveň by mal byť zabezpečený dostatočný prísun čerstvého vzduchu.
4. Pokiaľ sviečka dymí, okamžite ju zhasnite.
5. Sviečku udržujte čistú, bez zvyškov zápaliek a odstrihnutých knôtov.
6. Horiacu sviečku nikdy nenechávajte bez dozoru, udržujte mimo dosahu detí a domácich zvierat.
7. Nezhasínajte sviečku sfúknutím.
8. Nemajte sviečku zapálenú dlhšie ako štyri hodiny.