Pečeň predstavuje najväčší orgán brušnej dutiny. Uložená je na pravej strane pod pravou klenbou bránice. Zároveň ide o najväčšiu žľazu ľudského tela s vonkajším vylučovaním. V organizme plní množstvo dôležitých funkcií. Význam má z hľadiska metabolizmu.
Taktiež napomáha čistiť krv, ukladá látku zvanú glykogén a produkuje žlč. Tento orgán môžu postihnúť mnohé nepríjemné ochorenia, pričom medzi tie najzávažnejšie patrí okrem iných aj cirhóza pečene. Aké sú symptómy cirhózy? Dá sa vyliečiť cirhóza? A prečo vzniká toto ochorenie pečene? Zistite viac v článku!
Čo je cirhóza pečene?
Cirhóza pečene predstavuje chronické a progresívne ochorenie pečene, ktoré je charakteristické prestavbou štruktúry menovaného orgánu. Pri rozvoji tejto choroby v podstate dochádza k postupnej nekróze, čiže odumieraniu pečeňových buniek.
Tie sú následne nahrádzané väzivovým tkanivom. V danom mieste sa tvoria uzly a jazvy, ktoré výrazne sťažujú prekrvenie orgánu. Takáto zmena stavby orgánu zapríčiňuje, že pečeň už nie je schopná plniť svoju funkciu, čo má negatívny vplyv na celý organizmus.
V neskorých štádiách ochorenie často vedie k vzniku rakoviny pečene (hepatocelulárny karcinóm), ktorá patrí medzi najzávažnejšie komplikácie cirhózy pečene. Cirhóza pečene je v súčasnej dobe pomerne častým ochorením. Zároveň ju radíme medzi najčastejšie príčiny úmrtia. Vo zvýšenej miere pritom postihuje najmä dospelé osoby, mužov i ženy, v produktívnom veku.
Hlavné príčiny cirhózy pečene
Aké sú príčiny cirhózy? Príčin vzniku tohto ochorenia je niekoľko. Medzi tie najčastejšie radíme predovšetkým alkoholizmus. Za cirhózu pečene však nemusí byť zodpovedný len alkohol. Rozvoj ochorenia totiž môžu podporiť napríklad i vírusová hepatitída B alebo C (spôsobujú zápal pečene) či rozličné metabolické poruchy. Na pečeň majú negatívny vplyv aj mnohé lieky a toxíny.
Odporúčame: 20 príznakov parazitov v tele!
Prejavy cirhózy pečene
Prejavy postupujúcej cirhózy pečene sú rozličné. Toto ochorenie sa prejavuje v prvom rade zväčšením pečene a upozorňujú naň i zvýšené hodnoty pečeňových testov. Tieto symptómy však odhalí až lekár pri diagnostike a laboratórnom vyšetrení krvi. V prvotných fázach sa však táto choroba skôr neprejavuje, prípadne len veľmi nenápadne. Práve tento fakt je často zodpovedný za neskorú diagnózu cirhózy.
Menované ochorenie pečene sa však na úvod môže prejavovať napríklad týmito príznakmi:
-
zvýšená únava a slabosť,
- nechuť do jedla,
- zápcha či nadúvanie,
- u žien problémy s menštruačným cyklom,
- úbytok telesnej hmotnosti,
- bolesť brucha (často na pravom boku alebo v pravom nadbrušku)
- pocity tlaku v pravej časti pod rebrami či voda v bruchu,
- bolesti kĺbov či opuchy dolných končatín.
Ďalšími príznakmi cirhózy pečene v neskorších štádiách je aj žlté sfarbenie kože a slizníc alebo biele lámavé nechty s ryhovaním. V posledných fázach ochorenia je niekedy prítomné i zvracanie krvi či poruchy vedomia.
Diagnostika cirhózy pečene zahŕňa:
- lekársku anamnézu – lekár zhromaždí podrobnú lekársku anamnézu vrátane otázok týkajúcich sa alkoholovej konzumácie, rodinnej histórie ochorení pečene a prípadných predchádzajúcich ochorení pečene,
- fyzikálne vyšetrenie – môže zahŕňať kontrolu klinických príznakov, ako sú žltačka (zafarbenie kože a bielok očí), zväčšená pečeň, prítomnosť ascitu (nahromadenie tekutiny v brušnej dutine) alebo príznaky zväčšenej sleziny,
- krvné testy – pečeňové testy, kompletný krvný obraz, testy na koaguláciu (schopnosť krvi zrážať sa), testy na infekčné ochorenia pečene,
- zobrazovacie vyšetrenia – ultrazvuk brušnej dutiny, CT, MRI (magnetická rezonancia),
- biopsiu pečene – získava sa malá vzorka pečeňového tkaniva na mikroskopické vyšetrenie,
- iné testy – v závislosti od príčiny a príznakov cirhózy môžu byť potrebné ďalšie testy, ako sú testy na autoimunitné ochorenia pečene alebo genetické testy.
Liečba cirhózy pečene
Cirhóza pečene predstavuje nezvratné chronické ochorenie, ktoré dokáže výrazne skrátiť život pacienta. Túto chorobu najmä v neskorších štádiách nie je možné úplne vyliečiť, no s jej liečbou je potrebné začať čo najskôr. Tá totiž dokáže progresiu ochorenia aspoň potláčať.
Okrem rozvoja choroby sa liečba zameriava aj na tlmenie sprievodných symptómov. Často sú používané lieky na regeneráciu pečeňového tkaniva či liečivá tlmiace ďalšie tráviace ťažkosti. Pacient by sa mal úplne vyhýbať alkoholu, mastným jedlám či cigaretám a mal by dbať na zdravší životný štýl. Vo vážnych prípadoch, ak napr. nastane zlyhanie pečene, sa tiež pristupuje k transplantácii pečene.
Prevencia cirhózy pečene
Človek by však v prvom rade mal myslieť na prevenciu tohto ochorenia. Tá zahŕňa najmä abstinenciu od alkoholu, prípadne iba jeho príležitostnú konzumáciu v rozumných množstvách. Taktiež je potrebné sa chrániť pred infekčnou hepatitídou B a C (napríklad aj prostredníctvom očkovania).
Zdravie a funkciu svojej pečene môžeme podporiť vhodným jedálničkom plným ovocia a zeleniny, udržiavaním si ideálnej hmotnosti aj vyhýbaním sa nepotrebných liekov. Čo sa týka jedálnička, je vhodné zamerať svoju pozornosť aj na úpravu potravín – podľa odborníkov je lepšie dusenie a varenie. Čo by sa v jedálničku malo a nemalo nachádzať je vhodné konzultovať s lekárom!
Aktualizované na 05. 03. 2022