Typy tuku v tele: Ktorými sa zásobiť a ktorých sa obávať?

Keď sa povie tuk v súvislosti s ľudským telom, človeku sa v hlave automaticky rozsvieti kontrolka. Všetky druhy tuku však podľa odborníkov netreba hádzať do jedného vreca. Existujú totiž dobré tuky, ktoré sú pre človeka nápomocné, a zlé tuky, ktoré naozaj dokážu ľudský život až ohroziť. Typy tuku v ľudskom tele si rozoberieme v tomto článku. Po jeho prečítaní budete mať jasno v tom, ktorým druhom tuku sa zásobiť a ktorému sa zasa vyhnúť oblúkom.

Nedocenený orgán

Mnohí vedci zaoberajúci sa ľudským telom označujú tuk za najfascinujúcejší orgán v ľudskom tele. Má v ňom totiž podľa nich oveľa viac funkcií, ako si možno myslíme. Medzi dve najhlavnejšie pritom patrí vylučovanie hormónov, ktoré vplývajú na správny chod metabolizmu a tiež ukladanie kalórií do zásob na horšie, resp. „hladnejšie“ časy. 

Vedeli ste? 7 dôvodov, prečo jesť liči: Táto lahôdka uzdraví i tvoje telo!

ako zhodiť viscerálny tuk

Zdroj: Shutterstock®

Typy tuku v ľudskom tele

Funkcie má teda tuk celkom významné a v organizme zastáva neľahkú úlohu. Aké sú teda typy tuku v ľudskom tele, ktoré sú dobré a ktoré zlé?

  • Hnedý tuk je v poslednej dobe azda najpopulárnejší. Vedci veria, že by mohol byť v budúcnosti odpoveďou na liečbu obezity. Je totiž vo veľkom spájaný so schopnosťou spaľovať kalórie v súvislosti so zahrievaním tela. Viac hnedého tuku v tele mávajú chudí ľudia a naopak zas chýba ľuďom s nadváhou. Hnedý tuk má teda schopnosť likvidovať biely tuk, no napriek tomu ho je v ľudskom tele minoritne. Odborníci a vedci sa teraz snažia vyvinúť liek na stimuláciu vzniku väčšieho množstva hnedého v tuku tele, aj keď to rozhodne nebude odpoveď ou na všetky problémy s telesnou hmotnosťou. Prirodzene dokážete vznik hnedého tuku stimulovať cvičením, kvalitným spánkovým režimom a tiež pobytom v chladnejšom prostredí. 
  • Biely tuk má na rozdiel od hnedého tuku oveľa väčšie zastúpenie v tele, a to i u chudých ľudí. Biely tuk v samej podstate robí najväčšie zásoby energie v ľudskom tele, zároveň chráni vnútorné orgány a je tiež dôležitým endokrinným orgánom vylučujúcim potrebné hormóny. Biely tuk sa v tele hromadí jednoducho tak, že prijímame príliš veľa kalórií, čo je vidieť priamo v zrkadle, a to najmä na bokoch, v okolí brucha, zadku a stehien. Biely tuk je teda pre život veľmi dôležitý, no záleží na tom, koľko ho máme a na akých miestach. Pre človeka môže vo veľkom množstve predstavovať značné nebezpečenstvo.
  • Viscerálny tuk je ďalším typom tuku v ľudskom tele, často označovaným aj za najnebezpečnejší. Obaľuje totiž vnútorné orgány a zvyšuje riziko vzniku vážnych zdravotných komplikácií. Zvyšuje napríklad riziko vzniku diabetu, infarktu či iného typu ochorenia srdca, rakoviny prsníka, Alzheimera aj mŕtvice. Zbaviť sa ho dá len zdravším prístupom k životu, teda pravidelným pohybom a zdravšou stravou.
  • Podkožný tuk je tuk, ktorý sa nachádza tesne po kožou. Odborníci tvrdia, že podkožný tuk na stehnách či zadku nie je taký nebezpečný ako podkožný tuk v oblasti brucha.

Inšpiruj sa: Načo je dobrá škorica? Jej liečebné účinky sú neobyčajné!

kde je viscerálny tuk

Zdroj: Shutterstock®

Ako zhodiť nebezpečný tuk

Tuk je podľa predchádzajúcich informácií naozaj vo veľkej väčšine ľudským nepriateľom. Obávať by sme sa však mali najviac viscerálneho tuku, ktorý postupne obaľuje orgány a spôsobuje vážne ochorenia, niektoré i so smrteľnými následkami. Odborníci upozorňujú na to, že ak máte v tele priveľa tuku, treba sa ho začať zbavovať. Bez pravidelného pohybu a zmeny životosprávy to však nepôjde. Keď začnete viesť zdravší životný štýl, z tela začne v prvom rade ubúdať biely tuk a ruka v ruke s ním i trocha viscerálneho tuku. Pohybom však získate oveľa viac, a to stimuláciu vzniku hnedého tuku, ktorý je vynikajúci pre celkové chudnutie.

Zaujme ťa: Jednoduché testy na odhalenie zdravotných problémov: Nečakaj a sprav si ich!

2 komentárov
Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

07.01.2020 06:00

Poučný článok!

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

07.01.2020 21:44

Tak v tukoch mám jasno.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE