Vieš, čo je nomofóbia? Novodobá choroba, ktorú môže mať každý!

Na našich smartfónoch sme dnes závislí ako nikdy predtým. Sú našimi vernými spoločníkmi vo dne a v niektorých prípadoch dokonca i v noci. S technologickými pokrokmi však neprichádzajú len výhody, ale i nevýhody. Viete, čo je nomofóbia? Novodobé ochorenie, ktoré sa týka užívateľov smartfónov, môže postihovať každého z nás.

Je stále rozšírenejšia

Názov nomofóbia vznikol z anglického spojenia „no phone” a prídavku fóbia určite rozumiete. Nomofóbia je teda strach z toho, že sa náhle ocitnete bez svojho smartfónu, že ho stratíte alebo ho jednoducho nebudete môcť pre nejaký dôvod použiť. Častým spúšťačom nomofóbie je napríklad strata signálu alebo vybitá batéria. Jedna britská štúdia, ktorú publikovali v tomto roku, tvrdí, že nomofóbiou trpí až vyše polovica Britov, ktorí vlastnia smartfón, čo sú alarmujúce čísla.

Pozri aj: Inšpirácia na víkendové raňajky: Recept na ovocný chlebík 3-krát inak

ako sa prejavuje nomofóbia

Zdroj: Shutterstock®

Nepríjemné príznaky

Nomofóbia ešte nebola uznaná ako mentálne ochorenie, avšak odborníci pri nej bijú na poplach a vo väčšine ju považujú za naozajstnú hrozbu. Keďže ide o určitý typ fóbie, ide zároveň aj o určitý typ úzkosti. Bežnými symptómami nomofóbie sú preto obavy, strach až panika z toho, že nemôžete alebo nemáte smartfón, no i viditeľné podráždenie a diskomfort. Čo sa fyzických prejavov ochorenia týka, celkom bežné je zvieranie v oblasti hrude, triaška, problémy s dýchaním, potenie sa, strata orientácie či zrýchlený tep.

príznaky nomofóbie

Zdroj: Shutterstock®

Červené vlajky

Nomofóbii celkom prirodzene predchádza niekoľko bežných návykov. Pre niekoho bežných, pre niekoho zvláštnych, ktoré sú pomyselnou červenou vlajkou v porovnaní s normálnym správaním. Takéto správanie môže zahŕňať závislosť na smartfóne do takej miery, že bez neho neurobíte ani krok. Beriete ho na toaletu či do sprchy. 

Patrí sem aj neustále kontrolovanie, či vám niekto niečo neposlal a tiež príliš dlhý čas strávený pred obrazovkou mobilu. Príznakom býva aj to, že musíte mať smartfón vždy na očiach a bezmocnosť v prípade, že mobil nemáte v dosahu. Ak máte po dočítaní tohto článku pocit, že by ste mohli mať nomofóbiu, poraďte sa o ďalšom postupe so svojím lekárom. Liečba môže zahŕňať terapiu, ale aj užívanie liekov.

Zaujme ťa: Čo môže spôsobovať bolesť prsníka? Príčinou býva i toto ochorenie!

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

3 komentárov

Ľubica Šťastná

Ľubica Šťastná

08.01.2020 05:55

Nepríjemná novodobá choroba, ktorej je lepšie sa vyhnúť!

Vaše meno:

Džon Ranbo

Džon Ranbo

08.01.2020 13:16

No chúdence autistické, to mi je teda ľúto. A to som si myslel, že zachránite planétu pred nebezpečným CO2.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

08.01.2020 19:44

Na šťastie nomofóbia ma obišla.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.