V lete znamienka na pokožke nepodceňujme. Ako ich správne ochrániť?

V horúcom letnom období vystavujeme na obdiv nielen svoju pokožku. Na nej sa totiž nachádzajú aj materské znamienka či iné znamienka, ktoré by sme mali mať počas slnenia pod kontrolou a rozhodne by sme ich nemali podceňovať. Výskyt znamienok a materských znamienok nevieme ovplyvniť. Niekedy za ich zväčšený výskyt môže práve genetika alebo fototyp vašej pokožky. V prípade, že je vaša pleť svetlá, máte svetlé vlasy či modré oči, je pravdepodobné, že znamienok budete mať viac ako ľudia s tmavším typom pokožky či tmavými vlasmi. 

Znamienka môžu byť rôzneho tvaru a veľkosti, môžeme ich mať od detstva, dospelosti či vo vyššom veku. Špecifické bývajú najmä materské znamienka, ktoré môžu byť veľké, vypuklé a atypické. Mnoho ľudí si takéto znamienka dáva odstraňovať nielen z estetického, ale i zdravotného dôvodu.

Odporúčame prečítať: Ideálny čas na odstránenie znamienok

materské znamienka

Zdroj: Shutterstock®

Rizikové znamienka

Strašiakom môže byť práve zhubné znamienko, respektíve zhubný melanóm. Kontroly u kožného odborníka, dermatológa, v prípade pochybností o znamienku netreba podceňovať.

Ostražitosť treba venovať znamienkam, ktoré zmenili svoju farbu, veľkosť, tvar, avšak môže dokonca svrbieť, páliť či krvácať. Presná príčina vzniku melanómu nie je známa, no jedným z možných rizikových faktorov je práve slnečné žiarenie, ale napríklad aj častá návšteva solária. 

Odporúčame prečítať: Pigmentové škvrny – problém žien i mužov

SPF ochrana

Zdroj: Shutterstock®

Ako teda správne ochrániť znamienka pred slnečným žiarením?

Znamienka je potrebné chrániť pred slnečným žiarením rovnako ako aj pokožku. Treba si uvedomiť, že každým spálením sa zvyšuje riziko vzniku nádoru. Natieranie sa opaľovacími krémami je preto nevyhnutnosťou. Odborníci odporúčajú natierať znamienka (najmä väčšie a atypickejšie) opaľovacími krémami s ochranným faktorom SPF 30 až SPF 50+. Znamienko je najlepšie natrieť približne pol hodinu až hodinu pred odchodom z domu. 

ochrana znamienok

Zdroj: Shutterstock®

Niektorí ľudia si zvyknú znamienka prelepovať, avšak odborníci túto radu neodporúčajú, nakoľko môže pri odstraňovaní dôjsť k poškodeniu či podráždeniu znamienka a navyše sa pod leukoplastom môže spotiť či ošúchať. V prípade, že sa znamienko už natrhlo, jeho okolie je podráždené, v horšom prípade začne i krvácať, návštevu odborného lekára rozhodne neodkladajte. 

Pozri aj: Nedostatok omega-3 v tele: Prezradí ho koža aj psychika!

odstránenie znamienok

Zdroj: Shutterstock®

Odstránenie znamienok

Znamienka je možné odstrániť chirurgickým zákrokom. Zákrok sa väčšinou vykonáva v lokálnej anestéze, respektíve lokálnom umrtvení operovaného miesta a trvá zopár minút. Miesto je potrebné po odstránení znamienka istý čas nevystavovať slnečnému žiareniu.

V niektorých prípadoch však treba rátať aj s malou jazvičkou, ktorá sa odvíja najmä od veľkosti znamienka. Zdravie je však prednejšie a v niektorých prípadoch sa dokáže včasnou diagnózou a následným odstránením predísť životu-ohrozujúcemu melanómu.

OTÁZKA PRE VÁS:

Dali ste si odstrániť znamienko? Išlo o estetický či zdravotný problém?

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

1 komentár

Miriama Rusinová

Miriama Rusinová

19.08.2014 12:28

Zatiaľ som si nemusela odstraňovať znamienka, ale ak by som mala a musela tak by som súhlasila s odstránením.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Pre zapojenie do súťaže je potrebné vyplniť tieto údaje:

Email:

Telefón:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.