Zinok pre krásnu pleť i vlasy: V ktorých potravinách ho nájdeme?

Zinok síce nepatrí k minerálom, ktoré sú v ľudskom organizme bohato zastúpené, no aj napriek tomu je jeho prítomnosť nevyhnutná.

 

V tele totiž plní viacero dôležitých funkcií, zabezpečuje správny rast a podporuje imunitný systém. Tento minerál, rovnako ako iné minerály či vitamíny, je najlepšie prijímať v pestrej strave.

 

Ktoré potraviny sú však na tom s obsahom zinku najlepšie? Prezradíme vám to!

 

Zinok je skutočne potrebný

Zinok je v ľudskom tele súčasťou mnohých enzýmov, nachádza sa v kostiach, nechtoch, vlasoch, koži a niektorých orgánoch. Dôležitý je pre aktiváciu vitamínu A i mnohých enzýmov trávenia a metabolizmu. Zinok predstavuje pre náš organizmus jeden z antioxidantov, reguluje pH a význam má aj pri syntéze nukleových kyselín a hemoglobínu. Dostatočné množstvo tohto minerálu zabezpečuje rast vlasov i nechtov a podporuje kvalitu pokožky. Jeho prítomnosť je nevyhnutná pre normálny vývoj pohlavných orgánov. Zinok taktiež podporuje liečenie rán, vredov, zranení a zlepšuje plodnosť.

 

Odporúčaná denná dávka minerálu je v priemere 15 miligramov. To znamená, že zinok je pre nás iba stopovým prvkom, pretože jeho denný príjem je nižší ako 50 mg. U tehotných a dojčiacich žien je potreba zinku o niečo vyššia, pokojne do 20 mg. Jeho nedostatok spôsobuje v tele viaceré komplikácie. Môžu sa objaviť kožné problémy ako akné či ekzém, zhorší sa hojenie rán a telo je viac náchylné na nachladnutie. Taktiež to môže spôsobiť nedostatočnú funkciu pohlavných orgánov alebo stratu čuchu či chuti. Pre telo nie je však ideálny ani nadbytok zinku. Tento stav môže byť sprevádzaný hnačkami, vracaním i poruchami imunity.

 

Odporúčame: Koktanie: Chcem rozprávať plynulo a bez strachu!

Ustrice a krab

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré potraviny vám doplnia zinok?

1. Ustrice

V množstve zinku v potravinách jednoznačne vedú ustrice, preto si zaslúžia prvenstvo v tomto rebríčku. Spomínaný stopový prvok sa v 100 gramovej porcii týchto vodných živočíchov pohybuje v rozmedzí od 16 do viac ako 100 mg zinku. Jednou stredne veľkou ustricou do svojho tela dopravíte približne 5 mg cenného minerálu. Ustrice sú navyše bohaté na bielkoviny, vitamíny C a B, a tiež ďalšie minerály ako železo či selén. Dobrým zdrojom zinku sú i slávky.

 

2. Krab

Vysoký obsah zinku majú aj ďalšie vodné živočíchy. V 100 gramoch chutného kraba nájdete cez 7,5 mg stopového prvku. Homár obsahuje zinku len o niečo menej, okolo 3,5 miligramu v rovnakej porcii. Ak netrpíte alergiou, morské plody či ryby by určite mali byť súčasťou vášho jedálnička. Poskytnú vám vitamíny, omega 3 a 6 mastné kyseliny a množstvo živín.

Mäso a píniové oriešky

Zdroj: Shutterstock®

3. Hovädzie mäso

Čo sa týka zinku, živočíšne potraviny jednoznačne vedú nad tými rastlinnými. V mnohých druhoch mäsa nájdete v priemere 5 mg minerálu na sto gramov. V takejto porcii sa napríklad v hovädzom mäse nachádza viac ako 3,5 mg zinku, v jahňacom mäse dokonca od 4 do 8 miligramov. Ešte lepším zdrojom sú vnútornosti. Jahňacia či hovädzia pečeň obsahuje cez 10 mg zinku v rovnakom množstve.

 

4. Píniové orechy

Z rastlinnej stravy sú dobrým zdrojom zinku orechy i semená. Píniové oriešky obsahujú skoro 7 mg minerálu. Navyše sú plné zdravých tukov a vitamínov. Pravidelná konzumácia píniových orechov prečisťuje tráviaci trakt, zlepšuje stolicu a urýchľuje trávenie. Spoľahnúť sa môžete i na arašidy. V sto gramoch obsahujú od 3 do 8 miligramov zinku. Tento stopový prvok telu doplníte tiež chutnými tekvicovými semienkami.

 

Bude vás zaujímať: Exkluzívne svadobné šaty z dielne Mon Cheri

Strukoviny a horká čokoláda

Zdroj: Shutterstock®

5. Šošovica

Pomerne dobrým zdrojom zinku sú strukoviny, napríklad šošovica, fazuľa i hrach. Hovorí sa, že pomaly ďalej zájdeš, a preto ani o niečo menší obsah minerálu v rastlinných potravinách rozhodne nie je vhodné zanedbávať. Strukoviny sa skvelo hodia ako príloha k mäsu, sú plné vitamínov a ďalších minerálov. Rovnako je to i v prípade zeleniny. Jedna šálka surovej zeleniny telu dodá okolo 0,5 mg zinku. Aj to málo však prispeje k dennému príjmu nevyhnutného stopového prvku.

 

6. Horká čokoláda

I maškrta ako čokoláda dokáže telu dodať nejaké vitamíny či minerály. Samozrejme, veľmi záleží na tom, na akej si chcete pochutnať. Najvhodnejšia je kvalitná horká čokoláda. V nej sa zinok pohybuje v rozmedzí od 4 do 9 mg minerálu na 100 gramov. Tento druh čokolády má navyše v primeranom množstve blahodarné účinky na naše zdravie. Podporuje funkciu mozgu a koncentráciu, posilňuje cievy a pôsobí ako prírodné antidepresívum.

 

Odporúčame: Samozber čučoriedok: Kde a za koľko si ich môžeme nazbierať?

6 komentárov
Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

25.08.2017 07:40

tak ja mám dobrú zásobu zinku, hlavne z kvalitnej horkej čokolády...

Vaše meno:

Lucia Valková

Lucia Valková

25.08.2017 09:12

No,okrem čokolády to u mňa pokrivkáva..

Vaše meno:

Milka Damašková

Milka Damašková

25.08.2017 11:47

Zinok som umelo dopĺňala akurát keď ma trápilo vypadávanie vlasov...ale obávam sa, že stále ho v strave nedodávam dostatočne..

Vaše meno:

Mária Maxianová

Mária Maxianová

25.08.2017 19:06

morské živočíchy nemusím, už mi zostala len čokoláda a šošovica

Vaše meno:

benynka

benynka

25.08.2017 19:59

ešteže je tam tá čoko, inak som asi bez zinku

Vaše meno:

Monika Červinková

Monika Červinková

25.08.2017 20:24

Každý deň pekne vitamíny (zinok, Cečko, selén, sem tam magnézium alebo kys.listová).. odkedy tak fungujem na pravidelnej báze, nebola som chorá.. a to je už miekoľko rokov :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE