Rozhodli ste sa, že svoju milovanú polovičku obdarujete hodinkami? Skvelý krok! Ide o luxusný a praktický darček, ktorý bude váš partner hrdo nosiť na zápästí. Teda za predpokladu, že vyberiete správne. Táto kúpa si vyžaduje trochu zložitejšie a hlbšie premýšľanie. Nedajte sa však odradiť.
Aby sme vám to uľahčili, prinášame vám niekoľko tipov, ako vybrať vyhovujúce hodinky, ktoré dokonale zapadnú do osobného štýlu vášho muža.
Personalizovaný štýl hodiniek
Pamätajte na to, že výber darčekov vo všeobecnosti nie je o vašom vkuse, ale o osobe, pre ktorú darček kupujete. Znie to ako banalita, no častokrát sa na to pri samotnom výbere zabúda a podvedome siahate po veciach, ktoré sa páčia vám.
Vcíťte sa do štýlu vášho partnera. Existuje viacero typov hodiniek, pri ktorých je potrebné brať do úvahy účel ich nosenia:
- Ak je váš muž seriózny “business man” a často nosí elegantné košele a saká, budú sa k jeho štýlu hodiť klasické oblekové hodinky s koženým remienkom a nenápadným ciferníkom.
- Ak je skôr športovo založený, určite ocení potápačské, letecké alebo pilotné hodinky, ktoré sa vyznačujú svojou ležérnosťou a športovým rázom. Majú ľahko čitateľný ciferník a výrazný dizajn.
- Zlatou strednou cestou sú poľné hodinky (field), ktoré sú považované za univerzálny kúsok na každodenné nosenie - do práce i na športové aktivity.
Hodinky od renomovaných značiek
Na kúpu pánskych hodiniek by ste sa mali pozerať ako na investíciu. Kvalitné hodinky od renomovaných predajcov, s dlhou výrobnou tradíciou, budú slúžiť svojmu majiteľovi niekoľko rokov. Priemerná životnosť quartzového strojčeka je 20 až 25 rokov, pričom jeho výmena je pomerne lacnou záležitosťou. Mechanické strojčeky na druhej strane dokážu vydržať aj 80 rokov - je teda pravdepodobné, že svojho majiteľa dokonca prežijú.
Medzi najznámejšie patria: Rolex, Omega, Chopard, Longines, Patek Philippe či ikonické Diesel hodinky.
Veľkosť ciferníka je dôležitá
Výber správnej veľkosti ciferníka, teda jeho priemer môže byť “kameň úrazu”. Mali by ste sa riadiť hrúbkou zápästia, tú však s najväčšou pravdepodobnosťou presne vedieť nebudete. Vo všeobecnosti sa dá povedať, že priemerná veľkosť ciferníka, resp. puzdra na pánskych hodinkách je 37 - 42 mm. Športové hodinky, ako potápačské alebo letecké môžu mať aj väčšie rozmery 42 - 50 mm. Na druhej strane, čoraz populárnejšou možnosťou sú unisex hodinky s 36 - 40 mm ciferníkom, všetko však záleží od konkrétneho výrobcu.
Odporúčame: Únava a jej bežné príčiny: Ktorými zlozvykmi sa oberáme o energiu?
Majte svoj budget pod kontrolou
S toľkými možnosťami, ktoré na trhu existujú sa vám rozpočet môže ľahko vymknúť spod kontroly. Je potrebné stanoviť si presné hranice, samozrejme primerané k vašim predstavám a nárokom.
Ak máte nižší budget, odporúčame siahnuť po quartzových hodinkách, ktoré sú v porovnaní s mechanickými a automatickými cenovo dostupnejšie. Napríklad pánske hodinky Police ponúkajú širokú škálu “quartziek” v cenovej škále 100 - 300 eur. Mechanické hodinky na druhej strane ani po rokoch nestrácajú svoju hodnotu, budete si však musieť siahnuť hlbšie do vrecka a za špičkovú kvalitu si priplatiť.
Kov vs. koža
Oceľový alebo kovový remienok nie je pre každého. Niekomu sa môžu zdať príliš nápadné alebo nepohodlné. Vyznačujú sa však vyššou odolnosťou (v porovnaní s koženými remienkami, ktoré sú náchylné na opotrebenie) a luxusným dojmom, obzvlášť ak sú súčasťou kvalitných značkových hodinkách ako Diesel, Rolex či Casio.
Na druhej strane, kožený remienok je viac pohodlný a lepšie “sadne” na zápästie. Obdarovaná osoba ho okrem toho môže pokojne vymeniť za iný, ak s pôvodným nebude spokojná.
Veríme, že tento stručný sprievodca vám poskytol dobrý odrazový mostík pre výber vhodných pánskych hodiniek, ktoré vášmu manželovi vyčaria blažený úsmev na tvári.
Zaujme ťa: Zinok je dôležitejší, než si myslíme. Ako spoznať jeho nedostatok?