Problémy s chudnutím má nejedna z nás. Dôvody sú rôzne – niekedy nám je jedlo prednejšie, než činka a inokedy sme po celodennom kolobehu také unavené, že sa okrem spánku na iné nezmôžeme. V takýchto prípadoch zvykneme siahnuť po radikálnych riešeniach, ako sú diéty či tabletky na chudnutie.
Ide to aj inak? Morožník patrí medzi málo známe rastliny, hoci jeho účinky využívali už staroveké civilizácie. Čo je na ňom také zvláštne a prečo ho ešte nepoznáte? Prinášame vám pozitívne informácie o tejto rastline, ktorá vám spraví sexi postavičku za pár týždňov.
Pozor, morožník kaukazský môže spôsobiť hnačku!
Morožník je bylina, ktorá sa vyskytuje v Alpách, Kaukaze a na Kryme a patrí medzi ozdobné rastliny. Iba jediný druh – morožník alebo čemerica kaukazská (východná), patrí medzi telu prospešné rastliny, ostatné druhy sú pre človeka jedovaté. Čo je na nej, okrem krásnych farebných kvetov, také zvláštne?
Dôvod je jednoduchý – dokáže normalizovať látkovú premenu a je preto skvelým pomocníkom pri chudnutí, ak je potreba podporiť úbytok hmotnosti. Pôsobí očistne, je močopudný a má laxatívne účinky. Dokáže očistiť a uzdraviť tráviaci trakt, a práve tento bod je mimoriadne dôležitý, pokiaľ sa rozhodnete túto bylinu vyskúšať.
Počas prvých mesiacov vás totiž môže naozaj poriadne popreháňať, čo nemusí vždy padnúť vhod – hlavne pokiaľ máte prácu, pri ktorej si nemôžete hocikedy odbehnúť. Časom, asi po pol roku, však tieto laxatívne účinky pominú, čo je známka toho, že sú vaše črevá dokonale čisté.
Neprehliadni: Vymeň kancelársku stoličku za sedenie na fitlopte! Pozri prečo
Zdroj: Depositphotos
Účinky morožníka nielen na chudnutie
Okrem toho, že vaše črevá budú pracovať na maximum, podporuje očistu pečene, zvyšuje tvorbu žlče a čistí obličky aj žlčník od piesku a kameňov. Známe sú tiež detoxikačné účinky morožníka. Cukrovkárom pomáha znižovať hladinu cukru, znižuje tvorbu vrások a zlepší funkciu srdca.
Obsahuje srdcu prospešnú látku, ktorá sa zvykne predpisovať pri problémoch so srdcom a krvným obehom, uľahčuje prácu srdca a zvyšuje prietok krvi do srdca.
Ďalej sú morožníku pripisované účinky tieto účinky:
- má pozitívne účinky pri neurologických problémoch a depresiách,
- dokáže liečiť nespavosť,
- stabilizuje psychiku – pôsobí upokojujúco a u iných zvyšuje pracovnú schopnosť, sebadôveru a celkovo rovnováhu,
- stimulácia imunity,
- používa sa aj pri silných bolestiach hlavy či dokonca pri otrasoch mozgu,
- pozitívne ovplyvňuje aj naše pľúca, pomôže pri bronchitíde, astme a pomáha vykašliavať hlien,
- veľmi prospešný je pri liečbe bolestivých kĺbov, kde však liečba trvá aj mesiac alebo dva.
Ako užívať morožník kaukazský?
Ak sa rozhodnete vyskúšať účinky tejto zázračnej bylinky, budete si ju musieť objednať cez internet v podobe prášku. Ten si následne dáte každý večer pred spaním, jednu odmerku a zapijete vodou. Prvý týždeň si dáte jednu odmerku a každý ďalší týždeň pridáte jednu odmerku navyše. Prvé zmeny sa prejavia po šiestich týždňoch, teda keď si budete dávať 6 odmeriek.
Morožník sa užíva celý rok, čiže 12 mesiacov, pričom v polovici – po 6 mesiacoch, by ste si mali dať na mesiac pauzu a začať opäť od 1 dávky pred spaním. Následne, po roku užívania, si dajte pauzu na celý rok. Dôsledne si značte počet dávok, pretože predávkovanie je nebezpečné.
Pozor by si mali dávať aj ľudia, ktorí už trpia hnačkami či inými črevnými problémami, ktoré sa môžu zhoršiť. Odstránite ich jednoducho zvýšeným príjmom vody. Prvé výsledky by sa mali dostaviť po druhom balení a ako prvé dôjde k očiste organizmu, takže pokiaľ neuvidíte žiadne zmeny po mesiaci, neklesajte na duchu. Chce to čas!
Odporúčame: Potraviny s obsahom železa – sú rastlinné zdroje bohatšie ako mäso?
Zdroj: Depositphotos
Užívanie morožníka zvonka
Morožník je vhodný aj na vonkajšie použitie, na umývanie hnisavých či pomaly sa hojacich rán, proti lupinám a na podporu rastu vlasov. Takto si pripravíte jednoduchý nálev – 1 čajovú lyžičku prášku rozmiešajte v 1 litri prevarenej vody izbovej teploty. Vlasy si vždy po opláchnutí umyte!
Nevhodnosť morožníka – kto by sa mi mal vyhýbať?
Vyhnúť sa mu musia tehotné a kojace ženy, deti, ľudia, ktorí prekonali infarkt, osoby s arytmiou, tachykardiou a endokarditídou, ako aj poruchami tráviaceho traktu. Osoby s akýmkoľvek zdravotným problémom by však použitie tejto rastliny mali konzultovať s odborníkom. Pri užívaní doplnkov stravy nikdy neprekračujte odporúčané množstvá!
TIP: Privítajte čemericu v záhrade – morožník ako okrasa záhrady
Ako sme spomenuli vyššie, čemerice môžeme zaradiť k okrasným rastlinám. K veľmi pekným druhom patrí čemerica čierna (Helleborus niger), čemerica purpurová (Helleborus purpurascens), čemerica korzická (Helleborus argutifolius) alebo čemerica smradľavá (Helleborus foetidus). Ako na pestovanie morožníka?
Čemerice sa odporúča do záhrady vysádzať počas jari a leta, aby včas zakorenili pred príchodom zimy. Semená sa však vysádzajú na jeseň. Pestovať ich možno aj v kvetináčoch. Uprednostňujú čiastočný tieň a vlhkú priepustnú pôdu. Nadmerné sucho, ale aj premočenie kvetom škodí. V záhrade ich možno vysádzať aj pod listnaté stromy. Na jar je vhodné aplikovať vrstvu kompostu alebo zrelého hnoja okolo rastlín, čo podporí ich rast a kvitnutie.
Po odkvitnutí je dobré odstrániť odkvitnuté kvety, aby sa rastlina nevyčerpávala tvorbou semien a udržiavala si svoju vitalitu. Staré a poškodené listy je tiež potrebné pravidelne odstraňovať. Čemerice sú vo všeobecnosti mrazuvzdorné, ale v niektorých prípadoch, najmä v chladnejších oblastiach, môže byť potrebné mladé alebo menej odolné rastliny chrániť pred prudkým mrazom.
Článok aktualizovaný 21.2.2024