Naozaj nikomu nepridá na sebavedomí moment, kedy v zrkadle zočí svoj prvý šedivý vlas. Predstavte si aj to, že táto situácia nastane, keď čerstvo oslávite tridsiatku alebo nebodaj, keď si ešte užívate bezstarostný mladý život dvadsiatnika... Hotová pohroma. Šedivé vlasy sú naozaj považované za jeden z najznámejších prejavov starnutia. Nie však všetko, čo sa hovorí, je pravdou a tak si poďme oddeliť fakty od výmyslov. Najväčšie mýty o šedinách a ich logické vysvetlenia môžu začať!
Šediny má na svedomí stres
Azda najčastejšie počujeme mamičky sťažovať sa, že zo svojich neposlušných detí zošedivejú. Nie je to však celkom tak. Stres k šedinám dopomáha, no nespôsobuje ich. Ak sa chcete niekomu za šediny sťažovať, skúste to na adrese svojich rodičov. Šediny sú totiž genetickou záležitosťou a ak chcete vedieť, kedy šedivé vlasy dorazia aj na vašu hlavu, spýtajte sa, kedy sa s nimi začala potýkať mama či otec.
Čo teda šediny naozaj spôsobuje? Šedivé vlasy má na svedomí pokles hladiny melanínu v tele. Takže keď bunky produkujú menej melanínu, môže to vyústiť do vyrastania menej pigmentovaných vlasov, ktoré pôsobia oproti ostatným šedivo. Toto je dôvod, prečo nikdy nezošednú vaše vlasy zo dňa na deň. Šediny prichádzajú postupne a vymieňajú plnohodnotne pigmentované vlasy.
Inšpiruj sa: Ako zastaviť vypadávanie vlasov? Tieto fakty ťa prekvapia!
Životný štýl na ne nemá vplyv
Aj keď sú šediny genetika, nikdy sa na vek, kedy ošediveli rodičia, nespoliehajte. Šedivé vlasy môže privolať oveľa skôr nezdravý životný štýl alebo, naopak, zdravý ich môže oddialiť. A čo ich príchod urýchľuje? Tak napríklad fajčenie, ale aj nedostatok dôležitých vitamínov v tele, ako sú béčka, kyselina listová, biotín, vitamín D3, vápnik či železo. Takže vyvážená strava je kľúč k udržaniu krásnej farebnej hrivy čo najdlhší čas.
Strašiak menom pinzeta
Aj vy ste už počuli, že ak si pinzetou vytrhnete jeden šedivý vlas, narastú vám namiesto neho šedivé vlasy až dva? V tomto prípade ide o celkom obyčajnú rozprávku, ktorá nie je vôbec podložená faktami. Pinzetu by ste však podľa odborníkov nemali používať ako účinnú metódu odstraňovania šedivých vlasov. Pravidelným vytrhávaním síce vlas odstránite, no postupne môžete poškodiť vlasovú folikulu natoľko, že vám z nej už nový vlas nevyrastie. A takto môžete potupne stratiť viac, než dosť vlasov.
Ako slama?
Mnohé ženy si na lesknúce sa a zdravo vyzerajúce vlasy potrpia a obávajú sa, že keď sa ich hriva vymení za šedivú, budú mať na hlave zaručene len slamu. Ide o ďalší mýtus, pretože šedivé vlasy nemusia byť vždy slamovité. Šediny majú tvrdšiu a suchšiu štruktúru, nakoľko folikuly produkujú menej melanínu, ale aj prirodzených olejov, ktoré hydratujú vlasy. Preto netreba zaspať na vavrínoch a o svoje šediny sa príkladne starať a to najmä v prípade, ak si ich prefarbujete, čím vlasu ešte uberáte sily. Vlasy hydratujte a vaše šediny budú krásne, lesklé a zdravé.
Pozri aj: Správna starostlivosť o vlasovú pokožku: Na toto nikdy nezabúdaj!