Vedeli ste, že aj správanie na internete má svoje zásady a pravidlá? Poviete si – čo je to za nezmysel?! Nuž, v skutočnosti to má svoje opodstatnenie. Veď, čo si budeme klamať, dnešná doba, kedy sa svet delí na reálny a virtuálny, si to vyslovene vyžaduje. Netiketa je teda niečo, na čo si v tomto článku posvietime. Pridáte sa?
Čo je to netiketa a prečo by nás mala zaujímať?
Na úvod si objasnime, čo to tá netiketa (netiquette) vlastne je. Ide o akúsi nepísanú zbierku zásad a pravidiel, ktoré by sa mali dodržiavať vo svete internetu. Týka sa všetkých užívateľov internetu, bez rozdielu a bez výnimky. Ako ste si už zrejme domysleli, pojem netiketa vznikol spojením slov net (sieť) a etiketa (súhrn pravidiel spoločenského správania). Ak by sme chceli byť stopercentne slovenskí, doslovne by sme netiketu preložili ako takzvanú sietiketu.
Aj virtuálne prostredie, v ktorom sa denne pohybujeme častokrát dlhšie, ako v tom reálnom, teda musí mať svoje zásady a hranice. Ani tu sa totiž človek nemôže spoliehať na absolútnu anonymitu, ktorá mu automaticky umožní popustiť uzdu slušnému správaniu. Každý užívateľ internetovej siete je totiž dohľadateľný – naozaj každý. Praktík a metód na vystopovanie užívateľa je v rámci internetu veľké množstvo.
Zaujme ťa: Vieš, ako urobiť dobrý prvý dojem? Pozor, máš len 7 sekúnd!
Tu je niekoľko zásad, na ktoré, ako užívateľky internetu, nezabúdajte!
- Ak je vám niečo nepríjemné, napríklad vás niekto na internete obťažuje, prípadne vám pripadá správanie iných v rámci internetu nevhodné, nebojte sa na to upozorniť, či už dotyčného alebo správcu siete.
- Hoci anonymne, predsa len napíšte kamkoľvek na internet len to, čo by ste boli schopné povedať aj do očí.
- Myslite na slušnosť a zdvorilosť voči iným, a to aj vtedy, keď sa nestotožňujete s ich názormi. Preto s každým komunikujte tak, ako by ste očakávali, že budú oni komunikovať s vami, bez ohľadu na to, či je to váš známy alebo úplne cudzí človek. Neúcta by mala ísť bokom v každom prípade.
- Netiketa nezabúda ani na autorské práva. Pokiaľ sa teda rozhodnete sťahovať obrázky alebo kopírovať texty, uistite sa, že to nie je v rozpore so zásadou alebo želaním stránky, z ktorej si daný obrázok alebo text „požičiavate“. Samozrejmosťou by malo byť aj uvedenie zdroja a autora fotky alebo textu.
- Neútočte, nevysmievajte sa, neosočujte! Všetci sme len ľudia a súdiť sa navzájom, navyše verejne, je príliš nevhodné a krátkozraké. Na toto by ste nemali zabúdať tak vo virtuálnom, ako ani v reálnom živote.
- Nezabúdajte, že to, čo už je za hranicou v reálnom živote, je rovnako za hranicou aj na internete.
Bude sa ti páčiť: Vieš, ako podporiť svoju kreativitu? Toto by si si mala osvojiť!
- Sloboda slova a názoru je jedna vec, avšak vyjadrovať sa k niektorým citlivým témam, predovšetkým náboženským či politickým, bez kúska ľudskosti a ohľaduplnosti – to už je vec druhá.
- Vulgarizmy sa netolerujú ani na internete, pretože, hoci si to nie vždy uvedomujeme, naše správy či komentáre sa napokon môžu dostať k obrovskému množstvu iných užívateľov. Mnohí správcovia webových stránok a rôznych portálov vulgárne a dehonestujúce slová a komentáre nekompromisne mažú.
- Zabudnite na rôzne hoaxy, reťazové a poplašné správy, šírenie paniky a otravné „zdieľačky“! Týmto skutočne nikomu neprospejete, nehovoriac o tom, že ak sa pre takúto zábavku rozhodne naraz niekoľko tisíc ľudí, zbytočne tým zahltíte a spomalíte internet.