Potulky po Českej republike - Hrad Šternberk

Tentoraz sa vydáme k našim susedom do mesta Šternberk - mesto v Česku v okrese Olomouc.

 

Mesto má moderný nádych s kúskom zaujímavej histórie, ktorú sme sa rozhodli objavovať. Tou dnešnou históriou bude hrad Šternberk.

 

Hrad Šternberk, pôvodne obranné stredoveké sídlo s dochovanou valcovitou vežou a zvyškami opevnenia hlavného paláca, láka návštevníkov svojou nevšednou atmosférou. Pôvabné kulisy hradu  tvorí okolitý lesopark a podhradie. Hrad Šternberk založil ešte v polovici 13. storočia Zdeslav z Chlumce a zo Šternberka, príslušník starého českého šľachtického rodu. Prvý písomný záznam nájdeme v listine z roku 1269. Dokument zároveň vymedzoval hranice šternberského panstva a kláštora Hradisko. Z obranného sídla bol hrad v 70. rokoch 14. storočia prestavovaný a rozšírený.

 

Biskup Albert II. zo Šternberka, významný cirkevný hodnostár a vplyvný diplomat, využíval hrad ako svoju rezidenciu. Pozornosť biskupa sa upierala predovšetkým ku kaplnke, ktorú nechal vyzdobiť v štýle panujúcim vtedy na dvore Karola IV. Počas prehliadky vás prekvapí členitosť hradu a jeho veľká rozloha a bohatá výzdoba od gotiky až po secesiu.

 

 
Odporúčame prečítať: Turistika po Slovenku: Sivý vrch
Potulky po ČR - Hrad Šternberk

Zdroj: Shutterstock®

V 16. storočí prebehla vďaka rodu Berka z Dubé a Lipé renesančná rekonštrukcia hradu. Po rozsiahlom požiari bol hrad prestavbou rozšírený o renesančné krídlo s "Vizitkovou sálou" a s unikátnymi hranovým klenbami. Berkovia tiež zasiahli do života v podhradí, v ktorom nechali vybudovať systém hospodárskych a administratívnych budov. História hradu Šternberka je bezprostredne spätá s rodom Šternberk aj s pohnutými chvíľami českých dejín - s husitskými vojnami, s potomkami českého kráľa Jiřího z Poděbrad, s kniežatami z Minstrberka aj s tridsaťročnou vojnou, počas ktorej mesto i hrad značne utrpeli.

 

Okolo roku 1699 kúpil sídlo knieža Jan Adam Ondřej z Lichtenštejna. V držaní jeho rodu zostal hrad až do roku 1945. Hrad nebol dlhú dobu používaný a chátral. Až v roku 1886 bolo rozhodnuté o jeho generálnej rekonštrukcii podľa projektu viedenského architekta Karola Gandolpha Kayser v duchu romantického historizmu. Vzniklo luxusné sídlo spĺňajúce požiadavky moderného aristokrata Jána II., ktorý postupne vybavil svoje sídlo historickým mobiliárom, obrazmi, nábytkom, plastikamiči gobelínami.

 

 

Odporúčame prečítať: Turistika po Slovensku: Chleb a hrebeňovka až po Stoh

Potulky po ČR - Hrad Šternberk

Zdroj: Shutterstock®

FOTOGALÉRIA HRADU Z VONKU:

Keď už sa hrad rozhodnete navštíviť, určite by ste sa mali pozrieť aj do jeho vnútra. Na výber máte možnosť z 3 rôznych prehliadok, ktoré sa pohybujú v časovom úseku od 30 až do 100 minút. Cenovo je hrad naozaj prístupný, nakoľko vstupné sa pohybuje od 20 do 140 Kč. Jedinou nevýhodou je, že pre prehliadku je nutné, aby ste boli aspoň menšia skupinka ľudí, ak ste dvaja-traja, tak prehliadka nie je možná.

 

Aby sme vás na tento výlet navnadili, tak vám ponúkame malú ukážku toho, čo pri prehliadke uvidíte. :) Pozývame vás teda aj na vnútornú prehliadku hradu, pri ktorej navštívite 15 miestností bohato zariadených mobiliárom z rôznych štýlových období, spoznáte významných členov Šternberskej rodiny a nahliadnete do ich spôsobu života. Zoznámite sa aj s unikátnou Šternberskou kolekciou medirytiny z obdobia tridsaťročnej vojny, ktorá je jednou z najväčších monotematických zbierok grafických listov v Európe. 

 

 

FOTOGALÉRIA VNÚTRA HRADU ŠTERNBERK:

Prehliadkou hradu vaše zážitky zďaleka nemusia nekončiť. Ak vám bude počasie priať, nezabudnite sa prejsť zámockým lesoparkom, ktorý vytvoril v rokoch 1907-1909 viedenský architekt Albert Esche. Nový park tak symbolicky zakončil prestavbu celého hradného objektu.

 

Dávame aj vám možnosť sa zapojiť a ovplyvniť tak naše budúce články. Ak poznáte nejaké miesto na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť dajte nám do redakcie alebo mne na FB (mňa nájdete pod menom Ši Dada) určite vedieť → možno práve váš tip na výlet bude mnou zdokumentovaný a vypublikovaný!

 

 

Odporúčame prečítať: Turistika po Slovensku: Mlynická dolina - Capie pleso

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

7 komentárov

Lucia Valková

Lucia Valková

04.07.2016 12:26

Výborný tip na výlet.My veľmi radi navštevujeme hrady a zamky,má to svoje čaro.

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

04.07.2016 12:58

nobry tip na vylet

Vaše meno:

Iveta Ondáková

Iveta Ondáková

05.07.2016 08:57

Tolko krát som už bola v Olomouci a ani som netušila aká krása sa ukrýva nedaleko :)...

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

05.07.2016 11:06

ten vyzerá krásne, išla by som sa tam pozrieť

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

21.07.2016 19:04

Vyzerá to tam veľmi pekne

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

12.09.2016 20:04

Mám rada hrady a zámky raz sa tam hádam pozriem

Vaše meno:

Kristína Dická

Kristína Dická

07.02.2021 06:23

Česko je plné krásnych hradov a zámkov ako aj Slovensko, takže rozhodne stojí za návštevu :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

ČO ČÍTAJÚ OSTATNÍ

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.