Zámok v Buchloviciach je barokový zámok v štýle talianskej vily nachádzajúci sa v obci Buchlovice v okrese Uherské Hradiště v Zlínskom kraji. Stavba zámku sa začala tesne pred rokom 1700 bohatým a urodzeným grófom Jánom Dětřichem Petřvaldským, ktorý zámok zamýšľal ako galantný dar svojej manželke Anežke Eleonora z talianskeho rodu Collon.
Snáď preto boli u niektorého z popredných viedenských architektov tej doby objednané taliansky orientované plány v štýle tak zvanej Villy rustica. Výsledkom niekoľkokrát prepracovaného architektonického konceptu je najčistejšie príklad talianskej barokovej vily v stredoeurópskom priestore. Okolo zámku bola od začiatku budovaná nádherná baroková záhrada, uchvacujúca svojou krásou už udivené súčasníkmi.
RedakciaHistória a význam zámku Buchlovice
Význam zámku značne stúpol okolo roku 1900 za vlády grófa Leopolda Berchtolda. Elegantný a šarmantný majiteľ pôsobil v rakúsko-uhorských službách ako diplomat na veľvyslanectvách v Londýne, Paríži a Petrohrade. V roku 1908 sa na zámku konala pod jeho záštitou schôdzka ruského a rakúsko-uhorského ministra zahraničných vecí, ktorá viedla k politickému rozdelenie sfér vplyvu na Balkáne a následné anexii Bosny a Hercegoviny rakúskou armádou.
Vďaka svojim schopnostiam bol Berchtold v roku 1912 menovaný predposledným rakúskym ministrom zahraničných vecí. Z buchlovického zámku bolo potom vytvorené reprezentatívne sídlo, v ktorého múroch poprední politici tej doby rozhodovali o osudoch Európy. Práve z tohto obdobia pochádza aj súčasná podoba zámku aj vraj luxusne zariadené interiéry.
Navštívili sme tiež: Potulky po Českej republike - Hrad Šternberk
RedakciaZámok v Buchlovice je pokladaný za jeden z najvýznamnejších a najkvalitnejších príkladov moravskej barokovej architektúry. Posledná etapa stavebného vývoja zámku prebehla prelomom 19. a 20. storočia.
K rozmachu stavebných prác došlo až v prvých rokoch 20. storočia. kedy si vtedajší majiteľ Buchlovic, gróf Leopold II. Berchtold, povolal najskôr viedenského architekta Otmara Leixner a neskôr uherskohradišťského staviteľa Dominika feye, aby stavbu upravili v neobarokovom štýle. Zámerom bolo priblížiť barokovú stavbu ešte viac k talianskemu prostrediu. Staviteľ Dominik Fey zvolil veľmi citlivú úpravu, z ktorej vynikajú výrazné atikové balustrády z roku 1902 a rozšírenie existujúcich balustrád na záhradných terasách.
Odporúčame prečítať: Čo si nezabudnúť zbaliť na dovolenku
RedakciaAreál zámockého parku a záhrady zámku Buchlovice
Areál zámockého parku a záhrady v Buchloviciach patria k najvýznamnejším a nejdochovanejším v Čechách a na Morave. Vzácnosť historickej záhrady spočíva najmä v dochovaniu prvkov talianskej barokovej záhrady a vo veľmi citlivom napojení prírodne krajinárskeho parku na pravidelnú časť záhrady.
Zaujímavosťou je, že zámocký park je v zimnom období uzatváraný v dňoch so silným nárazovým vetrom, snehovou pokrývkou, poľadovicou, odmäkom alebo daždivým počasím.
Odporúčame prečítať: Počuli ste už o gastronomických pobytoch?
Interiér zámku Buchlovice
Pokiaľ chcete vidieť vnútro zámku, je nutné aby ste tvorili skupinu a prehliadku si dopredu objednali. Počas nášho výletu o prehliadku z vnútornej strany od návštevníkov nebol záujem. Preto vám v galérii nižšie, ponúkame fotky len z vonkajších priestorov, ktoré však určite stoja za vzhliadnutie.
A ak sa vám pošťastí, tak v parku pri zámku môžete vidieť aj nádherného páva, ktorý po celej historiskej prehliadke urobí každému návštevníkovi peknú bodku za výletom.
Redakcia