Udrú práve vtedy, keď to najmenej čakáte a keď vám to najmenej vyhovuje. Záchvaty paniky nie sú také zriedkavé, ako si možno myslíte a v prípade, že netrpíte žiadnou poruchou, ktorá ich spôsobuje, možno patríte medzi 23 percent ľudí, ktorých prepadnú aj tak.
Prejavujú sa ako intenzívny pocit strachu vo chvíli, kedy sa nič zvláštne nedeje a nehrozí vám žiadne nebezpečenstvo. Tento pocit trvá menej, ako polhodiny, no je o to silnejší. Prečítajte si, čo sú príznaky a spúšťače záchvatov paniky!
Pozri aj: Čo zaberá na úzkosť? Dajte jej zbohom prírodnými spôsobmi
Panika verzus úzkosť
Podľa odborníkov je v prvom rade dôležité naučiť sa rozoznať rozdiel medzi záchvatmi úzkosti a záchvatmi paniky. Záchvat úzkosti sa charakterizuje ako neustále strachovanie sa o niečo, napríklad strach zo smrti, choroby či iných, niekedy celkom obyčajných vecí.
Záchvat paniky je však niečo úplne iné, a to náhly intenzívny záchvat strachu vo chvíli, kedy žiadne nebezpečenstvo nehrozí. Tento záchvat zvyčajne sprevádza zvýšený tep, krátka bolesť na hrudi a dýchavičnosť. Okrem toho postihnutá osoba zažíva aspoň 4 z nasledujúcich sprievodných znakov:
- Potenie sa
- Nepravidelný tlkot srdca
- Problémy s dýchaním
- Návaly tepla
- Návaly zimy
- Trasenie sa
- Stŕpnutie tela alebo končatín
- Závraty
- Zvracanie či bolesť žalúdka
- Bolesti hrude
- Strach zo straty kontroly
- Strach zo smrti
- Pocit osamelosti
Zaujme ťa: Vieš, ako si prinavrátiť psychickú pohodu aj bez antidepresív?
Záchvat paniky môže udrieť celkom nečakane, dokonca aj vtedy, keď spíte. Niektorí ľudia opisujú záchvaty paniky ako neschopnosť fungovať, dokonca sa ani postaviť. Trvajú asi 10 – 30 minút, čo je veľmi individuálne a po pretrvaní záchvatu sú ľudia zvyčajne vyvedení z rovnováhy, vysatí z energie a vyčerpaní.
Spúšťače záchvatov paniky
Bohužiaľ, neexistuje presná príčina týchto záchvatov, no existuje zoznam tých najčastejších spúšťačov, ktoré ich môžu spôsobovať. Patrí medzi ne:
- Panická porucha je diagnóza, ktorá podľa lekárov vzniká zmiešaním genetiky a vonkajších environmentálnych vplyvov. Ľudia s touto poruchou sa môžu so záchvatmi paniky potýkať aj niekoľkokrát za deň.
- Agorafóbia je strach z otvorených priestorov a konkrétnych situácií. Je veľmi častý spúšťač paniky, no len v určitých situáciách a v určitých priestoroch, na ktoré sa agorafóbia človeka vzťahuje.
- Zvýšená funkcia štítnej žľazy alias hypertyreóza taktiež môže spôsobovať záchvaty paniky.
- Baktéria Bartonella, ktorú môžete dostať od kliešťov, z poškriabania od mačky, vší či štípajúceho hmyzu, taktiež spôsobuje záchvaty paniky.
- Drogy a kofeín by ste mali pri problémoch so záchvatmi paniky taktiež vynechať. Ide o spúšťač.
- Ďalšími spúšťačmi môže byť: nízka hladina cukru v krvi, hyperglykémia alebo zlé prostredie vo vašich črevách.
Preskúmaj: Poznáš kontaktné rodičovstvo? Priblíž sa k svojmu dieťatku!
Ako ich zahnať?
Ako na všetko, aj na záchvaty paniky existujú určité odporúčania, ako je ich možné zahnať prirodzenou cestou, bez užívania chemických liekov. Odporúča sa praktizovať relaxačné a dýchacie cvičenia, napríklad aj jogu alebo meditáciu. Okrem toho by mali zabrať esenciálne oleje, ako je levanduľový alebo vetiverový. Takisto sa vyhnite drogám a rôznym liekom, ovplyvňujúcim správanie, ako aj kofeínu.