Rakovina hrubého čreva: Tieto faktory zvyšujú riziko vzniku ochorenia

rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva aj rakovina konečníka patria medzi najčastejšie sa vyskytujúce typy zhubných ochorení, a to najmä vo vyspelých krajinách po celom svete. Podľa štatistík sa Slovensko nachádza na prvých priečkach v zozname najpostihnutejších štátov spolu s Maďarskom či Južnou Kóreou.

Príčiny vzniku rakoviny hrubého čreva bývajú rôzne, no nie vždy sú aj zistiteľné. Známe sú však faktory, ktoré riziko vzniku ochorenia zvyšujú. V nasledujúcom článku sa dozviete, aké sú príznaky rakoviny hrubého čreva , čo všetko môže ovplyvňovať vznik choroby, aj aká je prevencia.

Hrubé črevo človeka

Hrubé črevo je časť tráviacej sústavy človeka. Je pokračovateľom tenkého čreva, má dĺžku približne jeden a pol metra a najväčšiu hrúbku do 8 cm. V rámci procesu trávenia má tento orgán niekoľko dôležitých úloh. Dochádza tu najmä k vstrebávaniu vody, solí aj niektorých vitamínov. Do hrubého čreva sa dostávajú nestrávené zvyšky potravy z tenkého čreva. Tu sa ich obsah zahusťuje pôsobením kvasných aj hnilobných baktérií a menia sa na pevnú stolicu. 

V spojitosti s hrubým črevom poznáme hneď niekoľko zdravotných komplikácií. Medzi najčastejšie črevné problémy patrí hnačka, zápcha či plynatosť. Vyskytnúť sa však môžu aj vážne choroby, ako napríklad Crohnova choroba alebo spomínaná rakovina hrubého čreva.

Pozri aj: Bavlnená posteľná bielizeň: Prečo by sme na nej nemali spať?

problémy s vyprázdňovaním
Shutterstock®

Čo je rakovina hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva, známa aj ako kolorektálny karcinóm, je zhubné ochorenie, ktoré vzniká v tkanivách hrubého čreva alebo konečníka, časti tráviaceho systému, ktoré sú zodpovedné za vstrebávanie vody a živín a formovanie stolice. Tento druh rakoviny zvyčajne začína ako malé, nezhubné polypy na vnútornej stene čreva, ktoré sa môžu časom premeniť na zhubné nádory. 

Existujú rôzne typy nádorov, ktoré môžu postihnúť hrubé črevo, pričom najčastejším typom je adenokarcinóm, ktorý vzniká z buniek sliznice čreva. Medzi menej bežné typy patria karcinoidy, sarkómy a lymfómy.

Štádiá rakoviny hrubého čreva:

  • Štádium 0 (In situ): V tomto štádiu sú rakovinové bunky prítomné iba vo vnútornej vrstve sliznice hrubého čreva alebo konečníka a zatiaľ sa nerozšírili hlbšie do steny čreva. Ide o najskoršiu formu rakoviny.
  • Štádium I: Rakovinové bunky sa už začali šíriť do ďalších vrstiev steny hrubého čreva alebo konečníka, ale ešte nezasiahli lymfatické uzliny ani vzdialenejšie orgány.
  • Štádium II: Nádor prerastá cez stenu hrubého čreva alebo konečníka, ale nezasahuje lymfatické uzliny. Toto štádium sa ďalej delí na podskupiny (IIA, IIB, IIC), podľa toho, do akej miery sa nádor rozšíril.
  • Štádium III: Rakovina sa rozšírila do okolitých lymfatických uzlín, ale ešte sa nešíri do vzdialených orgánov. Aj toto štádium sa delí na podskupiny (IIIA, IIIB, IIIC), na základe počtu postihnutých uzlín a veľkosti nádoru.
  • Štádium IV: V tomto štádiu sa rakovina rozšírila do vzdialených orgánov, ako sú pečeň alebo pľúca. Toto štádium je najpokročilejšie a môže byť ťažšie liečiteľné. Štádium IV sa delí na podskupiny (IVA, IVB) podľa rozsahu metastáz.

Príznaky rakoviny hrubého čreva

Táto choroba nemusí mať počas dlhej doby žiadne symptómy. Preto sa mnohokrát stáva, že je diagnostikovaná veľmi neskoro. Rakovina vtedy už zvyčajne postúpi do vážnejších štádií. Medzi pozorovateľné prejavy rakoviny hrubého čreva patria najmä problémy s vylučovaním. 

  • Problémy s vylučovaním: Medzi hlavné prejavy patria zmeny v pravidelnosti stolice, ako je dlhodobo pretrvávajúca zápcha alebo hnačka.
  • Krv v stolici: Môže sa objaviť krvácanie z konečníka alebo krv v stolici.
  • Pocit neúplného vyprázdnenia: Postihnutý môže pociťovať, že črevo sa po stolici úplne nevyprázdňuje.
  • Bolesť v brušnej dutine: Náhle bolesti v bruchu sú častým príznakom rakoviny hrubého čreva.
  • Slabosť a nadmerná únava: Rakovina často spôsobuje nevysvetliteľnú únavu.
  • Anémia: Nedostatok železa môže byť spôsobený chronickým krvácaním z čreva.
  • Rýchla strata hmotnosti: Neúmyselný a rýchly úbytok na váhe môže byť znakom pokročilého ochorenia.
  • Zmena farby alebo konzistencie stolice: Dlhodobé zmeny vo vzhľade stolice môžu byť varovným signálom.

Odporúčame: VIDEO: Moje TOP pleťové krémy – ako si vybrať ten správny?

nezdravé stravovanie
Shutterstock®

Výskyt rakoviny hrubého čreva – aké sú rizikové faktory

Vplyv na vznik rakoviny hrubého čreva majú v prvom rade genetické faktory. Toto zhubné ochorenie však môže postihnúť i jedinca, ktorý v rodinnej anamnéze tento typ rakoviny nemá. Asi najväčší vplyv na vznik choroby má strava a celkový životný štýl. Možnosť výskytu rakoviny hrubého čreva zvyšuje najmä strava chudobná na vlákninu, vitamíny i kyselinu listovú. Riziková je častá konzumácia červeného mäsa aj veľký príjem tukov a nasýtených mastných kyselín.

Svoju rolu zohráva i vek. Ohrozené sú najmä osoby, ktoré majú viac ako 50 rokov. Táto hranica však v súčasnej dobe stále klesá. Vznik rakoviny hrubého čreva môže ďalej podmieňovať nedostatok pohybu, sedavé zamestnanie, stres i obezita. Nebezpečná je najmä brušná obezita, čiže pás väčší ako 102 cm u mužov a 88 cm u žien. 

Ďalšími faktormi sú dlhodobé ochorenia tráviaceho traktu, nadmerný príjem alkoholu či fajčenie. Vyššie riziko vzniku rakoviny hrubého čreva majú aj ľudia s cukrovkou.

Odporúčame: Poznáš nordic walking? Prečo je to ideálny šport celoročne?

dostatok každodenného pohybu
Shutterstock®

Diagnostika rakoviny hrubého čreva

Diagnostika rakoviny hrubého čreva zahŕňa niekoľko postupov, ktoré pomáhajú odhaliť ochorenie v rôznych štádiách. Najdôležitejšou metódou je kolonoskopické vyšetrenie, pri ktorom lekár vizuálne prehliadne vnútro hrubého čreva a prípadne odoberie vzorku tkaniva na biopsiu. Ďalšie diagnostické nástroje zahŕňajú testy na prítomnosť krvi v stolici (FOBT), počítačovú tomografiu (CT) a magnetickú rezonanciu (MRI), ktoré pomáhajú odhaliť šírenie rakoviny. 

Ak sú prítomné polypy alebo abnormálne tkanivá, je dôležité ich vyšetriť, aby sa určilo, či ide o rakovinové bunky. Včasná diagnostika prostredníctvom pravidelných skríningov môže výrazne zvýšiť šance na úspešnú liečbu.

Liečba rakoviny hrubého čreva – chirurgický zákrok, rádioterapia, chemoterapia, imunoterapia

Liečba rakoviny hrubého čreva sa zvyčajne líši v závislosti od štádia ochorenia a celkového zdravotného stavu pacienta, pričom medzi hlavné možnosti patria chirurgický zákrok, rádioterapia a chemoterapia.

  • Chirurgický zákrok: Je najbežnejšou formou liečby, najmä v skorých štádiách rakoviny. Zahŕňa odstránenie časti hrubého čreva, v ktorej sa nachádza nádor, spolu s okolitými lymfatickými uzlinami. V niektorých prípadoch môže byť potrebné odstránenie väčšej časti čreva (kolektómia) alebo vykonanie stomie.
  • Rádioterapia: Táto liečba využíva vysokoenergetické lúče na zničenie rakovinových buniek a zmenšenie nádorov. Často sa používa pri rakovine konečníka pred alebo po operácii, aby sa zvýšila šanca na úplné odstránenie nádoru a znížilo riziko návratu rakoviny.
  • Chemoterapia: Používa sa na ničenie rakovinových buniek v celom tele a často sa kombinuje s chirurgiou alebo rádioterapiou, najmä pri pokročilejších štádiách. Chemoterapia môže pomôcť znížiť veľkosť nádoru pred operáciou alebo zničiť zostávajúce rakovinové bunky po chirurgickom zákroku, aby sa znížilo riziko metastáz.
  • Imunoterapia: Sa čoraz častejšie využíva aj pri liečbe rakoviny hrubého čreva, najmä v pokročilých štádiách alebo v prípadoch, keď rakovina nereaguje na tradičné liečebné metódy, ako sú chemoterapia a rádioterapia. Imunoterapia pôsobí tým, že stimuluje imunitný systém pacienta, aby lepšie rozpoznal a zničil rakovinové bunky.

Prevencia rakoviny hrubého čreva

Rakovina hrubého čreva je liečiteľná, najmä ak sa zistí v ranom štádiu. Najlepším spôsobom boja proti tomuto zákernému ochoreniu je však jednoznačne prevencia. Ako sme už spomínali vyššie, na vznik ochorenia majú vplyv aj genetické faktory. Človek, ktorý má v rodine výskyt rakoviny hrubého čreva, vie však správnymi krokmi účinne znížiť riziko vzniku ochorenia. Prevencia v prvom rade zahŕňa zmenu životného štýlu. 

Nevyhnutné je konzumovanie dostatku ovocia, zeleniny, celozrnných potravín, rýb či rastlinných olejov, napríklad olivového. Strava by mala byť bohatá na všetky vitamíny, vlákninu, minerálne látky i stopové prvky. Potrebné sú najmä vitamíny A, C a E, kyselina listová, selén a vápnik. 

Naopak by malo dôjsť k obmedzeniu konzumácie červeného mäsa, údenín, vysmážaných pokrmov i alkoholu. Človek by si mal taktiež strážiť svoju telesnú hmotnosť. Dôležitá je nielen zdravá strava, ale i dostatok každodenného pohybu. Staršie osoby by mali tiež chodiť na pravidelné kontroly k lekárovi.

Aktualizovaný článok: 21.10.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

6 komentárov

Mária Maxianová

Mária Maxianová

28.01.2018 13:53

poučný článok, ale ja keď to čítam, hneď mám všetky príznaky

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

28.01.2018 20:30

už len to slovo "rakovina" u mňa vyvoláva hrôzu.Zomrelo mi na ňu niekoľko príbuzných.Snažím sa jesť zdravo a chodím na pravidelné lekárske prehliadky.

Vaše meno:

Ria Petrová

Ria Petrová

28.01.2018 21:36

Môjmu známemu nepomohla ani prevencia - riešil sa úplne maličký nález okamžite po zistení na preventívnej prehliadke a rok a pol stále podstupuje chemoterapiu. Je to svinstvo.....

Vaše meno:

Jana Komadová

Jana Komadová

28.01.2018 23:04

Rada som si prečítala rakovina je hrozná a nik nemôže povedať že,, ja ju nikdy nedostanem "

Vaše meno:

Soňa Kelemenová

Soňa Kelemenová

29.01.2018 10:32

prevencia je dôležitá...

Vaše meno:

Pavlína Vaksmundská

Pavlína Vaksmundská

21.03.2018 21:24

Je to hrozné.. Človek si uvedomí chorobu ,už ked je neskoro, a nik si nemôže povedať ,že mne sa to nestane..!!! Priala by som každému ,aby sme boli zdraví,ale viem,že to nejde. Treba sa o seba starať a chodiť na všetky preventívne prehliadky.Ja to robím každý rok.Už nemám rodičov a musím žiť s tým ,že zomreli príliš skoro a ťažko. Život je veľmi krutý.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.