Rakovina krčka maternice patrí v súčasnej dobe medzi najčastejšie nádorové ochorenia, i keď výskyt tejto choroby má oproti minulosti klesajúcu tendenciu. Dobrou správou je, že rovnako klesá i úmrtnosť. Tento druh rakoviny však stále predstavuje strašiaka pre množstvo žien. Najviac ohrozené sú pritom ženy v strednom veku či staršie, ako 60 rokov. V nasledujúcom článku sa o rakovine krčka maternice dozviete množstvo dôležitých informácií. Ako sa ochorenie prejavuje a aká je prevencia? Zistite viac!
Je známa príčina tohto ochorenia?
Oproti minulému storočiu počet prípadov rakoviny krčka maternice i miera úmrtnosti na toto ochorenie výrazne poklesli. Aj napriek tomu však ide v súčasnosti o jedno z najrozšírenejších rakovinových ochorení. Konkrétne u žien ide o druhý najčastejší typ rakoviny, hneď po rakovine prsníka. Hlavnou a jednou z najčastejších príčin vzniku tejto choroby je infekcia epitelu v danej oblasti, spôsobená ľudským papilomavírusom, ktorý je známy aj pod skratkou HPV. Zo štatistík vyplýva, že týmto vírusom sa niekedy v živote nakazí pokojne až 80 percent pohlavne aktívnych jedincov.
Vírus je však v mnohých prípadoch potlačený imunitným systémom človeka a dochádza takpovediac k spontánnemu vyliečeniu. Problém nastáva, ak HPV v tele pretrváva dlhšiu dobu a podnecuje vznik zmien na krčku maternice. Najväčší výskyt spomínaného nádorového ochorenia je u žien medzi 35. až 45. rokom života a taktiež medzi 60. až 65. rokom života. Rizikovými faktormi rakoviny krčka maternice sú, okrem veku, aj oslabený imunitný systém, genetika či fajčenie. Vplyv má taktiež i nízky vek prvého pohlavného styku.
Odporúčame: Chceš vedieť ako mať kvalitnú vodu z vodovodu? Stačí ti táto vec!
Prejavy môžu byť spočiatku neurčité
Rakovina krčka maternice je ochorenie, ktoré sa môže vyvíjať pomerne dlhú dobu. Postupne prechádza viacerými stupňami závažnosti. Zákernosť tohto ochorenia, okrem iného, spočíva aj v tom, že v začiatočných štádiách sa zvyčajne vôbec neprejavuje. Napríklad predrakovinové zmeny na krčku maternice zvyčajne nespôsobujú bolesť ani iné ťažkosti. Ak sa určité menšie problémy či zmeny v zdravotnom stave aj vyskytnú, mnohokrát sú pripisované iným príčinám.
V prípade, že nádor postupne prechádza do pokročilejších štádií, môže sa objaviť krvácanie mimo cyklu či po pohlavnom styku. Neskôr sa objavuje i bolesť po pohlavnom styku či močení aj neobvyklý výtok. Taktiež dochádza k náhlej a zdanlivo bezdôvodnej strate telesnej váhy, nechutenstvu, nadmernej únave a zníženiu celkovej fyzickej výkonnosti. V neskorších štádiách sú tiež bežné bolesti v oblasti panvy a krížov či pocity častého naplnenia v podbruší.
Ako sa dá pred ochorením ochrániť?
Tento druh rakoviny je zvyčajne veľmi dobre identifikovateľný už v raných štádiách, kedy je aj najľahšie liečiteľný. Práve preto sú nesmierne dôležité hlavne preventívne prehliadky, ktoré môžu vznikajúci problém rýchlo odhaliť. Ženy by taktiež nemali ignorovať zmeny vo svojom zdravotnom stave. Pri vyššie zmienených zdravotných ťažkostiach je vhodné prekonzultovať zdravotný stav s lekárom, ktorý ako jediný vie určiť príčinu konkrétneho problému.
Okrem pravidelných preventívnych prehliadok je súčasťou prevencie rakoviny krčka maternice i ochrana pred pohlavnými ochoreniami či pohlavný styk až po 18. roku života. Riziko vzniku ochorenia pomôže znížiť i udržiavanie si vhodnej váhy, nefajčenie a zdravé stravovanie. Proti HPV vírusom je tiež dostupné očkovanie, ktoré je určené primárne pre dievčatá v pubertálnom veku pred prvým pohlavným stykom, keďže má v tomto období ženské telo najlepšiu imunitnú odpoveď. Každé očkovanie však môže so sebou niesť možné riziká. Na základe nich by sa preto každá žena mala rozhodnúť, či očkovanie podstúpi alebo nie.
Pozri aj: Mliečna pochúťka ako liek: Tvaroh a jeho účinok na zdravie a krásu