Očistná diéta: Ako na ňu? Ktoré potraviny pomôžu?

Pravidelná konzumácia potravín, ktoré sa môžu pochváliť detoxikačnými vlastnosťami, nám zlepšia obranyschopnosť organizmu. A nielen to. Pomôžu telu zabojovať aj s ochoreniami, na ktoré zvykne byť priemerná imunita slabá, zlepšia stav našej krásy, odstránia chronickú únavu, bolesti svalov, či tráviace ťažkosti.

 

Platí však, že s ničím to netreba preháňať. Niektorí odborníci varujú pred očistnými diétami, ak sa pre čosi také teda rozhodnete, najlepšie je poradiť sa so svojím lekárom. Detox totiž zďaleka nie je vhodný pre každého, respektíve je potrebné ušiť ho nášmu telu priamo na mieru. 

 

Odporúčame prečítať: 4 tipy na smoothies pre štíhlu líniu

Očistná diéta – ako na ňu?

Zdroj: Shutterstock®

Ako sa dostávajú toxíny do nášho tela?

 

Od ovzdušia, cez nezdravé jedlo, nápoje, zlý životný štýl, cigarety, ale tiež stres, hnev, smútok, prašné prostredie, plesne... No nástrah na nás číha naozaj veľa a takmer všade. Keď sme zdravé s veľkou časťou týchto škodlivín si vie telo poradiť aj samé, ak je ich však naňho priveľa, začnú sa objavovať zdravotné ťažkosti. Vtedy je potrebné zvýšiť prísun vitamínov, minerálov, ale tiež prehodnotiť svoj životný štýl.

 

Telu vieme pomôcť aj konzumáciou potravín, ktoré napomáhajú organizmu naštartovať detoxikačný proces. 

 

Odporúčame prečítať: Prečo nahradiť sladkosti sladkými malinami

Očistná diéta – ako na ňu?

Zdroj: Shutterstock®

Ktoré potraviny zahrnúť?

 

Malo by ísť o tie druhy potravín, ktoré pomôžu obličkám s čistením tela, ktoré podporia tiež funkciu pečene, ako aj tráviaceho ústrojenstva. Ide o čerstvú zeleninu, ovocie, ktoré by sme mali konzumovať najmä v ich surovej podobe. A teda do šalátov, prílohy, ale aj detoxikačné šťavy.

 

Odporúčame prečítať: Zdravý recept: Bezlepkový a bezlaktózový banánový chlebík

 

 

Ovocie:

Mimoriadne silné detoxikačné účinky má napríklad melón, ale aj ananás, jahody, maliny, čierne ríbezle, mango, hrušky aj jablká.

 

Zelenina:

Nielen „detoxikačná“, ale aj plná vitamínov (najmä vitamínu C) je cibuľa, medvedí cesnak, špargľa, kapusta, brokolica, špenát, avokádo, cesnak, či artičoky.

 

Na dochutenie:

Jednoznačne klasiku. Citrónovú šťavu, olivový olej, čerstvé bylinky – napríklad pažítka, bazalka, mäta, kôpor, z korenia je to najmä kajanské, alebo škorica.

 

 

Odporúčame prečítať: Mýty a fakty o formovaní brušných svalov

Očistná diéta – ako na ňu?

Zdroj: Shutterstock®

Ako na detox?

 

Opakujeme, niektorí lekári hovoria, že vyslovene očistné diéty na naše zdravie nemajú žiaden vplyv, ba naopak, môžeme si dokonca aj uškodiť. Ak sa rozhodnete držať niektorú z očistných kúr rozhodne by ste sa mali poradiť s odborníkom. V konečnom dôsledku sa neodporúča príliš dlhé „hladovky“, pri zostavení jedálnička by ste sa mali tiež sústrediť na to, aby bol vyvážený a aby ste svojmu telu dodali dostatok potrebných živín a minerálov. Najlepšia je podľa nás zlatá stredná cesta – a teda zdravý jedálniček bez zbytočného núteného diétovania, kedy sa budete snažiť na svoj tanier zaradiť každý deň čerstvé „detoxikačné“ potraviny. 

 

Odporúčame prečítať:  

4 tipy na smoothies pre štíhlu líniu

Táto zelenina pomôže prečistiť váš organizmus

Jogurty nám dokážu zlepšiť zdravie, aj krásu

Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?

6 komentárov
Monika Filípková

Monika Filípková

24.06.2016 05:07

Veď všetkého veľa škodí, tak všetko s mierou!

Vaše meno:

Erika Špacírová

Erika Špacírová

24.06.2016 12:11

detox je skvelá vec! je náročnejšie ho dodržať ale stojí to za to

Vaše meno:

Soňa Krátka

Soňa Krátka

24.06.2016 17:53

...vrele suhlasim, vsetko s citom

Vaše meno:

Lucia Kobíková

Lucia Kobíková

25.06.2016 15:54

Melón jem každý deň. Výborne zavodňuje!

Vaše meno:

Mária Zámečníková

Mária Zámečníková

15.07.2016 09:50

Teraz v lete je konečne všetkého dostatok v čerstvom stave :).. Tak super :)

Vaše meno:

Kristína Sekeráková

Kristína Sekeráková

06.11.2021 11:27

Detox tiež praktizujem raz ročne 10 dní, ale pomocou očistnej kúry Neera, čo je vlastne spojenie stromového sirupu Neera, čistej vody, citrónovej šťavy a štipky kajanského korenia :-)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE