Zubná kefka sa pokladá za základnú pomôcku pri starostlivosti o ústne zdravie. Zamysleli ste sa ale niekedy prečo existuje také množstvo rôznych typov, vzhľadu či štruktúry? Všetko má svoj význam a opodstatnenie.
Voľbu zubnej kefky mnoho pacientov považuje za jednoducho vyriešiteľnú vec, kde nie je nad čím premýšľať. Riadia sa reklamou v televízii, cenou či jej vzhľadom. Patríte medzi takých pacientov aj vy? Robíte chybu, ktorú je načase napraviť a urobiť zo svojej zubnej kefky najväčšieho nepriateľa zubného povlaku.
Ako vyzerá „tá pravá“?
Základné vlastnosti správne zvolenej manuálnej zubnej kefky sú veľmi jednoduché, no napriek tomu na trhu nájdeme nespočetné množstvo nevyhovujúcich kúskov. Vieme, že okrem ručných, existujú ešte iné typy ako sú mechanické (rotačné, vibračné), single zubné kefky alebo špeciálne zubné kefky pre deti. Pre ne platia i iné špecifické kritériá. My sa zameriame na základné vlastnosti ručnej zubnej kefky, používanej drvivou väčšinou ľudskej populácie.
Odporúčame tiež: 3 tipy na ľahkú letnú večeru
1. Krátka pracovná hlavica – predstavuje asi 18 až 25 mm (u detí ešte menej)
Dôvod: v ústnej dutine sa nachádzajú priestory, kde nie je jednoduché sa dostať s väčšou hlavicou a to sú priestory za poslednou hornou stoličkou či vnútorné plochy horných a dolných zubov. Pri používaní správnej zubnej kefky ale dokážeme odstrániť povlak aj z týchto miest a tým zabránime vzniku zubného kazu.
Odporúčame tiež: 6 veci, ktoré by ste si nemali zabudnúť vziať na dovolenku
2. Husto osadené syntetické vlákna so zaoblenými koncami – zaoblené konce sa nestrapkajú a nedráždia tak ďasná. Bežné zubné kefky majú 800 – 1000 vláken, čo však nie je dostačujúci počet. V súčasnosti platí čím viac vláken – tým väčší čistiaci efekt.
Dôvod: malý počet vláken zanecháva kvôli medzerám v usporiadaní medzi vláknami nevyčistený povlak, ktorý zotrváva na zubnom povrchu a po čase je dôvodom vzniku zubného kazu. Syntetické vlákna sú používané kvôli tomu, že narozdiel od prírodných neschnú tak dlho, pretože príjmajú málo vody a tým zabraňujú rozmnožovaniu škodlivých baktérií.
Odporúčame tiež: Precvičte si dokonale celé telo za 15minút
3. Vlákna zubnej kefky majú byť mäkké a rovno zastrihnuté - vlákna sú pokladané za najdôležitejšiu časť zubnej kefky pričom ich priemer podmieňuje tvrdosť.
Dôvod: mäkkosť kefky chráni nielen naše zuby ale zároveň aj ďasná. Pri používaní tvrdej alternatívy riskujeme škody, ktoré v počiatočných fázach nemusíme vidieť či cítiť, no postupne dochádza k odhaľovaniu zubných krčkov a zvýšenej citlivosti na studené či sladké. Rovno zastrihnuté vlákna prispievajú k rovnomernej očiste zubných povrchov bez vynechania jediného viditeľného miesta.
4. Dostatočne dlhá a hrubá rúčka + štíhly a dlhý krčok zubnej kefky
Dôvod: predchádzanie neprirodzenej manipulácii, zľahčené čistenie a uchopenie zubnej kefky bez záťaže pri každodennom čistení zubov a zľahčenie prístupu k ťažko dostupným miestam v ústach
Odporúčame tiež: Recept: Sladké potešenie pre milovníkov čokolády
Nesmieme však predpokladať, že dokonalú ústnu hygienu zabezpečíme iba správnou zubnou kefkou. Preto je potrebné využívať znalosti aj o správnej technike čistenia zubov, vhodných zubných pastách, ústnych vodách a iných dentálnych pomôckach, ku ktorým sa dostanete najmä u svojho zubného lekára či vrámci dentálnej hygieny.
Odporúčame tiež: Ako si vybrať bezpečné slnečné okuliare?