Skorocel kopijovitý: Pozri, čo všetko dokáže urobiť s tvojím telom!

Skorocel kopijovitý patrí na našom území medzi značne rozšírené byliny. Rastie ako burina na lúkach či pri cestách. Zároveň však patrí medzi najznámejšie liečivé rastliny. 

Má blahodarné účinky na dýchacie cesty či trávenie a napomáha hojeniu kožných rán. Zistite, s čím všetkým vám vie skorocel pomôcť!

Poznáte skorocel kopijovitý?

Skorocel kopijovitý (latinsky Plantago lanceolata, česky jitrocel kopinatý), ľudovo tiež nazývaný psí jazyk, je trváca liečivá bylina z čeľade skorocelovité. Dorastá do výšky od 10 do 50 centimetrov. Skorocel je charakteristický svojou dlhou rebrovitou stonkou bez listov. Na jej konci sa vyvíjajú kvety, usporiadané v krátkom hlávkovitom klase. Listy vyrastajú z prízemnej ružice a majú kopijovitý tvar.

Skorocel sa vyskytuje v mnohých európskych krajinách aj v Stredomorí a nájsť ho môžeme i v juhozápadnej Ázii. Rastie do nadmorskej výšky približne 1500 metrov, najmä na lúkach, poliach, v parkoch, záhradách či pri cestách. Rastlina nie je náročná na pestovateľské podmienky.

Pozri aj: Toto potrebuješ vedieť: Aké jedlá sú pre štítnu žľazu dobré?

účinky skorocelu

Zdroj: Shutterstock®

Kedy zberať skorocel kopijovitý

Rastlina kvitne od mája do septembra až októbra, takže je ten pravý čas na jej zber. Zo skorocelu sa v čase kvitnutia zbierajú listy. Tie sa dajú použiť aj čerstvé, prípadne sa môžu vysušiť a uskladniť do zásoby. Listy skorocelu je vhodné rýchlo vysušiť počas horúcich slnečných dní alebo pri teplote do 40 °C. Sušený skorocel tiež zakúpite v lekárni či špecializovaných obchodoch.  

Čo obsahuje skorocel?

Skorocel má skutočne všestranné liečivé účinky. Rastlina obsahuje vlákninu, vitamíny A, C aj K, vápnik či kyselinu linolovú. Taktiež v sebe ukrýva látku, nazvanú alantoín, ktorá má výrazne regeneračné účinky.

Aké má skorocel účinky?

Skorocel zlepšuje obranyschopnosť a má silné antiseptické aj detoxikačné vlastnosti. Blahodarne vplýva najmä na zdravie pľúc a celých dýchacích ciest. Bylinku je vhodné vyskúšať pri prechladnutí či chrípke. Taktiež podporí vykašliavanie hlienov. Okrem toho skorocel pozitívne pôsobí aj na procesy trávenia. Napomáha odstrániť kŕče a bolesti žalúdka či hnačky.

Má močopudné účinky, takže z tela odstráni nadbytočnú vodu. Rovnako prečistí močové cesty a podporí funkciu obličiek i pečene. Skorocel výrazne ovplyvňuje stav pokožky. Pomáha regenerovať bunky a urýchľuje hojenie kožných rán či ochorení. Vďaka jeho  sťahujúcim a antiseptickým účinkom je skvelým pomocníkom v starostlivosti o mastnú a aknóznu pleť.  

Bude ťa zaujímať: Budeš zhrozená! Toto sú nebezpečné vedľajšie účinky aspirínu  

skorocelový čaj

Zdroj: Shutterstock®

Čaj zo skorocela

Zo skorocelu sa dá jednoducho pripraviť čaj na vnútorné použitie. Potrebujete naň 2 čajové lyžičky sušených listov a 0,5 litra vody. Listy skorocelu zalejte v menšom hrnci požadovaným množstvom vriacej vody a nechajte lúhovať približne 15 až 20 minút.

Následne čaj sceďte a pri spomínaných ťažkostiach pite 2 šálky denne. Výhodou tejto byliny je, že nemá žiadne nepriaznivé účinky ani pri dlhodobom užívaní.

Odvar zo skorocelu na vonkajšie použitie

Zo skorocelu si môžete pripraviť aj silnejší odvar na vonkajšie použitie. Varí sa podobne ako čaj, stačí len zvýšiť množstvo pridanej sušenej rastliny. Takýto odvar je vhodný na ošetrenie poranenej pokožky či kožných ochorení.

Skorocelová tinktúra

Vyskúšať môžete i skorocelovú tinktúru. Potrebujete na ňu 5 gramov skorocelových listov a 100 ml aspoň 60 % liehu. Nádobu s týmito prísadami poriadne uzatvorte a nechajte stáť aspoň 10 dní. Po scedení je tinktúra pripravená na použitie. Časť z nej môžete napríklad zriediť s prevarenou vodou a používať ako pleťovú vodu.

Domáci skorocelový sirup

Ingrediencie: 

  • 5 hrstí listov skorocelu kopijovitého

  • 100 ml vody
  • 200 g trstinového cukru
  • 300 g medu

Postup: Listy skorocelu umyjeme a nakrájame. V hrnci zalejeme prevarenou vodou, pridáme cukor a na miernom plameni dusíme pri občasnom miešaní. Potom necháme dve hodiny odstáť a znova pár minút podusíme. Potom do zmesi pridáme med a necháme rozpustiť. Nakoniec scedíme cez husté plátno a listy poriadne vyžmýkame.

Uskladníme v chlade v tmavej uzatvárateľnej nádobke. Pre konzerváciu môžeme pridať pár kvapiek alkoholu. Podávame po lyžičkách pri dráždivom kašli, zapálenom hrdle, hlienoch alebo tráviacich ťažkostiach. 

Aktualizovaný článok: 4.5.2023

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

12 komentárov

Soňa Krátka

Soňa Krátka

13.05.2018 20:14

...a ja zasa rozmýšľam, že si urobim z neho sirup, asi tak ako dnes zo šalvie...

Vaše meno:

Elena Švachová

Elena Švachová

13.05.2018 21:37

Taká "obyčajná" bylinka a toľko pozitívnych účinkov...

Vaše meno:

Marta Bujdošová

Marta Bujdošová

14.05.2018 09:15

Manzel ho od vlanajska pravidelne pije

Vaše meno:

Martina Varhaníková

Martina Varhaníková

16.05.2018 12:35

Skúšala som robiť z neho sirup, mala som ho naložený v cukry, ale nepúšťal štavu, tak som ho zahodila. neviem teda ako chutí, ale o jeho liečivých účinkoch viem.

Vaše meno:

Libuše Šumná

Libuše Šumná

21.05.2018 11:02

používám na rány a je opravdu výborný

Vaše meno:

Marianna Rajniaková

Marianna Rajniaková

04.06.2018 10:55

práve sme ho dopĺňali do herbára..popritom sa dozvedám o liečivých účinkoch

Vaše meno:

Jana Guteková

Jana Guteková

05.06.2018 13:09

ja používam skorocel aj na hojenie rán

Vaše meno:

Lenka Pisarčíková

Lenka Pisarčíková

05.06.2018 21:14

Je potrebné ho vysušiť na prípravu čaju, nemôžem použiť rovno odtrhnuté listy a zaliať to vriacou vodou? Neviete niekto?

Vaše meno:

Soňa Špiková

Soňa Špiková

07.06.2018 20:57

Je naj bylinka vyborna super

Vaše meno:

Vlasta Mäsiarová

Vlasta Mäsiarová

10.06.2018 19:18

Ak mladá som chodila zvierať bylinky, aj skorocel, všetko. Teraz nejako pritom rýchlom živote som celkom zabudla . Ďakujem za článok, je veľmi poučný. O účinkoch skorocelu som veľa čítala.

Vaše meno:

Mária Chromíková

Mária Chromíková

11.06.2018 09:00

Výborná bylinka z Božskej lekárne,nevedela som ,že má také všestranné účinky.

Vaše meno:

Margaret Zimova

Margaret Zimova

28.09.2018 22:11

Tak túto bylinku už veľmi dobre pozná aj naša 5ročná dcérka a vždy keď vonku spadne, prvé čo urobí poobzerá sa okolo seba, či náhodou nie je po ruke skorocel, aby si ho hneď priložila. Tak ju to naučili jej staršie sestričky a tie zase my. Verím, že si to ponesú až do dospelosti a odovzdajú to svojím deťom, pretože skorocel je u nás veľmi obľúbený aj vo forme domáceho sirupu. Choroby nás tak z ďaleka obchádzajú.

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.