Určite ste o ňom už počuli, v poslednom čase sa teší čoraz väčšej obľube. Rooibos v podstate nie je čaj, ale keďže sme zvyknutí tak nazývať všetky výluhy rôznych zmesí, budeme ho tak označovať. Čaj je totiž výluh len z lístkov čajovníka, všetko ostatné už nie sú pravé čaje.
Rooibos pochádza z južnej Afriky, tam ho používali už v 18. storočí. Bol dočasnou náhradou za obľúbený cejlónsky čaj, potom sa naň zabudlo. Teraz znovu nadobudol svoju stratenú slávu, lebo ľudia objavili jeho skvelé účinky pre náš organizmus.
Vyhľadávaný je aj preto, lebo na rozdiel od pravého čaju neobsahuje kofeín a môžeme ho teda vypiť neobmedzené množstvo. Obsahuje flavonoidy chrániace telo pred voľnými radikálmi, čím má vlastne protirakovinové účinky. Okrem toho pomáha napríklad v depresiách a chráni zuby pre zubným kazom.
Odporúčame prečítať: Nechcete piť kávu? Vyskúšajte čaj maté
Aj bez kofeínu vám dodá energiu
Vyrába sa z vetvičiek a špicatých listov juhoafrického červeného kra aspalatus linearis. Má asi 1,5 metra, je sfarbený do hnedočervena alebo do hrdzava. Kedysi sa kry vysekávali a drvili kladivami ručne a potom sa sušili na slnku. Dnes túto prácu už robia stroje, ale podstata spracovania je rovnaká. Čaj môžete piť horúci, ale aj za studena. Ochucovanie je tiež na vás. Ak máte radi sladké, pridajte si doň med, vôbec to však nie je potrebné. Stačí ho trošku okysliť citrónovou šťavou a nemalo by mu nič chýbať. Môžete si ho však zjemniť aj mliekom alebo smotanou.
Odporúčame prečítať: Šťavnatý kaktus plný vitamínov? To je opuncia figová
Keďže neobsahuje kofeín, môžete si ho dopriať celý deň. Ideálne množstvo je 6-8 šálok – vtedy budete mať dostatok živín na zabezpečenie zdravého metabolizmu, pokožky, kostí i zubov. I keď kofeín nie je súčasťou rooibosu, tento „čaj“ má povzbudivé účinky. Môžete si ho teda dopriať aj namiesto kávy, lebo nabudzuje energiu. Čo je tiež dobrou správou, je vhodný aj pre malé deti a môže poslúžiť ako náhrada za mlieko aj u väčších detí.
Odporúčame prečítať: Bylinkové čaje: Ktorý si vybrať a kedy ich radšej nepiť?
Čo sa týka jeho zloženia, obsahuje veľké množstvo flavonoidov, ktoré pôsobia ako antioxidanty. Okrem toho, že majú protirakovinové účinky, pôsobia aj proti srdcovo-cievnym chorobám. Flavonoidy tiež ovplyvňujú plodnosť, pôsobia ako prirodzené pohlavné hormóny. Rooibos obsahuje aj vitamín C a stopové prvky ako napríklad železo, vápnik, horčík, zinok, meď či fosfor.
Skvelé benefity rooibosu pre naše telo
- Vďaka flavonoidom má protirakovinové účinky, lebo likviduje voľné radikály
- Posilňuje imunitu, pôsobí proti stavom úzkosti a depresie
- Je vhodný pri diétach, má vplyv na lepšie spaľovanie tukov
- Pôsobí proti srdcovo-cievnym chorobám, znižuje hladinu cukru v krvi a pozitívne vplýva aj na pečeň
- Má močopudné účinky a pomáha aj pri zápche
- Pôsobením flavonoidov má tiež protizápalové a protialergické účinky
- Podporuje liečbu kožných ochorení a má priaznivé účinky aj na pleť
- Kvôli vysokému obsahu fluóru cháni zuby pred zubným kazom
- Môže sa použiť ako náhrada za mlieko, lebo obsahuje stopové prvky podobné ako mlieko, je vhodný aj pre tých, ktorí sú na mlieko alergickí
shutterstock.com