Niektoré vznikli po pôrode, po operácii či nehode a iné sú nepríjemnou spomienkou na detstvo. Spoločné majú to, že sa za ne väčšinou hanbíme. Aj keď z niektorých jaziev dokázali ich majitelia vytvoriť hrdý odkaz na to, čím si v živote prešli. Ako sa dá tých škaredých, kvôli ktorým sa cítime nepríjemne, zbaviť?
Väčšina jaziev, či už z vážnejších zákrokov alebo z neškodného akné, nám zdobí telo celý život. Buď na ich odstránenie nemáme dostatok financií, chuť alebo čas. Možno sa len bojíme ďalšej bolesti. Avšak ich odstraňovanie nemusí byť vždy iba bolestivé a nepríjemné, ide to aj inak. Ako, to sa dozviete v našom článku. Začnite život s novou kožou!
Ako jazva vznikne?
Príčina vzniku jaziev je rôznorodá, avšak dôvod, prečo jazvy nezmiznú a nezahoja sa, je doktorom už dávno známy. Jazvy vznikajú v procese hojenia povrchu kože, ktoré je sprevádzané komplexnými procesmi. Pre nedostatok starostlivosti nám potom ostanú po zvyšok života. Hojenie kože však úzko súvisí aj so stravou a stavom organizmu. Pokiaľ si chcete zvýšiť šancu, že po poranení vám neostane na pamiatku jazva, zaraďte do jedálnička niektoré z dôležitých zložiek.
Okrem toho je dôležitá hlavne samotná starostlivosť o pokožku a o hojacu sa ranu. V prvom štádiu hojenia môžete pozorovať v oblasti poškodenia pokožky opuch a začervenanie, ktoré vyústia do tvorby prvotnej chrasty. V druhom štádiu hojenia vznikajú pod chrastou nové tkaninové bunky a v treťom štádiu dochádza k úplnej prestavbe vrstiev kože.
Pozri tiež: Reflexné body na ruke ako prvá pomoc pri bolestiach. Ktoré to sú?
Konajte okamžite!
V rámci prevencie pred vznikom jaziev je najdôležitejšia pohotová reakcia, spolu s dôkladnou starostlivosťou. Pretože práve vďaka tomu dokážete ľahko zabrániť vzniku škaredej jazvy alebo aspoň eliminovať jej nevkusný vzhľad. Ako prvé umožnite hojacej sa pokožke dostatočne dýchať, hlavne počas prvých dní hojenia. Okrem toho obmedzte používanie hrubých vrstiev krému – telo si vie pomôcť samo. Deje, ktoré prebiehajú v mieste poranenia, dokážu, okrem chrasty a zahojenia, vytvárať aj vlastný „výpotok“, ktorý je pre obnovu kože dostačujúci.
Veľmi časté je predčasné zlupovanie chrasty. To je však nesprávne! Chrasta odpadne sama, keď bude pokožka pod ňou dostatočne regenerovaná, aby sa dokázala chrániť sama. Strhávanie chrasty môže byť jedným z faktorov, ktoré podmienia vznik nepeknej jazvy. Počkajte si na správny čas, keď chrasta odpadne a vtedy sa vrhnite na starostlivosť.
Navštívte lekára!
Lekára určite nemusíte navštíviť, ak máte drobnú jazvu po akné alebo kiahňach, ale až v prípade, keď ide o väčšiu jazvu, poprípade ak vás obťažuje neestetickým vzhľadom. Môže ísť o jazvu po operácii, úraze či pôrode. Najlepšie vám pomôže samotný lekár, ktorý vám „jazvu spôsobil“. Ten vás vie odporučiť k dermatológovi alebo k chirurgovi, poprípade vám odporučí niektorú z liečivých mastí.
V dnešnej dobe nájdete v lekárni nespočetné množstvo rôznych mastí a gélov, či dokonca predpripravených náplastí s gélom, ktoré vám dokážu niektoré typy jaziev krásne zahojiť. Lekár vás podľa vášho typu a rozsahu jazvy vie nasmerovať buď do lekárne alebo k inému špecialistovi. A rovnako vám vie odporučiť okamžite po zákroku, aký typ masti by ste si preventívne mali kúpiť a kedy presne si ranu natierať, aby ste sa jej vyhli alebo ju zmenšili. S výberom správnej masti alebo gélu vám vie dokonca poradiť aj lekárnik, pokiaľ ste sa so žiadnym lekárom neradili a ani nechcete.
Musíš vidieť: Prečo pestovať aloe vera? Takto ho využiješ pre zdravie i krásu!
Z domácej lekárničky
Či už máte jazvu menšiu alebo väčšiu, či už chcete podstúpiť chirurgické odstránenie alebo nie, sú určité látky, ktoré by ste doma určite mali mať. Ide o Beta Glucan gél, ktorý obsahuje účinnú látku z hlivy ustricovej a tá prispieva k regenerácii pokožky. Kožu by ste ním mali potierať niekoľkokrát do dňa. Rovnako ho nájdete aj vo forme tabletiek, ktoré zvyšujú imunitu a môžete ich jesť celoročne. Alebo si rovno doprajte hlivu na tanieri.
Regenerácii môžete pomôcť aj zmenou stravy, prípadne zvýšením príjmu niektorých látok. Začnite vitamínmi, a to C a E, z toho hlavne vitamín E pomáha regenerovať pokožku. Zvýšte prísun zeleniny a ovocia, ktoré obsahujú dostatočné spektrum minerálov aj vitamínov, dokonca aj stopových prvkov, ktoré urýchlia proces hojenia. Nezabudnite veľa piť, aby bola pokožka dostatočne hydratovaná. A samozrejme nefajčite – to dokáže spomaliť hojenie, a to tým, že bráni účinku niektorých vitamínov a zároveň spomaľuje tok kyslíka k rane.
Život s jazvou
Mimo lekárskeho zákroku a domácej starostlivosti je dôležité, aby ste dodržiavali ešte niekoľko bodov. S jazvami by ste nemali chodiť na slnko, ale ani mrznúť v snehu. Nemali by ste zjazvené miesto vystaviť extrémnym teplotám, a to hlavne počas prvého roku od jej vzniku. Opaľovať sa môžete iba s dostatočnou vrstvou krému s vysokým UV faktorom. Ani po prvom roku by ste nemali zanedbávať starostlivosť o jazvu, či už neustálym natieraním masťou alebo chránením pred slnkom.
Hojeniu jazvy, ktorú máte už dlhší čas, môžete pomôcť aj masírovaním. Väčšinou sa odporúča masírovanie po dvoch a viac týždňoch od vybratia stehov a dostatočného zahojenia. Bruškami prstov tlačte na okolité miesta, ale aj na jazvu, asi 30 sekúnd. Masáž robte opatrne, pomaly, ale zároveň tlačte dostatočným tlakom. Masáž môžete robiť niekoľkokrát za deň a nezabudnite jazvu pred masážou natrieť krémom.
Dostane ťa: Vieš, aké druhy medu existujú a na čo sú dobré? Zorientuj sa v nich!