Napadlo by vám, že ešte aj kvasnice vedia pozitívne vplývať na naše zdravie alebo dokonca krásu? Droždie veru nie je niečo, nad čím by sme uvažovali ako nad liekom či zdraviu prospešnou potravinou. Veď ho mnohí z nás dokonca odmietajú pre jeho nie práve lákavú vôňu a chuť. Aká je ale skutočnosť? Čo v sebe vlastne kvasnice ukrývajú a aký to má účinok na ľudský organizmus? Dosť bolo otázok, poďme sa pozrieť na odpovede! Kvasnice a ich vplyv na zdravie a krásu – to je naša dnešná téma, ktorú by ste rozhodne nemali prehliadnuť.
Zdroj vitamínu B
Obrovským esom v rukáve kvasníc je ich vysoký obsah vitamínu B. Už len to je silný dôvod, prečo sa im netreba brániť, naopak, prečo ich zaradiť do jedálnička, ideálne na pravidelnej báze. Nehovoriac o tom, že ich nemusíte zháňať v špeciálnych bio obchodoch či na internete, ale bez problémov ich zakúpite v ktorýchkoľvek potravinách. Podobu majú kvasnice naozaj rôznu – snáď najznámejšia je klasická kocka droždia, avšak siahnuť môžete aj po sušenej forme kvasníc. Okrem spomínaného vitamínu B kvasnice obsahujú aj vitamín D, železo, meď, chróm, vlákninu, esenciálne kyseliny, proteíny a cenné enzýmy.
Pozri aj: Ako podporiť imunitu pred príchodom zimy? Pomôžu ti tieto potraviny!
Čo to to droždie vlastne je?
Zamýšľali ste sa niekedy nad tým? V skutočnosti nejde o nič iné ako o zlisované kvasinky s trochu krkolomným názvom Saccharomyces cerevisiae, obohatené o múku. Tieto kvasinky, viditeľné len pod mikroskopom, dokážu premieňať cukor na oxid uhličitý. Na čo droždie slúži, to určite dobre viete – jednoducho na vykysnutie cesta. Zahŕňa v sebe pomerne veľké množstvo bakteriálnych mikroorganizmov.
Toto sú účinky droždia na naše zdravie:
- je prevenciou zápchy
- lieči nespavosť
- má protizápalové účinky
- neutralizuje a pohlcuje kyseliny
- odstraňuje únavu a depresie
- podporuje trávenie a celkovú imunitu
- prospieva srdcovej a nervovej činnosti, ale aj zraku a pečeni
Kvasnice a krása
Vnútorné zdravie však nie je to jediné, čomu kvasnice prospievajú. Bolo totiž preukázané, že majú vynikajúcu schopnosť liečiť akné. Presvedčiť sa o tom môžete doslova na vlastnej koži, stačí, ak si pripravíte masku zo 4 PL kvasníc, 1 ČL medu a z trošky vody. Všetko vymiešajte na roztierateľnú kašu, naneste na mastnú, nečistú pleť s veľkými pórmi a po 15 minútach dôkladne zmyte. Nakoľko však môže byť pôvod vzniku akné v prítomnosti baktérií a plesní v tele a práve kvasnice telo zvnútra prečisťujú, je to takisto dôležitá cesta, akou sa môžete nepríjemného problému s akné raz a navždy zbaviť.
Prečítaj si: Recept na domáci sirup pre fajčiarov: Vyčisti si ním svoje pľúca!
Kvasnice mimoriadne prospievajú aj pokožke celého tela, napríklad, ak máte podráždenú pokožku, pripravte si kúpeľ, na ktorý budete potrebovať 80 g kvasníc, 1/8 l mlieka, 1 ČL kryštálového cukru. Všetko dokopy rozmiešajte, priveďte do varu a pridajte do kúpeľa, v ktorom vydržte aspoň 15 minút. O kvasniciach je známe, že prospievajú aj nechtom. K pevnosti nechtov napríklad prispejú tak, že si pripravíte totožnú masku ako na akné, len vodu vymeníte za trochu mlieka, prsty do masky ponoríte na niekoľko minút a následne umyjete.
Ešte pár zaujímavostí o kvasniciach:
- Droždie ako také vraj vzniklo v 19. storočí a dokonca bol založený takzvaný drožďárenský priemysel (zakladali sa tzv. drožďárne), hoci kvasnice sú ľuďom známe už od 5. storočia. V tom čase však mali kvasnice tekutú formu.
- Poznáme aj pivovarské kvasnice, ktoré však nemajú až taký vplyv a účinok na zdravie človeka, ako čerstvé (pekárske) kvasnice.
- Sú doslova synonymom vitamínu B a dobre to vedeli už naše staré mamy.
- Už jeden gram čerstvého droždia obsahuje niekoľko miliárd živých buniek.