Pre krásu a zdravie vlasov je nevyhnutná v prvom rade vyvážená strava, vďaka ktorej dostanú všetky potrebné základné živiny, vitamíny či minerály. Starať by sme sa však mali o ne aj zvonka. Umývanie vlasov či občasné používanie vyživujúcich masiek je pravdepodobne pre každú z nás samozrejmosťou.
Zamysleli ste sa však niekedy nad tým, že možno pri starostlivosti o vlasy robíte aj nejaké chyby? Triete si mokré vlasy do uteráka v snahe vysušiť ich alebo ste pri ich česaní skutočne nemilosrdné? Verte, že z týchto praktík vaše vlásky asi nie sú veľmi nadšené. V článku nájdete 7 najčastejších prehreškov proti vlasom, ktorých sa možno z času na čas dopúšťate aj vy!
1. Nadmerné používanie kozmetiky
Na vlasy v mnohých prípadoch používame skutočne veľké množstvo kozmetických prípravkov, a to od bežných šampónov, kondicionérov a masiek po stylingové výrobky, akými sú napríklad lak a tužidlo na vlasy či vosk. Zabúdať by sme nemali na staré známe pravidlo, že všetkého veľa škodí.
Takáto hŕba prípravkov môže vlasy len zbytočne zaťažovať. Vlasy budú na pohľad ťažké a spľasnuté. Ak chcete napríklad vďaka tužidlu docieliť väčší objem, nepreháňajte to s jeho množstvom, lebo s výsledkom určite nebudete spokojné. Navyše, ak už použijete tužidlo, nepoužívajte zároveň aj lak či vosk.
Pozri aj: Ako využiť lepiacu pásku? 5 netradičných trikov, ktoré musíš skúsiť!
2. Príliš časté umývanie vlasov
Ak je reč o frekvencii umývania vlasov, aj tu platí vyššie spomenuté pravidlo, že všetkého veľa škodí. Veľmi časté mytie vlasov nie je vhodné ani vtedy, ak sa vám vaša koruna krásy veľmi rýchlo mastí. Jej časté čistenie totiž môže stav ešte zhoršovať.
Nadmerné umývanie môže pokožku hlavy výrazne zbavovať prirodzeného mazu. Čím viac ho budete odstraňovať, tým viac sa bude aj tvoriť. Takéto vysúšanie vlasovej pokožky môže navyše viesť až k tvorbe lupín či nepríjemným pocitom svrbenia. Ideálne je umývať si vlasy 2 až 3 razy týždenne.
3. Sušenie vlasov uterákom
Po umytí vlasov prichádza rad na ich vysušenie. Vyschnúť ich môžete nechať voľne, alebo tiež môžete do rúk vziať fén. Vlasy však nikdy nešúchajte uterákom v snahe vysušiť ich. Mokrý vlas je totižto extrémne náchylný na poškodenie a popísaná praktika môže výrazne zhoršiť jeho stav. Po umytí hlavy z vlasov skôr len veľmi jemne vytlačte prebytočnú vodu, pokojne aj pomocou bavlneného uteráka či látky. Proces schnutia síce bude trvať dlhšie, no vaše vlasy sa vám poďakujú.
4. Nešetrné rozšesávanie vlasov
Už vieme, že mokré vlasy sú skutočne citlivé a krehké. A preto by sme ich nikdy nemali rozčesávať. Vždy je lepšie počkať, kým trochu preschnú. Potom jednotlivé pramienky porozdeľujte prstami a až nakoniec vezmite do rúk hrebeň.
Aj pri česaní suchých vlasov však buďte opatrné. Ak sa vám na niektorých miestach vytvorili uzlíky, rozčešte ich veľmi pomaly a s citom. Vlasy je vhodné rozčesávať po menších prameňoch, a to od končekov po korienky. Ak by ste ich totiž česali od korienkov a nižšie by boli vlasy pomotané, mohli by sa polámať.
5. Nepoužívanie ochrany proti teplu
Hoci sme vyššie spomenuli, že s rozličnými kozmetickými a stylingovými prípravkami by sme to nemali preháňať, na ochranu pred teplom by sme zabúdať nemali. Tepelná úprava totiž vlasy oslabuje, vysušuje a ničí.
Ak si vlasy žehlíte, fúkate alebo kulmujete, vždy ich najskôr ošetrite vhodným prostriedkom, ktorý im pomôže chrániť sa pred vysokými teplotami. Akousi ochranou pred slnkom či naopak mrazom a nízkymi teplotami sú aj pokrývky hlavy. Nosenie vlnenej čiapky či letného klobúka určite nepodceňujte.
6. Silné sťahovanie vlasov gumičkov
Nosenie gumičiek je naozaj veľmi pohodlné a praktické. Ich hlavnou výhodou je, že vďaka nim máme vlasy maximálne pod kontrolou a nelietajú nám do tváre. No naše vlasy z tohto typu účesu nemusia byť až také nadšené. Príliš silné sťahovanie vlasov totiž môže viesť k ich štiepeniu aj lámaniu. Na veľký ťah a tlak môžu dokonca reagovať až vypadávaním.
Gumičky preto nikdy nesťahujte úplne napevno. Voľte radšej voľnejšie účesy, prípadne si aspoň robte vrkoč vždy na trochu inom mieste. Gumičkou by ste naopak nikdy nemali zväzovať zraniteľné mokré vlasy. Z času na čas tiež nezabudnite vlasom dopriať maximálnu voľnosť.
7. Zanedbávanie čistenia hrebeňov
Poslednou chybou, ktorú možno robíte aj vy, je zanedbávanie starostlivosti o hrebeň. Verte, že aj tá má svoj význam. V kefách či hrebeňoch sa totiž veľmi ľahko usadzujú rôzne nečistoty či mastnota z vlasov a pokožky. Rovnako by sme tam našli čiastočky odumretej kože a zvyšky tužidla či iných stylingových prípravkov.
Nielenže nevyčistený hrebeň vyzerá viac než hrozne, môžu sa v ňom tiež množiť baktérie. Špinavý hrebeň je jednoducho to posledné, čo by sme pri starostlivosti o našu korunu krásy chceli používať. Hrebene a kefy preto pravidelne umývajte teplou vodou. Použiť môžete pokojne i mydlo. Taktiež ich z času na čas neváhajte vymeniť za nové.
Odporúčame: Halucinogénne korenie v tvojej kuchyni? Aká dávka je smrteľná?