Toto sú tie najťažšie zamestnania na svete: Stojí to však za to riziko?

najťažšie zamestnania na svete

Myslíte si že máte ťažkú prácu? Ak sa chcete sťažovať na nudnú pozíciu v kancelárii, tak potom po prečítaní tohto článku definitívne zmeníte svoj názor. Pokiaľ vychádzame z myšlienky filozofa Konfucia, že „lepšia je ťažká práca ako nečinnosť“, tak potom aj spomínané zamestnania majú minimálne tento benefit. Ale povedzte, nie je radšej lepšie nudiť sa, ako byť napríklad v jame po pás v exkrementoch?

Kto sa na toto odhodlá?

Viete si predstaviť, že pri odchode do roboty by ste mali počítať aj s tým, že sa z nej vlastne ani nemusíte vrátiť? Áno, spomínané zamestnania sú nielen ťažké, ale niektoré z nich aj poriadne rizikové. A i keď  sú medzi nimi i také, ktoré sú naozaj kráľovsky zaplatené, možno sa pozastavíte nad tým, či tie peniaze naozaj stoja za to. V každom prípade, môžeme byť naozaj radi, že aj o túto robotu majú ľudia záujem. Inak by mohlo dôjsť k poriadnemu problému, i keď napríklad bez krabov na tanieri, ktorých lovia zdatní rybári v chladnom a rozbúrenom mori, by sme asi dokázali prežiť.

Skúste sa teraz preniesť do kože ľudí, ktorí vykonávajú najťažšie zamestnania na svete a možno bude váš šéf zaskočený tým, s akou radosťou a úsmevom na tvári prídete do roboty. A čo si myslíte vy? Ktoré zamestnania a pracovné pozície by sme ešte mohli zaradiť medzi spomínané?

Zaujme ťa: Nosíš oblečenie z polyesteru? Prezradíme, prečo sa mu vyhýbať

práca v bani
Depositphotos

Najnebezpečnejšie zamestnania:

1. Baník

Čo obnáša nebezpečná práca baníkov? Okrem mimoriadnej telesnej námahy je baníctvo spojené aj s mnohými rizikami, ako sú explózie, zosuvy a pod., ale táto práca je taktiež pomerne nebezpečnou pre zdravie baníka aj nepriamo. Ťažká práca pod zemou sa prejavuje i v podobe zničených kĺbov a kostí či ťažkostí s dýchaním, ba dokonca aj rakoviny. Samozrejme, všetko spomínané je závislé aj od typu bane, pričom najlepšie z toho vychádzajú hnedouhoľné bane (baníci v uhoľnej bani) a najhoršie železorudné bane.

2. Pracovník na ropnej plošine

Ťažba ropy a zemného plynu si od zamestnanca na plošine vyžaduje, aby bol mimo svojho domova, a to aj niekoľko mesiacov. K tomu si pripočítajte 12-hodinové zmeny (aj nočné), ťažkú drinu v obkolesení vysoko horľavých materiálov a s rizikom výbuchu či požiaru a taktiež vysoké požiadavky (pri prijímaní treba prejsť okrem fyzických testov aj psychologickými testami).

Pozri aj: Nadmerný smäd – nedostatok tekutín alebo príznak ochorenia? Pozor, môže to byť vážne!

lovci krabov
Depositphotos

3. Lovec krabov

Síce ide o veľmi dobrú prácu z hľadiska financií, avšak lov krabov v Beringovom mori je údajne najnebezpečnejším zamestnaním na svete. Ide o sezónnu záležitosť (trvá len pár dní), preto je aj nasadenie vysoké a pracovná doba menej než lichotivá – 20 hodín denne. Pracuje sa takmer neustále, a to v chlade a vlhku, pričom na rozbúrenom mori ďaleko od pevniny hrozí aj pád do vody a mnoho typov úrazov. Kombinácia fyzicky náročnej práce s nedostatkom spánku a rizikom na každom kroku – no čo k tomu dodať.

4. Drevorubač

O tom, že drevorubač má namáhavú prácu, netreba pochybovať. Romantická predstava o rekreačnom pílení dreva v lone prírody by mala byť nahradená tou, v ktorej  je hluk, pot tečie potokmi a je prítomná aj hrozba, že na drevorubača padne kus vetvy, ba dokonca celý strom. A povedzme si, že ani také motorové píly nie sú úplne najbezpečnejšie.

Vybrali sme: Čomu sa vyhýbať pri užívaní liekov? Toto radšej nejedz a nepi!

výškové práce
Depositphotos

5. Výškové práce

Trúfli by ste si na umývanie okien mrakodrapu? Či už ide o montérov, pokrývačov alebo čističov okien na výškových budovách – hlavné riziko ich práce je zrejmé. Stačí jeden chybný krok a môže to byť posledný deň v práci, a to definitívne. Okrem fyzicky náročnej práce a hrozby pádu je nepríjemným faktom aj to, že sú vystavovaní rôznym poveternostným podmienkam. Dostať úpal pri tomto type práce nie je asi ničím nezvyčajným.

6. Elektrikár v nebezpečných zónach

Elektrikári, ktorí pracujú v nebezpečných zónach, ako sú priemyselné zariadenia, ropné rafinérie alebo v prostredí s vysokým napätím, čelia obrovským rizikám. Stačí jeden malý omyl a môže dôjsť k úrazu elektrickým prúdom, ktorý často končí smrťou. 

Okrem toho, práca v stiesnených alebo neprístupných miestach, kde je zlá viditeľnosť a niekedy aj extrémne podmienky, ako vysoká teplota alebo vlhkosť, zvyšujú náročnosť a rizikovosť tejto práce. Elektrikári tiež musia často pracovať pod časovým tlakom, čo môže viesť k zníženiu pozornosti a následným nehodám.

7. Čistič žúmp v Indii

A na záver tu máme pomerne kuriózne zamestnanie, ktoré spĺňa ako kritérium náročnosti, tak zároveň aj nechutnosti – čistenie kanalizácie v Indii. V Indii vyberajú aj v súčasnosti žumpy takpovediac ručne. To znamená, že čističi žúmp musia ísť za svojou prácou do jamy, v ktorej sú do veľkej miery ponorení v exkrementoch. Obsah žumpy potom prácne vyberajú pomocou vedier. 

Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock

Článok aktualizovaný 9.8.2024

Aktualizovaný článok: 09.08.2024

Google news
Nenechajte si ujsť žiadnu novinku! Sledujte nás na Google News a buďte vždy v obraze. Stačí jeden klik pre prístup k exkluzívnemu obsahu a najčerstvejším informáciám. Pripojte sa k našej rastúcej komunite informovaných čitateľov!

2 komentárov

Darina Božiková

Darina Božiková

08.08.2019 16:26

ale niekto musí robiť aj ťažké zamestnanie

Vaše meno:

Jana Brezovská

Jana Brezovská

15.08.2019 12:43

áno, veľa krát si uvedomím, ako mi je v práci dobre :)

Vaše meno:

autor komentu

Vaše meno:

Z NÁŠHO YOUTUBE

Google News logo

Odoberaj najdôležitejšie správy z kamzakrasou.sk cez Google News.