Likava patrí k najväčším hradným stavbám na území stredného Slovenska - mohutnosťou a výškou palácového komplexu horného hradu (viac ako 36 m nameraných v najvyššom bode severného paláca) sa zaraďuje medzi najväčšie hrady na Slovensku.
Severný palác s množstvom zachovaných stavebných detailov je cenným architektonickým dedičstvom obdobia neskorej gotiky a ranej renesancie.
Z povestí je známe rozprávanie o likavskej čiernej pani - je identifikovaná ako dcéra Jána Kružiča - Helena, ktorej prechádzky po likavských poliach sú predzvesťou dobrej a hojnej úrody, o ukrytých thökölyovských pokladoch i o úteku mladučkého Imricha Thökölyho, preoblečeného za poddanské dievča, pred cisárskymi vojakmi.
Odporúčame prečítať: Turistika po Slovensku: Mlynická dolina - Capie pleso
AKO SA K HRADU DOSTANEM?
Hrad Likava je zrúcanina hradu v chotári obce Likavka, okres Ružomberok. Východiskový bod je Likavka zastávka "hrad" (dostupné autobusovým spojením z Ružomberka).
K hradu sa môžeme vydať z autobusovej zastávky "Likavka hrad", v blízkosti ktorej sa nachádza parkovisko a reštaurácia. Prejdeme cez hlavnú cestu na ulicu, ktorá vedie popri potoku. Tu sa napojíme na chodník značený červenou turistickou značkou. Chodník nás vedie pomedzi domy a lúkou, z ktorej je až po začiatok lesa výhľad na neďaleký kopec Čebrať. Cez les prechádzame popri amfiteátri, v ktorom sa každoročne konajú detské folklórne slávnosti, na lesnú cestu, kde odbočíme doprava k hradu a tým schádzame z turistického chodníka. Výstup trvá niečo cez pol hodinu, takže je to ideálne miesto aj pred rodiny s malými deťmi. Na hrad vchádzame cez hlavnú bránu na dolné nádvorie.
Odporúčame prečítať: Turistika po Slovenku: Sivý vrch
Likava je najväčším hradom Liptova a jeho hlavnou úlohou bolo strážiť dôležitú cestu z Považia na Oravu a do Poľska. O jeho výstavbu sa zaslúžil zvolenský a liptovský župan magister rytier Donč. Hrad bol kráľovským majetkom, od sklonku 14. storočia ho do užívania zvyčajne dostávali liptovskí župani. Počas svojej existencie bol sídlom rovnomenného hradného panstva, ktoré spravovalo mestečká a dediny dolného a veľkej časti stredného Liptova. Architektúra hradu je cenným svedectvom obdobia neskorej gotiky a renesancie, palácový komplex sa radí medzi najvyššie stavby svojho druhu na Slovensku.
Odporúčame prečítať: Turistika po Slovensku: Chleb a hrebeňovka až po Stoh
Po rozsiahlych rekonštrukčných prácach bola v roku 2004 sprístupnená verejnosti Hunyadyho veža, v ktorej je umiestnená expozícia dejín hradu, prostredníctvom obrazových i hmotných exponátov. Deti si určite prídu na svoje.
Hrad je pre verejnosť prístupný len počas letnej sezóny, mimo nej sa dá dostať len po hlavnú vstupnú bránu. Trasa je nenáročná a nie dlhá, preto je vhodná aj pre deti, nie však s kočíkom.
Dávame aj vám možnosť sa zapojiť a ovplyvniť tak naše budúce články. Ak poznáte nejaké miesto na Slovensku, ktoré sa oplatí vidieť dajte nám do redakcie alebo mne na FB (mňa nájdete pod menom Ši Dada) určite vedieť → možno práve váš tip na výlet bude mnou zdokumentovaný a vypublikovaný!
FOTO GALÉRIA: