Bez cukru, nízkotučné, diétne, nízkokalorické, light, zero a kto vie koľko ešte takých označení by sme mohli nájsť. Isté je, že všetky tieto výrobky majú jedno spoločné - sú v nich obsiahnuté umelé sladidlá.
Umelé sladidlá nám v potravinách nahrádzajú cukor, alebo tak veľmi zatracované tuky.
Pretože keď z potraviny odoberiete tuk, stratí svoju pôvodnú chuť. A práve pridaním cukru alebo umelých sladidiel sa táto chuť dokáže „lahodne" nahradiť.
Už samotný názov, umelé sladidlá, nám napovedá, že všetko asi nebude s kostolným poriadkom. Pod akými názvami teda tieto chemikálie v potravinách vystupujú a prečo si na nich dať pozor? Čítajte ďalej!
Glukózovo-fruktózový sirup
HFCS (High Fructose Corn Syrup), alebo glukózovo-fruktózový sirup bol vynájdený v Japonsku. Vyrába sa z geneticky modifikovanej kukurice a je asi 20-krát sladší ako stolový cukor. Už len táto veta by vám mala napovedať, že na tomto sladidle nie je nič dobré. A to ani zďaleka nie je všetko.
Bolo dokázané, že glukózovo-fruktózový sirup zhoršuje duševnú výkonnosť, spôsobuje vysoký tlak, obezitu, cukrovku, prispieva k plesňovým infekciám, poškodzuje pečeň a mnoho ďalších.
A ešte bonus. Pri viacerých štúdiách glukózovo-fruktózových sirupov sa v mnohých z nich našlo nebezpečné množstvo ortuti. Uznajte sami. Stojí vám toto za vaše zdravie?
Pozri aj: Glutaman sodný: Prečo dať ruky preč od tohto jedu?
Aspartam
Častou potravinou, v ktorej sa nachádza aspartam, sú žuvačky. Človek by nepovedal, že ešte aj do tak malej potraviny je potrebné pchať umelé sladidlo. A predsa. Tiež sa vyskytuje v diétnej kole. V zložení potravín ho môžete spoznať aj pod označením E951. Aspartam ničí nervové bunky podobne ako glutaman sodný. Jeho konzumáciou si môžete spôsobiť bolesť hlavy, závraty a búšenie srdca. Dokonca sa diskutuje o tom, že by aspartam mohol spôsobovať aj rôzne druhy rakovín.
Sukralóza
Toto sladidlo sa vyrába chemickou úpravou cukru. Po skonzumovaní sa asi 15 % sukralózy ukladá v tele a nie je zatiaľ jasné, čo tam spôsobuje. Isté však je, že má podobnú molekulovú štruktúru ako polychlórované bifenyly, čo sú známe karcinogény. Tiež má nepriaznivé účinky na dobré črevné baktérie.
Odporúčame tiež: Okoreň si život: Skús recept na horúcu čokoládu po mexický!
Acesulfam draselný (ACE-K)
Zatiaľ nie veľmi skúmané sladidlo. Využíva sa na osladenie diétnej koly, proteínových práškov a rôznych ďalších výrobkov. Je však známe, že môže spôsobiť benígny uzlík na štítnej žľaze, ktorý sa dá vyliečiť práve jeho odstránením zo stravy.