Náhle nepríjemné návaly horúčav sú jedným z najčastejších prejavov menopauzy u žien. Poznáme ich najmä ako nečakaný prílev tepla, spojený s prípadným potením a výrazným začervenaním.
S návalmi horúčav sa však nepotýkajú len ženy v menopauze, ale aj oveľa mladšie ženy, napríklad v čase bezprostredne pred menštruáciou alebo počas takzvanej perimenopauzy, ktorá prichádza ako "skúška" niekoľko rokov či mesiacov pred menopauzou. Ak patríte k tým "vyvoleným", prečítajte si, ako zmierniť návaly horúčav.
Bude sa ti páčiť: Samozber marhúľ: Kde na Slovensku kúpiš najlepšie marhule zo sadu?
Trvajú aj celé roky
V prípade, že vás návaly horúčav neobišli v niektorom z vyššie vymenovaných životných období, potom vás bude zaujímať to, ako dlho vás budú trápiť. Je to však individuálne a nedá sa to nijako predpovedať. Dve z desiatich žien nimi netrpia vôbec, niektorým ženám strpčujú život len niekoľko mesiacov, možno rok a niektoré si to odskáču naplno. Asi vás sklameme, keď povieme, že niektoré ženy sa s nimi potýkajú dlhých 10 až 11 rokov, pričom priemerná dĺžka ich trvania sa ustálila na 7 rokoch.
Spúšťače návalov horúčav
Máme dobrú a zlú správu. Zlou je, že návaly horúčav sa nedajú vyliečiť, dobrou, že sa dajú zmierniť, a to rôznymi spôsobmi. Najlepšou metódou je vyhýbať sa takzvaným spúšťačom týchto návalov. Medzi ne patrí stres, kofeín, alkohol, ale aj štipľavé jedlá či dym z cigariet.
Čo nosiť?
Okrem vzdania sa týchto prehreškov môžete ako prevenciu použiť niekoľko rád, ktoré by mali návaly horúčav taktiež zmierniť. Napríklad by ste si mali dať viac ľahkých vrstiev, a to aj počas leta, aby ste mohli vrstvy postupne zhadzovať a aby sa vám nestalo, že si oblečiete dlhú košeľu a pod ňu nič. Potom už s návalom horúčavy v práci za počítačom nič nespravíte. Vynechajte aj syntetické materiály a vymeňte ich za prírodné, ideálne za bavlnu.
Ďalšie účinné metódy
Vyhýbať sa spúšťačom a obliekať sa správne je jedna vec. Existujú však aj akési cvičenia, ktoré s návalmi môžu taktiež pomôcť. V prvom rade sa odporúča hlboké upokojujúce dýchanie do brucha. Praktizovať by ste ho mali aspoň 15 minút ráno a 15 minút večer a potom v prípade, že vás prepadne nával horúčavy. Berte to ako čas pre seba a formu meditácie.
Posledným dôležitým bodom v boji proti návalom je pravidelný pohyb. Mnoho žien totiž dostane návaly tepla práve vtedy, keď sa príliš zadýcha. Preto ľudia s nadváhou bojujú s návalmi horúčav častejšie, ako ľudia v perfektnej kondícii. Aby ste tieto nepríjemné šoky tepla zmiernili, musíte telo viac trénovať. Ideálne je cvičiť, chodiť, bicyklovať, behať či robiť iný šport minimálne pol hodiny denne, a to pre vaše všeobecné zdravie.