Aj keď sa snažíme ako vieme, niekedy si popáleniny privodíme a ani nevieme ako. Stačí jemne šuchnutie sa o zapnutú žehličku a popálenina na svete. Štatistiky uvádzajú, že približne 1 zo 100 obyvateľov každý rok utrpí nejakú popáleninu.
Štatistiky tiež uvádzajú, že približne 3 % prípadov je potrebné hospitalizovať v dôsledku popálenín vyššieho stupňa, ktoré si vyžadujú iné ošetrenie. Pokiaľ sa teda ideme baviť o popáleninách, tak nemáme na mysli hĺbkové popáleniny, ale predovšetkým povrchové, na ktoré zaberajú rôzne babské rady.
Stupeň popálenín
Popáleniny, odborne tiež combutiones, majú viacero stupňov, pri ktorých môžeme hovoriť aj o rôznom stupni poškodenia pokožky a tkaniva. Popáleniny 1. stupňa spôsobujú začervenanie pokožky, opuch bez pľuzgiera, miernu bolesť a pomerne rýchlo sa hoja.
Popáleniny 2. stupňa charakterizuje začervenanie, bolesť, pľuzgier a hoja sa v priebehu 10 až 15 dní alebo 3 až 4 týždňov. Popáleniny tretieho a štvrtého stupňa sú vážnejšie a vyžadujú si hospitalizáciu, v niektorých prípadoch tiež implantáciu kožných štepov a pod. Ide o vážne poškodenie kože.
Príčiny vzniku popálenín
Medzi najčastejšie príčiny vzniku popálenín patrí slnko, horúce predmety, vriace tekutiny, elektrický prúd i chemické látky. Stretnúť sa môžeme aj so suchými popáleninami, ktoré vznikajú pri trení lana o pokožku rúk, trením pokožky o koberec a pod. Čo však pomáha na povrchové popáleniny, ktoré sa pomerne rýchlo hoja?
Odporúčame: Maska na popraskané päty len z 3 surovín: Lepšia než pemza
7–krát domáca liečba drobných popálenín:
1. Voda – najlepšia prvá pomoc
Samozrejme ako prvé každému napadne postihnuté miesto ochladiť studenou vodou. Je to najlepšie na zmiernenie bolesti a pocitu pálenia. Táto prvá pomoc pri popáleninách vždy pomôže a prinesie prvotnú úľavu. Použiť môžete aj kocky ľadu, avšak pozor, tie je potrebné zabaliť do bavlnenej utierky. Postihnuté miesto by sa nemalo ochladzovať náhle, ale postupne, aby ste si neprivodili podchladenie.
2. Zemiak
Nastrúhajte surový zemiak a zabaľte ho do bavlnenej utierky. Takto pripravený zábal priložte na popáleniny aspoň na desať minút. Bolesť a rovnako aj pálenie ustúpi.
Odporúčame: Poznáš makový olej? Objav jeho účinky na telo, vlasy i pokožku!
3. Cibuľa – skvelý pomocník na ošetrenie popálenín
Cibuľa na ošetrovanie popálenín? Prečo nie! Pri využití cibule odskúšate svoju jemnú motoriku. Z cibule totižto potrebujete jej vnútornú tenkú blanku. Tú z cibule opatrne odstráňte, priložte na popáleninu a nechajte pôsobiť.
4. Vajíčko
V tomto prípade využijete predovšetkým bielok. Ten zmiešajte s lyžicou kyslej smotany a naneste na popálené miesto. Následne obviažte obväzom namočeným vo vode a nechajte pôsobiť. Odporúča sa po 2 hodinách postup zopakovať – hlavne v prípade, ak by bolesť neustupovala.
5. Harmanček – rýchla pomoc z prírody
Pripravte si z neho výluh, nechajte ho vychladnúť a použite na ošetrenie popálenej pokožky. Do výluhu namočte gázu a priložte na postihnuté miesto. Popálenina zmizne rýchlejšie. Harmanček je skvelý na rôzne kožné problémy, je skvelý na regeneráciu kože.
Neprehliadni: Ako ušetriť čas pri žehlení? Neuveríš, ale potrebuješ len alobal!
6. Aloe vera – podporí hojenie kože
Rastlina, ktorú sa oplatí mať doma, pretože má viacero skvelých účinkov. Pomáha tiež regenerovať pokožku, preto vás zbaví popálenín rýchlejšie. Stačí si z listu odrezať plátok a priložiť na pokožku. Pomôže aj gél z Aloe vera. Táto rastlinka je pomocníkom aj v prípade, že vás trápi slnkom spálená koža.
7. Ocot
Aj ocot dokáže byť v prípade popálenín nápomocný. Namočte doň gázu a priložte na menšie popáleniny. Pokožka sa bude hojiť rýchlejšie a zároveň vám ocot pomôže predísť vzniku pľuzgierov.
Starostlivosť o popáleniny – čo rozhodne nerobiť?
Pri starostlivosti o popáleniny je dôležité vedieť, čo rozhodne nerobiť, aby sa zabránilo zhoršeniu stavu. V prvom rade nikdy neaplikujte ľad priamo na popálenú oblasť. Ľad môže spôsobiť ďalšie poškodenie tkanív a zhoršiť stav popáleniny. Namiesto toho použite vlažnú vodu na ochladenie postihnutej oblasti. Rovnako sa vyhnite priamemu prúdu studenej vody, ktorý by mohol spôsobiť šok.
Druhým dôležitým bodom je neaplikovať na popáleninu žiadne masti, oleje, maslo. Tieto látky môžu zadržiavať teplo v tkanive a zvýšiť riziko infekcie. Rany treba zakryť čistým, suchým obväzom alebo sterilnou gázou. Vyhnite sa používaniu vatových tampónov, ktoré môžu uviaznuť v rane a spôsobiť ďalšie podráždenie alebo infekciu.
Nakoniec, nikdy neprepichujte pľuzgiere, ktoré sa môžu vytvoriť na popálenine. Pľuzgiere chránia poškodenú kožu pred infekciou. Ich prepichovanie môže viesť k vážnym infekciám a spomaliť proces hojenia. Ak sú pľuzgiere bolestivé alebo veľké, konzultujte ich liečbu s lekárom, ktorý môže poskytnúť vhodné ošetrenie a zabezpečiť správne hojenie.
Kedy je nevyhnutná lekárska pomoc?
- Akékoľvek popáleniny 3. stupňa, ktoré prenikajú cez všetky vrstvy kože a môžu zasahovať aj tkanivá pod kožou, musí vidieť lekár. Tieto popáleniny môžu vyzerať biele, spálené alebo zuhoľnatené.
- Ak popálenina 2. stupňa zasahuje veľkú plochu tela, najmä na tvári, rukách, nohách, slabinách, zadku alebo na veľkých kĺboch, rovnako treba vyhľadať pomoc.
- Popáleniny na tvári, rukách, nohách, genitáliách, zadku alebo na veľkých kĺboch (ako sú kolená, lakte, ramená a bedrá).
- Ak máte podozrenie, že ste vdýchli dym alebo toxické látky, čo môže viesť k poškodeniu dýchacích ciest.
- Popáleniny spôsobené elektrickým prúdom alebo chemikáliami vyžadujú okamžitú lekársku pomoc, pretože môžu spôsobiť vnútorné poškodenie.
- Ak sa popálenina javí infikovaná (prítomnosť hnisu, zvýšená bolesť, opuch, začervenanie alebo zápach).
- Ak sa stav popáleniny alebo celkový stav pacienta zhoršuje, vrátane horúčky, zmätenosti alebo iných systémových príznakov. Sledujte vývoj popáleniny a ak sa stav nezlepšuje, konzultujte to s lekárom.
Článok aktualizovaný 6.7.2024
Zdroj úvodnej fotky: Shutterstock
Aktualizovaný článok: 06.07.2024