Už ako deťom nám rodičia vštepovali, že dôsledná hygiena po toalete je samozrejmosťou a krokom, ktorý jednoducho nemôžeme vynechávať. Avšak, čo si budeme klamať, nie každý si v mladosti osvojil tie správne návyky, medzi ktoré umytie rúk po použití wc rozhodne patrí. Prečo je to vlastne tak? Lenivosť? Pohodlnosť? Alebo snáď nedostatok informácií o tom, čo si človek spôsobuje, keď túto hygienu nedodržiava dostatočne dôsledne? Ak sme posledným bodom trafili klinec po hlavičke, dnešný článok sa to pokúsi napraviť.
Ženy verzus muži
Aj vy máte vo svojom okolí určite človeka, ktorý z toalety zaručene zamieri priamo k východu, namiesto k umývadlu, máme pravdu? Mnohí muži zvyknú argumentovať tým, že „veď som sa ničoho nedotkol!“. Nuž, na jednej strane úsmevná predstava, na druhej ani nie... Veď si len predstavte situáciu: Ste s partnerom na romantickej prechádzke, keď vtom zrazu potrebujete navštíviť verejné toalety. Vy si po použití wc poctivo a dôkladne vyumývate ruky, zatiaľ čo váš partner, nakoľko sa „ničoho nechytil“, tento úkon vynechá, vonku sa romanticky chytíte za ruky a pokračujete v prechádzke. Verte, že v takom momente vám nie je vôbec nič platné to, že máte dobré návyky... Ospravedlňujeme sa, milí páni, za tento súboj pohlaví, avšak vo všetkých štatistikách čistotnosti vychádzame víťazne práve my – ženy.
Bude sa ti páčiť: Zabudni na pravidlo troch sekúnd a ďalšie mýty! Takáto je realita
Ak hovoríme o hygiene po toalete, tak je reč o tom, čo všetko môžeme „chytiť“ sedením na wc mise a na druhej strane o hygiene rúk po tom, čo sme toaletu použili. Ak si po takomto úkone ruky umývate úplne automaticky, robíte dobre. Horšie je, ak na túto činnosť z času na čas pozabudnete. Pritom rozhodne neplatí, že mikróby sa nachádzajú len na verejných toaletách – kľučkách či splachovačoch. Radi sa totiž zdržiavajú a šíria aj u vás doma. Preto, ak sa chcete vyhnúť mikróbom, vírusom a baktériám, ako aj chorobám, z nich prameniacich, dodržujte zásady hygieny po každom jednom použití toalety a rozhodne to vyžadujte aj od svojich blízkych.
Dokonca aj v pracovnom prostredí, predovšetkým tam, kde viacero ľudí používa tie isté predmety, napríklad klávesnicu od počítača, je nevyhnutná dostatočná hygiena, hoci je to niečo, čo si naozaj nie vždy uvedomujeme. Avšak aj samotné umývanie rúk musí byť efektívne, preto nestačí pustiť si „mini prúdik“ vody a na stotinu sekundy podeň strčiť končeky prstov, ktoré si napokon letmo obtriete o nohavice. Použiť treba mydlo a teplú vodu. Dbajte o to, aby ste si ruky radšej utreli do jednorazových papierových utierok, namiesto látkových uterákov. Ten, kto nedodržiava zásady hygieny po použití toalety, si koleduje o hnačkové ochorenia, zápal pečene, rotavírus, črevnú chrípku či salmonelózu alebo žltačku (konkrétne takzvanú chorobu špinavých rúk).
Neprehliadni: Čo nesplachovať v záchode? Na tieto veci rýchlo zabudni!
Zaujímavosti o hygiene rúk:
- Ak v domácom prostredí používate klasické látkové uteráky, každý člen domácnosti musí mať svoj vlastný.
- Americkí vedci zistili, že na toalete sa nachádza až neuveriteľných 77 tisíc druhov vírusov a baktérií!
- Pred umytím rúk je dobré si zložiť prstene, ale aj náramky a hodinky, pretože znižujú účinnosť umývania.
- Pre naozaj efektívne umytie rúk si ich umývajte aspoň tridsať sekúnd.
- Rukami môžete dokonca kontaminovať aj potraviny, preto je hygiena dôležitá nielen po použití wc, ale aj pred varením.
- Umývanie rúk sa častokrát spája s mylnou predstavou, že sa tým chránime pred baktériami z moču. Avšak nakoľko moč zdravého človeka je sterilný, hygiena rúk po použití toalety je podstatná pre zbavenie sa mikróbov, ktoré sa nachádzajú nie v moči, ale na záchodovej mise či splachovači.
- Vedeli ste, že v októbri je svetový deň umývania rúk?
- Zvýšenú pozornosť by hygiene rúk mali venovať najmä ľudia s oslabenou imunitou.