Kým v predchádzajúcej časti sme sa venovali nadčasovej klasike, červenému rúžu, dnes sa zameriame na naše oči.
Povieme si totiž niečo o očných tieňoch. Očné tiene v dnešnej dobe používa mnoho z nás. Niektoré preferujú jemné a nenápadné odtiene, ktoré vedia podčiarknuť ženskú krásu, iné majú radšej výrazné ,,mačacie" oči, ktoré si okamžite vedia podmaniť pozornosť mužského publika.
Niečo z histórie očných tieňov
Staroveký Egypt nesie prvenstvo aj v rámci prvých počiatkov očných tieňoch ako tomu bolo aj pri rúžoch na pery. Išlo o látku (zmes olova, oxidovaná meď, malachit a iné prvky), ktorá mala okrem skrášľovacieho účelu aj ten liečivý. Takáto zmes slúžila na odstránenie infekcie či jej prevenciu. Prvé očné tiene však mali aj ďalšiu dôležitú funkciu, ktorá sa spájala predovšetkým s náboženskými rituálmi, ale aj každodenným životom. Vyššie vrstvy používali tiene pre zlepšenie svojho vzhľadu. Takéto kozmetické produkty rada využívala i samotná kráľovná Kleopatra, ktorá bola známa najmä pre výrazné očné linky. Tie boli vynájdené v Mezopotámii približne pred 5000 rokmi.
Odporúčame prečítať: Červený rúž - nadčasová klasika
Starovekí Gréci a Rimania však takýto make up využívali predovšetkým najmä pre skrášľovacie účely. Rimania si verziu očných tieňov zdokonalili a zmes očných tieňov vytvárali z bylín, drvených minerálov, sušených kvetov a iných ingrediencií. Od začiatku 20.storočia už očné tiene dostali moderný vzhľad a odstránili sa nežiaduce účinky predchádzajúcich tieňov (podráždenie či ťažké odstraňovanie).
Odporúčame prečítať: Ako si správne vybrať maskaru?
Späť však do súčasnej doby, v ktorej očné tiene spĺňajú najmä funkciu skrášľovaciu. Je ich mnoho, rovnako ako i odtieňov vo všetkých farbách. Existujú však dva druhy očných tieňov, púdrové očné tiene a krémové očné tiene. Púdrové očné tiene sú v dnešnej dobe akousi klasikou, ktorou nemôžete nič pokaziť. Vďaka lisovaniu jemných pigmentových častíc sa tiene ľahko nanášajú, dajú sa na viečku pekne tieňovať a v prípade chybičky aj korigovať. Sú určené pre všetky typy pleti.
Krémové očné tiene zažili svoj prvý ,,boom“ pred pár rokmi. Nie sú vhodné pre všetky typy pokožky, najmä pre mastnejšiu pleť, nakoľko už samotný základ takýchto tieňov je mastnejší. Nevýhodou môže byť aj časté zlievanie sa tieňov do záhybu viečka. Pre takýto prípad je vhodné naniesť pod tieň podkladovú bázu, ktorá by mala takýto problém vyriešiť. Výhodou však môže byť to, že takéto tiene neprášia, a tým sa nedostávajú čiastočky tieňa všade, ako tomu môže byť pri púdrovom očnom tieni. Každá z nás má však v obľube iný typ tieňa a každej z nás môže rovnako vyhovovať niečo iné.
Odporúčame prečítať: Ako sa starať o svoje pery?
Aký odtieň je vhodný pre vaše oči?
Tu opäť platí, že každá z nás má iný vkus a odporúčané kombinácie odtieňa vzhľadom k farbe vašich očí sú orientačné. Ženy so svetlým typom pokožky by sa mali vyvarovať príliš tmavým odtieňom a dať prednosť jemným pastelovým či transparentným očným tieňom, ktoré oči jemne zvýraznia. Pre tmavšie typy sú vhodné aj výraznejšie, tmavšie očné tiene. Platí však, že menej je niekedy viac a rúž by mal byť preto menej výrazný, skôr neutrálny.
OTÁZKA PRE VÁS:
Používate očné tiene? Preferujete púdrové či krémové očné tiene? Ktorý je váš najobľúbenejší odtieň?
www.thinkstockphotos.com