Sníva každá z nás, a to aj vtedy, keď si myslíme, že nesnívame. Ako vlastne sny fungujú, prečo existuje snívanie? Kto nesníva a o čom sa nám sníva najčastejšie? Aj na tieto záhady sa vám dnes pokúsime dať odpovede.
Sny sú totiž našou inšpiráciou, dôverníkom, ale aj radcom, či alarmom, ktorý nás upozorní na problém, pred ktorým sa snažíme zatvoriť oči. Snívanie nie je stratou času, práve naopak. Je viac užitočné než si myslíte.
Sny pre mnohých z nás dodnes ostávajú záhadou, možno aj preto, že sa im jednoducho nevenujeme. O tom ako si navodiť lucidné snívanie, viesť snový denníček, aj zabrániť nočným morám sme už čo to popísali, avšak predsa len na pripomenutie:
Lapač snov - zabráňte nočným morám
Ako si vyložiť sny? Vytvorte si svoj vlastný snár!
1. Sny nie sú vždy farebné
Respektíve nie všetci snívame v pestrých farbách. Niektorí z nás majú sny len čiernobiele, podľa výskumov najčastejšie čiernobielo snívajú ľudia pod 25 rokov, celkovo ich je asi vyše 4 percent. Kedysi bolo vraj toto číslo vyššie, dôvodom mohli byť aj vtedy populárne čiernobiele filmy.
2. Aj nevidiaci majú sny
A teraz to nemyslíme metaforicky, ale doslova. Tí, ktorí sa slepí už narodili nesnívajú ale tak ako ľudia so zdravým zrakom. Ich sny bývajú síce rovnako živé, ako tie naše, avšak zamerané sú na iné zmysly, ako napríklad vône, zvuky, hmat, či dokonca chute.
3. Snívajú aj zvieratká
V podstate sa dá povedať, že sny má každá živá bytosť. Všimnite si niekedy svoju mačku, alebo psíka ako sa počas spánku hýbu... jasný dôkaz snívania. Ich sny síce ťažko odhalíme, pravdepodobne sa im ale do sna pospája niečo, čo počas dňa zažijú.
Odporúčame prečítať: Horoskop na rok 2015 – aký bude nasledujúci rok?
4. Aj výnimky ale existujú
Údajne jediní, kto nedokáže snívať z ľudskej ríše, sú osoby, ktoré trpia vskutku vážnymi psychickými poruchami.
5. Väčšinu svojich snov zabúdame
Aj preto neraz zahlásime, že dnes sa nám nesnívalo nič. Pritom to nie je pravda. Snívame každú noc, ale takmer 90% svojich snov zabúdame. Je to aj kvôli tomu, že sme nenaučili svoje vedomie sny si zapamätať. Akonáhle nás počas snívania čosi vyruší, napríklad budík, sen do pár sekúnd až minút zabudneme.
6. Výklad snov podceňujeme
A pritom je to veľká škoda. Prostredníctvom snov nám totiž naše podvedomie chce neraz povedať čosi dôležité. Upozorňuje nás na zdravotné problémy, komplikácie v láske, v práci... Stáva sa tiež, že nám sny ponúkajú aj riešenie našich problémov. Musíme ale sledovať našu vlastnú symboliku.
Odporúčame prečítať: Kuchárska kniha - Nič lepšie nepoznám (recenzia)
7. Viac snov počas jednej noci
Ráno sa možno zobudíme len s pocitom, že si pamätáme jeden sen, ak vôbec. Je však vedecky dokázané, že počas jednej noci si zasnívame aj viac ako štyrikrát.
8. Snívanie ovplyvňuje aj naša životospráva
Ak si pred spánkom doprajete poriadnu porciu niečoho nezdravého, alebo idete spať pod vplyvom alkoholu, vaše sny budú viac živé a bujaré. Je tiež pravdepodobné, že budú akčnejšie než inokedy, pripravte sa aj na nočné mory.
9. Nočné mory
Apropo nočné mory, respektíve zlé sny máva každý z nás. Zvyčajne sa spájajú s negatívnymi emóciami, tou najčastejšou je úzkosť, prípadne strach. Takéto sny sa nám zjavujú vtedy, keď nás čakajú ťažké životné zmeny, pokojne sa vám ale nočná mora môže prisniť aj vtedy, keď to večer preženiete s horormi.
10. Nikdy sa nám nesníva o tej istej osobe
Vraj si počas snívania nedokážeme vymyslieť tvár cudzej osoby. Aj preto, keď máme pocit, že sme v sne stáli pred oltárom s neznámym princom, tak neznámy najskôr nebol a jeho tvár sme už vo svojom živote minimálne raz zhliadli v dave.
Odporúčame prečítať: Najlepšie tipy pre žiarivé vlasy !
Otázka na vás: O čom najčastejšie snívate?
www.thinkstockphotos.com