Petržlen záhradný, latinsky Petroselinum crispum, je našou typickou koreňovou zeleninou, ktorá má nenahraditeľné miesto v kvalitnom domácom vývare. Bez tejto obľúbenej polievky si mnohí nedeľný obed ani nevedia predstaviť. Okrem tohto použitia je však táto zelenina s charakteristickým vretenovitým koreňom bieložltkastej farby často podceňovaná a pomerne málo využívaná. To je však veľká škoda, pretože tu hovoríme o skutočne zdravej potravine. V článku vám prezradíme, prečo jesť petržlen pravidelne a prečo ho pri varení používať oveľa častejšie.
1. Je bohatý na mnohé cenné látky
Na pohľad obyčajný petržlen je v prvom rade plný živín a rozličných dôležitých látok. Na stogramovú porciu obsahuje len niečo cez 30 kalórií, pričom sa v ňom v menšom množstve ukrývajú bielkoviny aj vláknina. Je zdrojom vápnika, horčíka, draslíka i železa a taktiež v ňom nájdeme vitamín C, provitamín A, luteín aj niektoré vitamíny skupiny B.
Odporúčame: Vieš, na čo je dobré pálenie bobkového listu? Tento trik ťa dostane!
2. Prečisťuje močové cesty
Petržlen má výrazné močopudné účinky. Napomáha tak z tela odstraňovať nadbytočnú vodu. Zároveň prispieva k prečisteniu obličiek a močových ciest. Celkovo má priaznivý vplyv na orgány vylučovacej sústavy a rovnako môže byť nápomocný pri liečbe mnohých ochorení a zdravotných problémov, akými sú infekcie močových ciest i močové kamene. Je užitočný pri rozpúšťaní a prevencii obličkových a žlčníkových kameňov.
3. Posilňuje imunitu
Táto koreňová zelenina predstavuje skutočne silnú podporu imunitného systému, a to vďaka mnohým látkam, ktoré obsahuje. Je bohatá na spomínaný vitamín C. Petržlen znižuje riziko prechladnutia, chrípky a rozličných infekcií. V tomto období je ho vhodné do jedálnička zaradiť i v surovom stave. Natenko ho nastrúhajte a pridajte do čerstvého šalátu.
4. Podporuje dobrý stav kostí
Petržlen ďalej v pozitívnom smere ovplyvňuje aj stav a kvalitu kostí. Vďaka svojmu zloženiu a mnohým živinám napomáha pri tvorbe kostného tkaniva a podporuje udržiavanie hustoty kostí. Je zdrojom vápnika a ďalších minerálov i vitamínu K. Prispieva k zníženiu rizika zlomenín a rôznych ochorení, akým je napríklad obávaná osteoporóza.
5. V tele pôsobí protizápalovo
Petržlen má silné antiseptické účinky a v našom tele pôsobí protizápalovo. Znižuje vnútorné zápaly a okrem toho prispieva k očiste pečene a celkovo zlepšuje krvný obraz. Petržlen je však rovnako zdrojom cenných antioxidantov, ktoré sú dôležitými pomocníkmi v boji proti škodlivým účinkom voľných radikálov. Tie môžu zvyšovať riziko mnohých civilizačných ochorení i rakoviny.
6. Pomáha srdcu a cievam
Petržlen v pozitívnom smere ovplyvňuje nielen obličky a močové cesty či naše kosti, ale taktiež i srdce a cievy. Prispieva k udržiavaniu dobrej hladiny cholesterolu a rovnako môže vďaka dobrej hladine draslíka napomôcť znížiť vysoký krvný tlak. Podieľa sa tak i na prevencii vážnych srdcovo-cievnych ochorení, ktoré sú v súčasnej dobe jednou z najčastejších príčin úmrtí.
7. Upravuje trávenie
Petržlen dokáže nakoniec blahodarne pôsobiť aj na tráviaci systém človeka. Zlepšuje trávenie a podporuje vstrebávanie živín v tele. Taktiež napomáha eliminovať alebo predchádzať rozličným tráviacim ťažkostiam. Odstraňuje podráždenie žalúdka, plynatosť i zápchu. Rovnako zvyšuje chuť do jedla. Pre tento účel je skvelý i odvar z petržlenovej vňate.
Pozri aj: Aké sú účinky čili papričiek? Ver, že sa im oplatí prísť na chuť!