Medovníky, linecké pečivo, rumové guľky, kokosové pusinky, vanilkové rožky, medvedie labky, šuhajdy – tie i mnohé ďalšie cukrovinky neodmysliteľne patria k Vianociam. Každoročne sa ich vôňa šíri z mnohých domácností a ich chuť si užívame počas celých sviatkov. Čo však skúsiť tento rok aj niečo menej tradičné? Poznáte napríklad panettone?
Odkiaľ pochádza panettone?
Práve v predvianočnom období sa tento koláčik začína objavovať aj u nás v obchodoch. Jeho domovinou je Taliansko, a to konkrétne Miláno. Ide o akýsi sladký taliansky chlebíček v tvare kupoly s výškou okolo pätnásť centimetrov, ktorý v ceste spravidla ukrýva kandizovaný pomaranč aj citrónovú kôru či sušené hrozienka. Pripravovať sa však môže aj s kúskami čokolády.
Vo svojej domovine v Taliansku sa panettone často pripravuje najmä na Vianoce. Nebudeme vám však klamať, jeho príprava nie je najjednoduchšia. Nejde ani tak o zložitosť prípravy, ako skôr o zdĺhavý postup. Panettone je totižto potrebné nechať niekoľkokrát kysnúť, a to celé hodiny. Výsledok však rozhodne stojí za to. Odmenou vám bude chutný sladkastý koláčik, ktorý môžete pokojne podávať i s maslom, ako našu klasickú vianočku, taktiež s horúcimi nápojmi. Ide do toho?
Skús aj: Hrnčekové medovníky, ktoré nemajú konkurenciu!
Shutterstock®Suroviny na domáce panettone:
- 1 hrnček hrozienok
- 2 lyžice svetlého rumu (abstinenti môžu nahradiť jablčným džúsom)
- 420 g hladkej múky
- 2 lyžice horúcej vody
- 150 g trstinového cukru
- ½ lyžičky sušeného droždia
- ½ lyžičky soli
- kôra z bio citróna
- 1 lyžica vanilkového cukru
- 3 vajcia
- 150 ml vlažnej vody
- 1 lyžica medu
- 150 g zmäknutého masla
- hrsť kandizovanej pomarančovej kôry
- 1 lyžicu rozpusteného masla
Skús aj: Recept na orechové linecké koláčiky: Nesmú chýbať na vianočnom stole!
Shutterstock®Postup prípravy panettone
Príprava cesta a kysnutie:
Ako prvé si vopred namočíme hrozienka do rumu. Prilejeme aj dve lyžice horúcej vody a necháme odpočívať. Pripravíme si veľkú misu, v ktorej zmiešame hladkú múku, trstinový cukor, soľ, droždie, citrónovú kôru a vanilkový cukor.
V druhej miske zmiešame vajcia so 150 ml vlažnej vody. Následne obe zmesi spojíme a vymiesime cesto, buď ručne alebo pomocou robota. Počas miesenia postupne zapracovávame 150 g zmäknutého masla. Keď máme cesto hotové, zapracujeme doň aj zmes zo scedených hrozienok, kandizovanej pomarančovej kôry a lyžice rozpusteného masla.
Potom necháme cesto kysnúť, a to pokojne 12 až 16 hodín. Preto je vhodné cesto pripraviť večer, aby sa s ním dalo ďalší deň pracovať.
Príprava panettone na pečenie:
Nakysnuté cesto rozprestrieme na pomúčenej doske a rozdelíme na dva rovnaké diely. Každé cesto natiahneme do tvaru štvorca a rohy založíme smerom do stredu, čím vytvarujeme z cesta guľu. Každú guľu umiestnime spojmi smerom dolu do pripravených foriem. Použiť môžete priamo papierové formy na panettone, prípadne sa dajú použiť aj vysoké tortové formy s menším priemerom či formy na bábovku.
Naplnené formy prikryjeme čistou utierkou a cesto necháme kysnúť ešte ďalších 4 až 6 hodín. Pred pečením ešte vrch cesta rozrežeme do tvaru písmena X a do prostriedku vložíme kúsok masla.
Pečenie panettone:
Pečieme pri teplote 165 °C asi 60 až 70 minút. Panettone môžeme počas pečenia skontrolovať špajdľou, ktorá by po vytiahnutí z cesta mala byť len mierne vlhká.
Upečený panettone po vybratí z rúry prepichneme naskrz dvomi špajdľami v mieste pár centimetrov nad dnom a zavesíme ho hore nohami do veľkého hrnca či inej nádoby. Takto ho pokojne môžeme nechať odstáť ešte 12 hodín, vďaka čomu bude koláč kyprý a nadýchaný.
Následne už môžeme koláč podávať, najlepší je však údajne až po pár dňoch. Dobrú chuť!
Tipy na servírovanie panettone
1. Klasické podávanie
Nakrájajte panettone na plátky a servírujte s čerstvým maslom. Pripomína to podávanie vianočky, ale má unikátnu chuť. Sladká chuť panettone sa výborne dopĺňa s horkými nápojmi, ako je espresso, cappuccino alebo čierny čaj.
2. Sladké kombinácie
- So šľahačkou a ovocím: Pridajte čerstvé jahody, maliny alebo kúsok pomaranča a doplňte šľahačkou.
- S mascarpone krémom: Zmiešajte mascarpone s trochou medu alebo práškového cukru a podávajte ako krémový doplnok.
- Poleva z čokolády: Rozpustite tmavú alebo mliečnu čokoládu a polejte ňou nakrájané kúsky panettone.
3. Ohriate alebo opečené
Krátko opečte plátky panettone na masle, aby získali jemne chrumkavý povrch. Podávajte teplé s medom alebo džemom. Alebo nakrájajte panettone na hrubšie plátky a ohrejte ich v rúre, aby boli teplé a voňavé.
4. Ako súčasť dezertu
- Panettone puding: Nakrájajte na kocky, pridajte vanilkový puding alebo šľahačku, čokoládu a poskladajte ako vrstvený dezert.
- Tiramisu s panettone: Použite panettone namiesto klasických piškót v tiramisu.
- Panettone francúzsky toast: Plátky panettone namočte do zmesi vajíčka, mlieka a škorice, a opražte na masle.
5. S alkoholickými nápojmi
Panettone je tradične servírované s talianskymi dezertnými vínami, ako je Moscato d'Asti alebo Vin Santo. Skombinujte taktiež s likérmi ako Baileys, Amaretto alebo Grand Marnier na luxusný zážitok. Sladká chuť panettone výborne dopĺňa aj teplé zimné nápoje, skúste preto podávať s vareným vínom alebo punčom.
6. Elegantné podávanie
- Ozdobené ovocím a orechmi: Vrch panettone posypte práškovým cukrom, pridajte nasekané pistácie, mandľové lupienky alebo kúsky sušeného ovocia.
- Na slávnostnom podnose: Nakrájajte panettone na kliny, ozdobte bylinkami (napríklad lístkami mäty) a servírujte na dekoratívnom podnose ako hlavný dezert na stole.
Aktualizovaný článok: 20.12.2024