Kešu orechy majú dozaista bohatú fanúšikovskú základňu. Týmto chutným plodom mnohí jednoducho nevedia odolať. Dobrou správou je, že nejde len o takú obyčajnú maškrtu, ale aj zdravú potravinu, ktorá je nabitá cennými látkami. Ak zaradíte kešu orechy do jedálnička, rozhodne to ocenia vaše cievy, tráviaci trakt, vlasy, nervový systém aj pokožka. V nasledujúcom článku sa dozviete, v čom sú tieto oriešky také výnimočné a na čo si dať pri ich konzumácii pozor.
Kde rastú kešu oriešky?
Kešu oriešky sú jedlé nažky tropického stromu, ktorý sa nazýva obličkovec západný. Dorastá do výšky asi 12 metrov a zaraďujeme ho do čeľade obličkovcovité. Tento strom pochádza zo severovýchodnej Brazílie, skadiaľ sa okolo 16. storočia rozšíril do Ázie a neskôr i Afriky. V súčasnosti sa pestuje na plantážach v tropických oblastiach po celom svete. Okrem spomenutej Brazílie sú jeho najväčšími pestovateľmi aj India, Nigéria, Indonézia či Tanzánia. Obličkovec je výrazne rozvetvený strom, ktorý je charakteristický kožovitými lesklými listami a žltým aj ružovkastým kvetenstvom. Dozrievajú na ňom nepravé plody, ktoré sú často nazývané ako kešu jablká.
Zvyčajne sú oranžovej až červenkastej farby a majú hruškovitý tvar. Na ich spodku sa nachádza pevný obal, z ktorého sa získavajú nažky, čiže kešu oriešky. Úroda sa zvyčajne zberá až po 4. roku života stromu. Obličkovec pritom dokáže rodiť aj viac, ako 30 rokov. Z jedinej rastliny je možné za rok získať okolo 50 kilogramov orechov. Zaujímavým faktom je, že kým v mnohých štátoch sa tieto stromy pestujú kvôli chutným orieškom, v niektorých častiach sveta je oveľa viac cenené práve spomínané ovocie. Kešu jablká sa konzumujú čerstvé alebo sa z nich pripravujú i džemy či sirupy.
Odporúčame: Neuveríš, čo dokáže voda z uvarenej ryže: Odteraz ju už nevylievaj!
Sú zdrojom týchto dôležitých látok:
Kešu orechy sú z viac, ako 40 % tvorené tukmi. Sú zdrojom nenahraditeľných omega-3 a -6 mastných kyselín. Okrem toho sú bohaté aj na bielkoviny či vlákninu. Z minerálnych látok telu doplnia predovšetkým draslík, fosfor, horčík, železo či zinok. Taktiež sa v nich ukrývajú mnohé z vitamínov skupiny B či luteín. Ak si pravidelne doprajete porciu obľúbených kešu orieškov, urobíte tak niečo pre zdravé trávenie a pravidelné vyprázdňovanie. Táto pochúťka predstavuje dobrú prevenciu pred rakovinou hrubého čreva.
Jedlé nažky obličkovca sa však postarajú aj o váš cievny systém. Účinne totiž znižujú hladinu vysokého cholesterolu a celkovo napomáhajú prečisťovať cievy. Preventívne teda pôsobia aj proti kardiovaskulárnym ochoreniam. Podporujú tvorbu červených krviniek a starajú sa o dobrý stav vlasov, nechtov a pokožky. Podobne ako mnohé ďalšie oriešky, tak aj kešu pôsobia upokojujúco na nervový systém. Taktiež majú antibakteriálne a antiseptické účinky a celkovo prispievajú k zlepšeniu obranyschopnosti organizmu.
Na čo si dať pri ich konzumácii pozor?
Tieto obľúbené oriešky ľahko spoznáte vďaka ich obličkovitému tvaru a krémovej až sivohnedej farbe. Nepražené a nesolené kešu orechy, ktoré v obchode zvyčajne spoznáte vďaka prívlastku natural, sú charakteristické svojou lahodne sladkastou chuťou s jemne kyslastým nádychom. Práve takto šetrne spracované nažky obličkovca je vhodné zaradiť do jedálnička. V tejto prírodnej forme sú totiž kešu orechy najzdravšie. Uprednostniť by ste ich mali pred ich praženým a soleným variantom, pri ktorom môže byť problematický najmä vysoký obsah sodíka. Taktiež by ste si mali dávať pozor na množstvo schrúmaných orieškov. Hoci sú veľmi zdravé, nesmiete zabudnúť na ich vyššiu kalorickú hodnotu.
Ideálne je dopriať si asi 20 až 30 gramov kešu orechov niekoľkokrát týždenne. Vychutnať si ich môžete i samotné alebo ich pridajte do jogurtu, cereálií či kaše. Taktiež je ich možné použiť do ovocných aj zeleninových šalátov, nátierok či omáčok. Za vyskúšanie stojí i kombinácia s mäsom. Rovnako sa dajú využiť do koláčov či dezertov. Pri nákupe kešu orechov dávajte pozor na to, aby mali pekné svetlé sfarbenie bez škvŕn a aby sa na nich nenachádzali žiadne praskliny. Zdravé orechy by sa mali skladovať vo vzduchotesnej nádobe na tmavom a chladnejšom mieste, napríklad v chladničke.
Odporúčame: Recept na žemľovku s tvarohom a jablkami: Chutí ako od babičky!