Medzi najobľúbenejšie izbové kvety patria určite orchidey. Očaria nás obrovskou škálou farieb a tvarov. Sú cenené pre trvanlivé kvety a hoci sa ich pestovania mnohí obávajú, určite to zvládnete, ak dodržíte pestovateľské pravidlá. Poradíme vám, ako postupovať, aby vám tieto exotické kvety vydržali viac ako jednu sezónu.
Väčšina druhov pestovaných ako izbové kvety sú epifytické a vo voľnej prírode rastú na stromoch, prípadne na skalách. Okrem zvyčajných koreňov majú aj vzdušné korene, preto musia byť zasadené do špeciálneho substrátu.
Ako si vybrať správnu rastlinu
Ak sa chceme tešiť z krásy kvetov, musíme už pri kúpe kontrolovať, či je rastlina zdravá. Pri výbere nemôžeme hľadieť len na nádherné kvety, ale je potrebné skontrolovať aj zdravie koreňov. Väčšinou sa pestujú v priesvitných plastových kvetináčoch, takže si vizuálne môžeme skontrolovať stav koreňovej sústavy. Ak sú končeky vzdušných koreňov jasne zelené alebo biele, nemusíte sa obávať, orchidey sú v dobrej kondícii. Rastlinku nekupujte, ak sú korene zafarbené dožlta alebo dohneda. Ak takúto orchideu máte doma, vyžaduje si vašu starostlivosť.
Pozri aj: Úložné priestory v malom byte: S týmito nápadmi už nebudú problémom!
Miesto je dôležité
Veľmi dôležité pre úspešné pestovanie je správne umiestnenie. Ideálne miesto je čo najbližšie pri západnom alebo východnom okne, kde nie je nadmerné slnko alebo tieň. Na okenný parapet orchideu umiestňujeme v zime, ale len vtedy, ak jej nehrozí prievan. V lete ju chránime pred priamym slnkom, na ktoré reagujú listy tým, že menia farbu do červena.
Ako začať
Nie všetky druhy sú rovnako náročné na starostlivosť. Ak ste nedostali orchideu ako darček, ale sami si vyberáte svoju prvú orchideu, najjednoduchšie je začať hybridmi rodu Phalaenopsis, známym pod názvom lišajovec. V obchodoch sú ponúkané najčastejšie. Na oblúkovo ohnutých stonkách majú ploché kvety, biele a ružové s nádychom do fialova. Kvety vydržia veľmi dlho a jedno súkvetie rozkvitá postupne aj dva mesiace.
S polievaním opatrne
Zavlažujeme odstátou vodou veľmi striedmo, pretože dužinaté korene sú veľmi citlivé na dlhšie trvajúce premokrenie. Najvhodnejšie je položiť črepník s orchideou do nádoby s vodou na pol hodinu. Za ten čas rastlina absorbuje také množstvo vody, ktoré potrebuje pre svoje korene. Rastlinke opäť doprajeme vlahu, až keď je substrát takmer suchý. Aj keď sa zdá tento postup drastický, orchideám to vyhovuje a sú na to vybavené množstvom zásobnej vody v dužinatých koreňoch. Nezabudnite rastlinky občas pohnojiť špeciálnym hnojivom.
Vybrali sme: Žerucha siata: Vitamínová bomba pestovaná doma po celý rok (+ recept)