Pri prekrásnej vôni levandule si mnohé predstavujeme nádherné fialové polia vo francúzskom Provensálsku, kde sa pestuje v najväčšom množstve.
Táto rastlinka však získava čoraz väčšiu popularitu aj u nás na Slovensku. Veľa žien zdobí svoje domácnosti touto fialovou kráskou.
Balkóny, terasy, či izby dokážeme levanduľou fantasticky prevoňať. Najradšej by sme ju mali čerstvú po celý rok. Možno sa nedá rastlinka uchovať stále živá a voňavá presne tak, ako keď ju práve odtrhneme, no vieme si z nej pripraviť levanduľový olej.
Sušené kvety z levandule prevoňajú naše izby a chránia šatstvo pred moľami. Levanduľa má okrem krásnej vône aj liečivé účinky pri migrénach, zápaloch, alebo pri problematickej pleti. Znižuje krvný tlak a pomáha proti nespavosti. Aj preto si naše staré mamy zvykli naplniť ľanové vrecúško sušenými levanduľami a vkladať si ho pod vankúš.
Pozri tiež: Máš problém s akné a bolesťou hlavy? Zisti, čo sa za tým ukrýva!
Levanduľový olej
Levanduľový olej patrí medzi éterické oleje, ktoré majú nielen liečivé, ale taktiež skrášľovacie účinky. Olej z levandule tlmí bolesti hlavy, pomáha pri zápaloch na koži a pleť rozžiari viac ako ten najkvalitnejší rozjasňujúci krém z drogérie. Podporuje tiež hojenie popálenín a otvorených rán. Pri masážach sa primiešava k ostatným masážnym olejom, vďaka čomu pomáha zlepšovať uvoľnenie svalov.
Ako si vyrobiť levanduľový olej doma?
Potrebujeme:
- kvety z čerstvej levandule
- mandľový alebo jojobový olej (lacnejšou alternatívou je olivový)
- hrniec s dvojitým dnom
Postup:
- Kvety treba posekať nadrobno. Nasypeme ich do hrnca a zalejeme olejom tak, aby boli kvety v oleji celkom ponorené.
- Zmes dostaneme do varu. Pri 100°C stiahneme plameň a necháme pomaly variť. Po 3 hodinách treba hrniec odstaviť a nechať zmes vychladnúť.
- Vzniknutý olej precedíme cez sitko. Kvety, ktoré v sitku ostatnú ešte vyžmýkame. Olej prelejeme do tmavých sklených nádobiek, v ktorých vydržia v chlade a tme 9 mesiacov.
Pozri tiež: Zázrak pre zdravie a krásu, ktorý musíš spoznať!