Všetky to veľmi dobre poznáme. Teda hlavne gazdinky, ktoré takmer každý deň vyvárajú trojchodové pokrmy pre svojich stále hladných členov rodiny. Občas sa niečo pripáli, čo nejde ani odmočiť a poriadne umyť. A dokonca, aj častým používaním hrncov alebo panvíc dochádza k mechanickému narušeniu ich povrchu, v dôsledku čoho už ani zďaleka nevyzerajú ako nové.
Čo robiť v tomto prípade? Zobrať drôtenku alebo nôž a začať šúchať všetku špinu dole? Alebo sa rovno vydať do obchodu a nakúpiť nový kuchynský riad? To určite nie! My poznáme neuveriteľný trik, vďaka ktorému budú vaše nádoby ako nové, práve prinesené z obchodu. Pripravte si spolu s nami domácu čistiacu pastu.
Čo funguje na pripálený hrniec? Ako vyčistiť pripálenú panvicu? Nebojte sa, poradíme vám!
Sóda bikarbóna či peroxid vodíka – účinné domáce prostriedky na čistenie
Sóda bikarbóna a peroxid vodíka patria medzi obľúbené a účinné domáce prostriedky na čistenie rôznych povrchov. Sóda bikarbóna je skvelá pre odstraňovanie zápachov, mastnoty a na jemné drhnutie povrchov. Používa sa napríklad na čistenie kuchýň, odstraňovanie škvŕn z kobercov či osvieženie obuvi. Je šetrná k povrchom, takže je vhodná aj na použitie v domácnostiach s citlivými materiálmi.
Peroxid vodíka je zase účinný dezinfekčný prostriedok, ktorý ničí baktérie, vírusy a plesne. Je ideálny na čistenie a dezinfekciu kúpeľní, podláh alebo kuchynských povrchov. Vďaka svojim bieliacim vlastnostiam sa používa aj na odstraňovanie škvŕn z bielizne. Obe tieto látky sú nielen účinné, ale aj cenovo dostupné, čo z nich robí skvelé alternatívy k chemickým čistiacim prostriedkom.
Suroviny na pastu na čistenie pripáleného riadu:
- 1 ČL sódy bikarbóny
- 1 ČL tekutého prostriedku na riad
- 2 PL peroxidu vodíka
- hubka na riad
Vyskúšaj: Prečo je aktivácia orechov a semien dôležitá? Rob to aj ty!
pinterest.comNávod, ako vyčistiť pripálený hrniec, panvicu a iný riad:
V menšej miske zmiešajte všetky uvedené ingrediencie – teda sódu, prostriedok na riad a peroxid vodíka. Miešajte dovtedy, kým vám nevznikne pasta. Ak je to potrebné, tak pridajte sódu alebo peroxid.
Vytvorenú pastu naneste na povrch hrnca, panvice alebo plechu a nechajte pôsobiť zopár minút. Prečo to funguje? Sóda bikarbóna totiž patrí k abrazívnym látkam, ktoré oddeľujú nečistoty z kovového povrchu a peroxid zase skvelo vyčistí akýkoľvek povrch, vďaka čomu sa bude krásne lesknúť.
Predmet, ktorý sa takto snažíte vyčistiť, vložte do drezu a jednoducho ho hubkou na riad začnite jemne čistiť. Akonáhle vám všetka usadená a prischnutá špina zlezie dole, hrniec alebo panvicu umyte čistiacim prostriedkom na riad. Voilá – riad je ako nový!
Ďalšie metódy čistenia silno znečisteného riadu
- Kolový nápoj – posypte pripálené miesto sódou bikarbónou a následne zalejte kolovým nápojom.
- Hliníková fólia – namiesto drôtenky môžete na pripálené miesto použiť alobal. Stačí si len kúsok odtrhnúť, vytvoriť guľôčky a použiť ju na vyčistenie pripálenín.
- Víno – ak máte v chladničke staršie víno, ktoré by ste už asi len vyliali, tak ho použite na vyčistenie pripálenín. Víno nalejte do hrnca a dajte na sporák. Varením vína sa začnú pripáleniny odlupovať.
Pozor, ako pripálené panvice nikdy nečistiť?
Pri čistení pripálených panvíc je dôležité vyhnúť sa metódam, ktoré by ich mohli poškodiť. Nikdy nepoužívajte drôtenky alebo ostré predmety, pretože môžu poškriabať povrch panvice, najmä ak je nepriľnavá. Toto naruší ochrannú vrstvu a panvica stratí svoje nepriľnavé vlastnosti, čo môže viesť k ešte väčšiemu pripáleniu pri ďalšom používaní.
Ďalšia vec, ktorú treba mať na pamäti, je vyhnúť sa prudkému ochladeniu panvice (napríklad ponorením horúcej panvice do studenej vody), čo môže spôsobiť deformáciu materiálu, najmä u panvíc z hliníka alebo nerezu.
Zdroj úvodnej fotky: pinterest.com
Článok aktualizovaný 15.9.2024
Aktualizovaný článok: 15.09.2024