Ak chcete vytvoriť ideálnu kúpeľňu podľa Feng Šuej, musíte vziať do úvahy jej umiestnenie, farby, materiály a dekoratívnu úpravu. Kúpeľňa predstavuje „mokrú miestnosť“ a neraz problematickú časť domu. Zaobchádzame s vysoko aktívnou vodnou energiou, ktorá opúšťa našu domácnosť v špinavšom stave, než sa do nej dostala. Nie vždy máme to šťastie, aby sme si polohu svojej kúpeľne zvolili sami. Môžeme však učiniť určité kroky tak, aby sme mohli ťažiť z dobrého usporiadania.
Nevhodne situovaná kúpeľňa
Ak sa kúpeľňa nachádza bezprostredne v blízkosti vchodu, môžu vibrácie znečistenej vody viesť spolu s rezonanciou obyvateľov k zdravotným alebo finančným problémom. Vstupujúca energia chi sa cez odpadový kanál okamžite vytráca. Lepšie je umiestniť kúpeľňu čo najďalej od vchodu.
Ak sa kúpeľňa nachádza hneď vedľa spálne alebo je súčasťou spálne, do izby preniká príliš silná vodná energia prvku vody a zaťažuje energiu spiacich osôb. Môže to poškodzovať regeneráciu síl a zdravie. Priame spojovacie dvere medzi spálňou a kúpeľnou sú nanajvýš nevhodné. V takomto prípade poslúži napríklad posuvná skriňa. Lepší je vchod do kúpeľne z chodby.
Dbajte na to, aby čelo vašej postele neležalo pri stene so zabudovanými odpadovými rúrami. Udržiavajte od takejto steny odstup. Pomôže vám izolácia.
Kúpeľňa a toaleta by mali mať okno. Ak to tak nie je, treba vnútro danej miestnosti posilniť. Jasné svetlo, príjemné farby, dúhový kryštál pomáhajú skvalitniť priestor.
Pozri aj: Ako zariadiť kuchyňu a jedáleň podľa Feng Šuej? Na toto si daj pozor!
Zrkadlo
Zrkadlo v kúpeľni by malo byť dostatočne veľké. Svetlá pri zrkadle nesmú oslepovať. Ak umiestnite svietidlá po oboch stranách zrkadla, dosiahnete rovnomernejšie a priaznivejšie osvetlenie. Pomocou veľkého zrkadla vytvoríte ilúziu väčšieho priestoru.
Farby
Najvhodnejšie farby do kúpeľne sú pastelové – odtiene ružovej, bielej, krémovej, svetlohnedé tóny, jemné studené odtiene zelenej a tyrkysovej. Nie je zlá ani kombinácia bielej a čiernej v spojení s uterákmi sýtych farieb.
Sila rastlín
Do kúpeľne sú vhodné vlhkomilné rastliny. Absorbujú vlhkosť, čím sa vylepšuje atmosféra miestnosti a znižuje sa riziko vlhkosti. Zvážte miesto, kde by ste mohli rastliny umiestniť. Rastliny potrebujú svetlo, takže ich treba umiestniť iba do kúpeľne, ktorá ma okno.
Keď sa kúpete alebo sprchujete, para sa zráža na väčšine povrchoch kúpeľne. Časom to môže viesť ku vzniku plesní a zahnívaniu, a to je mimoriadne nezdravá energia. Zabránite tomu tak, že budete kúpeľňu udržiavať vždy vyvetranú, upratanú a čo najsuchšiu.
Odporúčame: Ako zariadiť spálňu a čo nám radí Feng Šuej? Vyspi sa do ružova!
Vetranie
Potreba udržiavať atmosféru v kúpeľni sviežu a čistú je veľmi dôležitá. Jasné slnečné svetlo nabije energiu čchi miestnosti, preto pravidelne otvárajte okno a vetrajte. Veľké okno v kúpeľni je priaznivé a čím viac svetla cezeň prejde, tým je menšia pravdepodobnosť, že energia bude nezdravá. Ak vaša kúpeľňa nemá okná, je nevyhnutný dobre fungujúci ventilačný systém.
Snažte sa, aby ste mali kúpeľňu bez zbytočností. Jednoduché, čisté línie, vodovzdorné tvrdé materiály, ako napríklad drevo, mramor, dlaždice, kachličky. Drevo má neutrálny vplyv, vhodné je borovicové alebo mahagónové. Mramor a keramické dlaždice umožňujú rýchlejšie prúdenie energie, toto zabráni stagnovaniu energie – obzvlášť vítané v kúpeľniach, kde neprúdi prirodzene svetlo.
Vône
Dnešné kúpeľne plnia i funkciu relaxácie a úniku od bežných starostí. Relaxačné kúpeľové oleje, voňavé mydlá, vonné sprchové gély a sviečky – to všetko prispieva k atmosfére uvoľnenia.
Doprajte si príjemný voňavý kúpeľ, pôsobí vynikajúco. Nádherná vôňa nám ako šibnutím prútika zmení náladu. Jazmínová vzbudzuje romantické pocity, ružová otvára srdce, pomarančová a citrónová vzpruží, škoricová a vanilková povzbudzujú zmysly. Vôňa totiž pôsobí priamo na dušu. Dožičte si kúpeľňu nasýtenú príjemnou vôňou!
Tiež vonné tyčinky, parfumové oleje, ako napríklad santalové drevo alebo levanduľa, vytvárajú v kúpeľni uvoľnené prostredie. Použite aromalampu a zmyselné vône, budete mať krásny pocit z neobvyklého zážitku.
Neprehliadni: Vieme, čo prináša šťastie do domova. Poznáš tieto zásady?